Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzic moc przewinietej cewki?

16 Wrz 2006 16:07 2699 11
  • Poziom 13  
    Witam, ostatnio wzialem sie za przewijanie cewek od simsona elektronika 12V i mam maly problem nie wiem jak moge sprawdzic ile przewijana cewka ma mocy, jezeli sa jakies sposoby na to, to prosze o intrukcje co mam robic.
  • Poziom 26  
    Cewka nie "ma mocy".
    Cewka ma indukcyjność.
  • Poziom 13  
    to jak moge sprawdzic ile wyciagne W z jeszcze niezalozonej cewki przy napieciu 12v? da sie jakos miernikiem to sprawdzic?

Dodano po 2 [godziny] 49 [minuty]:

prosze o pomoc, to dla mnie bardzo wazne....
  • Poziom 19  
    Ile da mocy-dla pracy chwilowej kilkakrotnie więcej niż wynika z przekrju przewodu nawiniętej cewki.W danej syteacji trudno przewidzieć jak mocno
    można przeciążyć taką cewkę.
  • Poziom 13  
    to da sie to jakos zmierzyc? przeciez w koncu ktos ta cewke do simsona zrobil na 35W i jest odpowiednia ilosc zwojow i grubosc drutu , ja potrzebuje nawinac ta sama cewke na 40 lub 45W i mam jakas nowa przez kogos przewinieta grubszym drutem i moc jest zauwazalnie wieksza, tylko nie wiem jak duzo Wat ona wytwarza i nie chce przepalic halogenow.

da sie to za pomoc multimertu zmierzyc? czy moge gdzies kupic miernik indukcyjnosci nie za drogo? jesli tak to dajcie linki do sklepow internetowych z takimi urzadzenimi bo u mnie w okolicy nie ma w sklepach takich miernikow

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

??
  • Poziom 19  
    Indukcyjność cewki nie da odpowiedzi jaką moc można będzie odebrać z cewki: nie ma na to jednego wzoru, bo indukcyjność zależy od wymiarów geometrycznych cewki, przenikalności magnetycznej rdzenia i ilości zwojów, a moc dostarczana przez cewkę zależy od przekroju przewodu, indukcji magnesów trwałych itp. W sumie to czy moc będzie 40 czy 50W to jest szczegół, najważniejsze żeby napięcie było nie większe niż w oryginalnej.
  • Poziom 13  
    to co mam zrobic? jak moge to obliczyc? stara cewka 35W miala 178 zwojow z drutu o przekroju 0,85mm mi bardzo zalezy na mocy 40W bo jesli chodzi o napiecie to zastosuje mostki prostownicze 8A, stabilizatory 7815 i tranzystory BD243 aby nie przekraczalo 14 V
  • Poziom 29  
    No to nawin taka sama tylko ze drutem 1mm^2. Te 0,85mm to przekroj policzyles czy poprostu zmierzyles suwmiarka promien ??
  • Poziom 13  
    ta informacje akurat mam z danych technicznych, wynik mierzenia srednicy drutu suwmiarka to 0,89 mm pewnie dlatego ze drut ma 2 warstwy emaili.

Nie da sie tego jakos dokladniej wyliczyc ile ma byc zwoi? bo nawet nie wiem czy wejdzie to 178 zwoi drutu 1 mm
  • Poziom 19  
    Jeśli potrzebne Ci 5W więcej to dowiń kilkanaście zwojów tym samym drutem: skompensuje to większy spadek napięcia na rezystancji cewki; będzie się ona trochę bardziej grzała, a napięciem się nie przejmuj - i tak zamierzasz stosować stabilizator.
  • Poziom 13  
    ok ostatnie moje pytanie do was, jakim drutem najlepiej nawinac ta cewke aby wytrzymala 40W? i zeby wytworzyla taka moc??, ja mysle nad drutem nawojowym o przekrojach 0,7mm, 0,85mm, 0,9mm, 1mm, ktory wedlug was bedzie najlepszy? 0,7mm wejdzie ok 200 zwoi a 1mm 150 zwoi.