Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie wokalu dla przyszłej gwiazdy rocka:D

chaka 16 Wrz 2006 00:13 21165 74
  • Witam.
    Jak to sie sie mowi - potrzeba matką wynalazku i tak oto z niemalże niczego:)
    aby pewna kiełkująca rocka gwiazda(www.conar.glt.pl) na czym produkowac (czyt. prezentować wokal swój miala)powstało takie cos:
    a żeby ów przyszla gwiazda na gwiazdorstwie:) (a nie na kabli plątaniu) skupic się mogla, tchnałem wat dwiescie weń:)
    (i kota zupełnie gratis
    Nagłośnienie wokalu dla przyszłej gwiazdy rocka:D)

A tak powstawały:
    Założenie bylo takie zeby wokalistka była dobrze słyszalna na próbach i dobrze brzmiała na malutkich koncertach. Głośniki wybieralem głównie pod katem swobodnego przenoszenia tonów srednich, a jako że ARZ 6604 ma piękną średnice, jest niewielki ale efektywny no i nie da się ukryc ze jego cena (33zł) też nie byla bez znaczenia to wybór padl na niego. 30W x 4 sztuki do kazdej kolumny(=97dB) +2x 100W = wystarczy:)
    Całość napędza moduł z dwóch jabli j-35 z 4x kd503. Chlodzenie jest tunelowe - 2 radiatory skręciłem ze sobą, zamontowałem wiatrak a cały moduł wmontowałem do osobnej komory za panelem sterowania. Powietrze jest zasysane otworem pod panelem a wyrzucane oczywiscie górą co okazało sie bardzo wydajnym rozwiązaniem.

Preamp i regulacja barwy dla mikrofony zerżnieta jest żywcem z amplimiksera box'a i działa bez zarzutów. Preamp dla wejscia liniowego i sumator robiłem z głowy - całość na opampach. Jest też opóźnione załączanie głośnikow ale nie ma zabezpieczenia termicznego ani przed DC
    - tu nic nie padnie(odpukać):)

Obudowa miala mieć na początku 80L, winisd zapowiadal konkretne podbicie wysokiego basu ale przy 55l nie bylo wiele wieksze, bas nie robił mi wiekszej różnicy wiec to olałem:) Po zmontowawaniu okazało się, że nie taki wilk straszny jak go winisd rysuje:) Pomimo 5db podbicia ok 110hz i zejscia do 90hz na -3dB da się na tym spokojnie muzyki słuchac:) Mi chodzilo o wokal a ten brzmi świetnie i łeb urywa:)

Obydwie paczki aby mialy taki sam litraż posiadaja identyczne wneki na modul końcowki mocy wiec w durgiej kolumnie powstal schowek na kable:)

Efekt końcowy:

Fajne!
  • Megger
  • #2 16 Wrz 2006 01:00
    life27
    Poziom 15  

super robota... piękne kolumienki. Ale panel wygląda jakby go przedszkolak na zajęciach przypadkowo zrobił. do takich profesjonalnie wykonanych kolumienek nie pasuje taka fuszereczka mówiac delikatnie.

Czy to tak drogo kosztuje, A4 wydruk z lasera albo z atramentówki zalaminować, dociąć i po kłopocie, efekt byłby lepszy. A tak tamto troche psuje całość.

kawałek dobrej roboty

• #3 16 Wrz 2006 10:41
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wiem, że ten napis jet kaszaniasty, ale wszystkie napisy wykonała własnoręcznie właścicielka i jej to odpowiada. No cóz, ja się nie wypowiadam:P

• #4 16 Wrz 2006 12:31
    adammc

Poziom 26  

Powiedz mi jak zmusiłeś tego kota by tam wszedł do środka , i czy on tam ciagle jest? Do wspomagania wokalu? :) mam nadzieję ze nie znęcasz się nad kotem , Kolumny wyglądają nawet imponująco , oryginalne bo mało takich widziałem na tym forum . Nie widziałem na zdjęciach zasilacza do tego cuda?

• #5 16 Wrz 2006 13:40
    chaka

Koty widocznie dobrze czują sie w roli wytłumienia i same pakują sie do otwartych paczek:)
    Zasilacz oczytwiscie jest:) znajduje sie w srodku nad skrzynką na koncowke mocy bo nie potrzebuje tak jak ona specjalnego chlodzenia. Na fotce przymiarki(w rzeczywistosci nie jest to takie krzywe:) ) traf zasilajacych. Toroid 200W 2x28V i zwykły 12W 12V. Kondy 10000uF na stronę, mostek 30A, warystory po obydwu stronanch toroida.

• #6 16 Wrz 2006 13:44
    Gilotyn@
    Poziom 30  

fajny ten schowek na kable. A tak ogólnie konstrukcja całkiem fajna no i tania w miare

• Megger
  • #7 16 Wrz 2006 14:34
    Tremolo
    Poziom 43  

Panel pisany ręcznie podoba mi się najbardziej.

