Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Latarka elektryczna- tester tyrystorów i nie tylko.

Marian B 16 Sep 2006 10:52 21196 5
e-mierniki
 • Latarka elektryczna- tester tyrystorów i nie tylko.
  Latarka elektryczna- tester tyrystorów i nie tylko.  Każdy, kto zajmuje się naprawą sprzętu RTV wie, że w tym sporcie liczy się szybkość i skuteczność, a na to składają się przede wszystkim wiedza, doświadczenie, wypracowane algorytmy postępowania, oraz dobre i skuteczne, niezbyt skomplikowane narzędzia. Zaawansowana technika przydaje się jak najbardziej, ale tylko w niewielu, bardziej skomplikowanych przypadkach. Latarka jest niezbędna tak samo jak śrubokręt.

  Trochę inne spojrzenie na latarkę pozwala zauważyć, że jest to kompletne urządzenie elektryczne. Posiada źródło zasilania i to na poziomie TTL, wskaźnik włączenia, oraz klucz-wyłącznik. Wyprowadzając dwa przewody z wyłącznika tak jak pokazano na rysunku 1 uzyskuje się bardzo przydatne narzędzie, za którego pomocą można testować tyrystory, triaki, transoptory, badać ciągłość połączenia, wykorzystać jako podręczny zasilacz, np. do naprawy pilotów, sprawdzić czy obraca się silniczek w magnetowidzie lub magnetofonie, zatkać lub odetkać „coś,” i to bez obawy uszkodzenia złącza PN, gdyż zawsze w szereg jest połączona żaróweczka, lub żaróweczka i rezystor. Można też dokonać identyfikacji elementów, „co to jest”, tyrystor czy tranzystor, gdy są zatarte napisy oraz dokonać identyfikacji końcówek.

  Najważniejsze, że sprawdzenia tyrystorów i transoptorów można dokonać bez wymontowania tych elementów z układu. Sprawdzenia tyrystorów dokonuje się w ten sposób, że po dołączeniu plusa do anody i minusa do katody należy rezystorem R na krótką chwilę dotknąć bramki. Żaróweczka zaświeci się i wtedy zamknąć i otworzyć wyłącznik, żaróweczka zgaśnie. Można też odłączyć i ponownie podłączyć jeden z przewodów. Tyrystory bardzo małej mocy są bardzo czułe i samo podłączenie przewodów może wyzwolić tyrystor, gdyż bramka otrzyma impuls przez zewnętrzne elementy układu, lub przez palce. W takim przypadku trzeba dołączyć na czas pomiaru pomiędzy bramkę i katodę rezystor o wartości około 10÷20Ω.

  Przy sprawdzaniu transoptorów należy skorzystać z pomocy omomierza, tak jak pokazano na rysunku. Dołączając i odłączając rezystor zasilający diodę, lub zamykając i otwierając wyłącznik, omomierz wskaże czy tranzystor przewodzi czy nie. Transoptory też można sprawdzić bez wymontowania z układu.

  Sprawdzenia triaków dokonuje się podobnie jak sprawdzenia tyrystorów, z tym, że w jedną stronę dotyka się bramkę np. do plusa, a w drugą po przełożeniu przewodów, do minusa.

  Do wyprowadzenia przewodów posłużyło miniaturowe gniazdko słuchawkowe i wtyczka. Przewody o długości około 80 cm zostały zakończone chwytnymi końcówkami (trzecia ręka). Rezystor ( 30Ω) powinien być dużych wymiarów, aby można było wygodnie trzymać w palcach. Blaszka plusowa baterii (krótsza) jest wykorzystywana w każdej latarce jako cześć wyłącznika, i aby bez problemu dokonywać wymiany baterii przewód plusowy trzeba podłączyć za pomocą małego konektora. Przewód minusowy można przylutować do wyłącznika.
  Jak przy każdych pomiarach, tak i przy stosowaniu tego testera trzeba zachować rozsądną interpretację wyników.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Marian B
  Level 37  
  Offline 
  Has specialization in: naprawa rtv
  Marian B wrote 3243 posts with rating 945, helped 358 times. Live in city Szczecinek. Been with us since 2006 year.
 • e-mierniki
 • #2
  kiler129
  Level 27  
  Ja bym ci radził całość schować w latarce i zrobić tylko w niej gniazdo do wetkniecia testowanego elemętu :D
  Co do samj konstrukcji to 4/5
 • e-mierniki
 • #3
  Marian B
  Level 37  
  Kiler 129, odrazu widać, że nie masz do czynienia z serwisem RTV. Mając tylko dziurki do włożenia elementu, w jaki sposób sprawdzisz element bez wymontowania z urządzenia?.
 • #4
  Konrad1701
  Level 11  
  Jakiś rok temu zrobiłem coś takiego, ale trochę mniejsze bo baterią jest stary akumulatorek z Nokii 3310. Ocena 4+/5.
  Pozdrawiam.
 • #5
  hubiwit
  Level 25  
  wiatam
  Układ mi się przydał podczas sprawdzania tyrystora w stroboskopie,
  daje 6/6
 • #6
  ORLOWSKI
  Level 14  
  Kiedys wykorzystywałem do tego miernik analogowy z 3 v bateria a teraz zrobiłem sobie coś podobnego,oczywiście również opornik podłanczam pod minus można sprawdzać tranzystory mocy.pnp i npn. Proste jest piękne!