Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomysł na obrotomierz z sensorem Halla

panmechanik 16 Sep 2006 12:21 2512 3
    panmechanik
    Level 23  
    Witam wszystkich z wiązku z tym że potrzebuje zbudować prostu układ obrotomierza do pomiaru obrotów wału(nie samochodu) z wiązku z tym że układ dioda+odbiornik nie zabardzo pasują do mojej koncepcji zdecydowałem sie na czujnik Halla..wał na końcu jest przewiercony i ma wklejony mały walec z ferromagnetycznego materiału(z karakasa).I teraz pytanie czy układ który zaprojektowałem jest poprawny?? czujnik to TLE4913.
    PS czy ktos wie jaka jest maksymalna odległość pracy czujnika halla od wału??
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    Wklejony walec to nie tylko ferromagnetyk, ale to musi być magnes, np. tego typu, jaki jest stosowany przy cewkach odchylajacych w telewizorze (walec o średnicy 5mm, długość ok. 3cm, można go skrócić). Można też użyć magnesu neodymowego, powinny być dostępne na Allegro albo tu:
    http://www.neodym.pl/wymiary.php#WALCOWE
    Rozumiem, że reszta wału jest niemagnetyczna, żeby nie bocznikować pola. Jako czujnik w tym przypadku może służyć nie tylko hallotron, ale nawet zwykła cewka na rdzeniu. O odległości trudno cokolwiek z góry powiedzieć, to zależy od siły magnesu, czułości przetwornika i wymaganego napięcia sygnału dla pracy dalszej części układu, sądzę, że realnie to może być 1 cm. Pomiar na większe odległości zapewnia czujnik optyczny, wtedy wystarczy pół wału pomalować na biało, a drugie pół na czarno, chyba, że robisz "przekładnię optyczną" dla wału wolnoobrotowego ...
  • Helpful post
    sokmarcin
    Level 20  
    Ja bym proponował układ z czujnikiem indukcyjnym. Czujnik taki znajdziesz np. w CC, SC. Również słyży do pomiaru prędkości obrotowej.
    Wówczas trzpień który wmontowałeś w wał z jedej strony powinien wystawac. Wówczas będze się indukowało napięcie w postaci impulsu w momencie mijania czujnika przez trzpień. Dodatkowo amplituda będzie proporcjonalna do obrotów.
    Do elektroniki dodaj układ formowania sygnału, np komparator LM393 (do współpracy z uP wsam raz) i tyle.

Chyba, że to ma byc małe. (do silnika modelarskiego?) to wtedy raczej Twoja koncepcja będzie lepsza, tylko tak jak napisał kolega przedemną musi by magnes. Problem rozproszenia pola nie pwinien wpłynąc na pomiar obortów.
pcbway logo