Przy 100W/4 Om pewnie jest niesamowicie głośno. Praktyczne i łatwo wziąść pod pachę. Jak widać mamy mnóstwo dodatkowych bajerów.

A jak to gra jeśli chodzi o kierunkowość, to jest wersja 2xmono?

Ja jestem pod wrażeniem dokładnego wykonania siatki. Sam wiem jakie to larmo jest z jednego czy też 4xARZ660X, no to z 8 sztuk... Mikrodyskoteka? 101 dB z jednego metra z wata...

• #8 16 Wrz 2006 15:08
    chaka

No napiernicza toto rowno:) Ale jesli ma to byc do muzyki to chociaz piezzo na wysokie by sie przydalo. Calosc jest stereo ale kanal mikrofonowy jest mono (plus panporama)

• Megger
  • #9 16 Wrz 2006 16:20
    walkman6
    Poziom 9  

Naprawde dobra robota. Napewno niezły huragan dźwięku przy 100W ;) A jak się "Gwieździe" podoba??

• #10 16 Wrz 2006 18:26
    SzokalML
    Poziom 36  

Czekalem na taka konstrukcje bo tez rozwazam zrobienie jakis paczek wokalowych na ARZ-tkach.

Oryginalnie to wyglada, takie szczuple... calosc bardzo fajnie wykonana no moze oprocz tych napisow ;) ogolnie super.

Tesle kosztowaly 33? Gdzie kupowales? na str. empire sa po 25, na ich aukcji w allegro 30 zl. (niby roznica nieduza, ale przy 8-miu to juz 64 zl). Czy policzyles juz z kosztami wysylki?

Fajny pomysl zeby zrobic paczki aktywne, i ten schowek na kable, dzieki temu zestaw mobilny.

Najwazniejsze - jak sie sprawdza na probach, czy mozna to do czegos porownac (np. poprzedniego sprzetu ktory mieli do voc).czy jest duzo w zapasie, i czy brzmienie wystarczajaco ladne?

Prosilbym o wymiary i przyblizony kosztorys samych paczek (bez wzmaka).

• #11 16 Wrz 2006 21:03
    drakston
    Poziom 18  

Nice. Jakby dać każdemu ARZ dodatkowy magnes z stx'a to dopiero by ryczało :)

• #12 16 Wrz 2006 21:46
    yoji
    Poziom 14  

Dobra robota ! oryginalne wykonanie i wiele praktycznych zastosowań, pozdrawiam!

• #13 16 Wrz 2006 23:41
    Nevon
    Poziom 21  

kurcze aż mnie natchnienie złapało żeby samemu coś wyprodukować na ARZ... tani i mocno efektywne...

mam od razu pytanie, gdzie można znaleść parametry ARZ po dołożeniu magnesu od STX'a ?

• #14 17 Wrz 2006 00:40
    SzokalML
    Poziom 36  

A skad macie te magnesy od STX-ow ze wam sie to oplaca?:)

• #15 17 Wrz 2006 00:55
    chaka

Sprzet nie był jeszcze testowany na probie - bedzie dopiero w niedziele wieczorem:) Brzmienie wokalu ma ekstra, ale jak wypadnie jesli chodzi o glosnosc na prbie to ciezko powiedziec. Do tej pory do wokalu uzywany byl mikser 2x 100W i beznadziejne dwudrozne paczki ktore nie wiedzialy co to srednica wiec brzmienie bylo fatalne.
    Głosniki kupowalem w lokalnym sklepie w lublinie wiec koszt wysylki odpada.
    kosztorys:
    drewno w obi 54zl,
    wkrety 10zl
    obicie 5mkw=50 zl
    narozniki 16x1zl
    glosniki 8x 33zl
    kleje, akryl 15zl
    -------------------
    calosc 409zl

• #16 18 Wrz 2006 14:36
    agaudio
    Poziom 21  

Witam
    Wspomniałeś ,że przedwzmacniacz mikrofonowy pochodzi z jakiegoś tam.... Możesz powiedzieć na czym to jest zrobione i regulacja barwy tonu szczególnie MID. jaką ma częstotliwość środkową bo dla vokalu to ważne.
    Jak wysoko ciągną te głośniki i jak byś je porównał do GDS 30/30.
    Pozdrawiam

• #17 19 Wrz 2006 02:39
    chaka

Cały preamp zrobiony jest na bazie tl072 albo ne5532. Jeden opamp wzmacnia sygnal mic a drugi wzmacnia sygnal z trojpasmowego korektora. Jeden scalaczek i garsc rezystorow i kondensatorow.

• #18 19 Wrz 2006 13:14
    Kszol
    Poziom 13  

chaka bardzo ładne krzykacze! :)

mam kilka pytań:

1. mógłbyć zamieścic schemat elektryczny przedwzmacniacza i regulacji barwy?

2. ile w sumie kosztowała inwestycja?

