Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

czy da sie postawic na tym wzmacniacz ?

specialized01 16 Sep 2006 13:54 1337 8
    specialized01
    Level 11  
    witam !
    mam kilka tranzystorow:TSL 2n3773 9340, c313 (nizej napisane cemi), bdp391 (nizej napisane cemi), t128 (nizej napisane cemi), bd241a (nizej napisane i7832), bc547. I czy dalo by sie na tym postawic jakis wzmacniacz (audio) ? obojetnie jakiej mocy, obojetnie czy stereofoniczny czy monofoniczny.Jestem poczatkujacym, co z reszta chyba widac po moich wypowiedziach :)

PS: byl bym wdzieczny za jekis schemacik
    pozdro
    VC
    Level 21  
    Dokladnie nie wiem, ale na Elece jest dzial pt. "Audio" s tam schematy wzmacniaczy i podobnych rzeczy na ten temat.
    elektroda.pl :: Audio
    Prosze!
    Pozdrawiam.
    Ptolek
    Level 36  
    Jak masz po jednej sztuce to nie da się albo szkoda roboty, a jak po więcej to można wykombinować coś o niedużej mocy np. 15W mono.
    specialized01
    Level 11  
    mam w sumie z 50 tranzystorow, jest po kilka powtorek miedzy nimi czasami sie powtarzaja po 5 razy

wiesz moze jak wykombinowac cos o nie duzej mocy na tym ?
    Ptolek
    Level 36  
    Proponuję klasyczny, łatwy w uruchomieniu układ wzmacniacza przeciwsobnego. Coś jak w Zodiaku DSS-402 lub Radmorze (quasi-komplementarny stopień wyjściowy. Wykorzystałoby się 2x2N3773, 3xBC547, 1xBC313, tylko jeszcze jakieś sterujące. Jakby dokupić coś komplementarnego do BD241A, czyli BD242, to byłby komplet. 15W na 4 omach by wyszło, nawet więcej ale ograniczeniem jest napięcie zasilania (BC313). Można dokupić BD242 i będzie więcej mocy.
    specialized01
    Level 11  
    spoko ;] a masz moze jakis schemacik tego ?
    i jakie zasilanie do tego ?
    gynnek
    Level 12  
    powiem ci szczeże że zawsze tak sabie mowiłem ale, bez oscyloskopu niec nie zbudujesz bo tak naprawdę, wzmacniasz dzięki przkładnią rezystancyjnym musisz zanać hfe, każdego z nich, do tego dobrać prądy bazy i zwykle naciącie kolektor masa około 1\2 zasinania *stałe budowanie samemu jest bardzo pracochłonne do tego treba mieć dosyć sporą wiedzę, stosować co jakiś czas wspólny emiter... polecam kostki mocy tda 7294.
    Do tego dochodzi trawienie i dodatkowe koszty technotogiczne.

Jeśli tak bardzo chcesz samemu coś zrobić to przygotuj się na duże trudności a w rezultacie do zniechęcenia elektroniką. sam wiem jak to jest czasami.
  • Helpful post
    Ptolek
    Level 36  
    Zbudujesz, ja zbudowałem i jakoś działa. Jasne że tak naprawdę należałoby mieć oscyloskop, miernik zniekształceń nieliniowych, sztuczne obciążenie, generator sygnałowy, generator sygnału różowego, miernik mocy wyjściowej. Ale w praktyce nie jest tak źle, bo prąd spoczynkowy można wyregulować na słuch, z lekkim zapasem, a hfe można sprawdzić najtańszym multimetrem. Mówię o klasycznej końcówce mocy, napięcie na wyjściu samo się ustala poprzez sprzężenie zwrotne.
    Już kiedyś coś o tym pisałem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic544974.html
    I proponuję własnie wzmacniacz na podstawie Radmora 5102. Nie mówię, że uruchomienie tranzystorowej końcówki mocy jest całkiem łatwe, ale przy odpowiednim doborze elementów powinna zadziałać prawie od razu.
    specialized01
    Level 11  
    ok, dzieki za pomoc
    jescze pogadam z wojkiem, byc moze ma oscyloskop (w koncu jest elektronikiem) i byc moze pomoze mi w skonstruowaniu tego wzmacniacz :D
    pozdro