3. jak ma sie jakość w porównaniu do innych 'tanich' zestawów typu LDM?

4. ładne macie nagrania. Tylko wokalistka nie powinna śpiewać po angielsku bo brzmi jakby miała kluski w ustach :D

• #19 19 Wrz 2006 14:10
    chaka

Zapomniałem napisać ze brzmi to podobnie do gds 30/30, może nawet ładniej ale to moja subiektywna opinia.

1. Schemat mam ale 480km stad:)
    2. około 800zł
    3. porównanie mam tylko do poprzeniego zestaw amplimikser plus paczka 15" +horn tonsila - jednym słowem nie ma porównania. Zestaw z takimi kolumnami nadaje sie co najwyżej na dyskotekę szkolną.
    4. Wokalistka zna tylko podstawy angielskiego ale wszystko jest do nadrobienia:)

• #20 19 Wrz 2006 16:47
    dsrecordss
    Poziom 18  

Witam,
    Wygląd po prostu super:) Gdzie kupiłeś taką super siatkę na maskownice i jak ona jest przymontowana?
    A co wokalistki to musi troszke nad dykcją popracować:P

• #21 19 Wrz 2006 16:55
    Gilotyn@
    Poziom 30  

co by się lepiej opłacało zrobić
    jakiś horn od tonsila
    15' GDN-38-300-4-AE
    czy coś takiego jak kolega wyżej
    4x ARZ 660X
    Muzyka techno główny cel głosne słuchanie jakas dyskoteka lub mały plener co by lepiej się spisało.

• #22 19 Wrz 2006 16:56
    chaka

Krate kupuje sie w sklepie metalowym, wymiary 1x1,2m za 60zl. Jest wygieta i wlozona na sile w zaglebienie przendiej scianki. Zadna sila jej nie wyrwie:P ale da sie ja wyjac.

Gilotyn@ napisał:
    co by się lepiej opłacało zrobić
    jakiś horn od tonsila
    15'
    czy coś takiego jak kolega wyżej
    4x ARZ 660X
    Muzyka techno główny cel głosne słuchanie jakas dyskoteka lub mały plener co by lepiej się spisało.

Do takiej muzy zdecydowanie zestaw na GDN-38-300-4-AE. Moj zestaw nie ma glebokiego basu i tak ostrych wysokich jakie przydalyby sie do takeigo rodzaju muzyki.

• #23 22 Wrz 2006 14:34
    cursor
    Poziom 30  

Nie znalazłem nigdzie wymiarów, interesuje mnie głównie wysokość.
    Twoim zdaniem to taki zestaw da rade nagłośnić wokal w poezji śpiewanej? Ile cię kosztowały te kolumny łącznie?

• #24 22 Wrz 2006 14:53
    chaka

Cene juz podawalem, a wysokosc wymiary to ok:
    wys 87cm
    szer 29cm
    gleb 35cm

Zestaw ten nadaje sie do jakiegokoliwek wokalu:)

• #25 26 Wrz 2006 15:39
    Nevon
    Poziom 21  

interesuje mnie ilość wysokich tonów........ jak te kolumienki z tym sobie radzą ??

• #26 26 Wrz 2006 16:37
    SzokalML
    Poziom 36  

Prosze o info, jak sie zestaw sprawuje,
    czy nie ma problemow z uzyskaniem odpowiedniej glosnosci?

• #27 26 Wrz 2006 23:57
    chaka

Wysokich jest tyle ile trzeba idealnie do wokalu. Do muzyki przydaloby sie dac jakis gwizdek albo chociaz podkrecic wysokie na korektorze. Co do sprawowania sie to po 2 probach niestety w niepelnym skladzie, wszyscy sa zadowoleni. Mowia ze kolumny brzmia bardzo selektywnie ale maja waski kat promieniowania w poziomie wiec trzeba je ustawic w odpowiedniej odleglosci od siebie. Na lepszy opis ich dzialania trzeba poczekac kilka tygodni. Proby nie sa codziennie a zeby je ocenic trzeba sie dobrze wsluchac.

• #28 06 Paź 2006 19:54
    gdL
    Poziom 27  

SHO EYAY JAY, CHAKA ! Ładny sprzęt, podoba mi się.

• #29 12 Paź 2006 10:23
    Rudolfak
    Poziom 13  

Całkiem ciekawy sprzęt... Tylko jak by to powiedzieć osobiście to chętnie zamknął bym te transformatory w klatce Faradaya...

• #30 12 Paź 2006 10:32
    chaka

yyy w celu? widziales kiedys toroid ekranowany w zestawie tego typu? Toroidy ekranuje sie chyba tylko w aparaturze pomiarowej i audiodebilskich sprzetach. Przydzwiek praktycznie nie wystepuje. Trzeba wsadzic ucho w glosnik przy idealnej ciszy i jak podkrecisz wszystko na max to mooooze cos uslyszysz.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME