Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik trójkąt czy gwiazda

16 Wrz 2006 19:46 12117 8
 • Poziom 10  
  Mam nastepujący problem:
  W urządzeniu dostarczonym przez producenta wystepują falowniki zasilane 3x200 z transformatora. Są to falowniki 3G3MV Omrona. Producent podłaczył silniki w trójkat, wszystko był w porządku dopóki częstotliwość falowników nie została zmniejszona do kilku herców, po kilku minutach wyłanczało zabezpieczenie przeciążeniowe falowników. Po przełączeniu w gwiazdę wszystko w porządku.
  Pytanie: Czy silniki mogą pracowac w gwiazdę?
 • Poziom 27  
  Silnik przy kilku Hz nie ma odpowiedniego chłodzenia dlatego charakterystyka zabezpieczenia termicznego w falowniku nie dopuszcza do dłuższej pracy w tym zakresie częstotliwości. Jeśli jesteś pewien, że nic się nie przegrzewa w całym zakresie częstotliwości to poszukaj, czy aby falownik nie ma opcji "silnik z chłodzeniem obcym" co powinno zmienić charakterystykę zabezpieczeniua termicznego.

  Silnik w gwieździe ma 3 razy mniejszą moc więc chyba to jest zły pomysł.
 • Poziom 10  
  Tak ale w silnik napędza kilka kuł pasowych poprzez reduktor więc moc nie stanowi dużego problemu, pracuje kilka dni bez zatrzymania. Ale czy gwiazda nie stanowi zagrożenia dla falownika i silnika.
 • Poziom 27  
  W gwieździe silnik ma mniejszą moc więc problemem będzie raczej zbytni poślizg silnika przy obciążeniu. Jemu samemu nic raczej nie grozi.
 • Poziom 28  
  Silnikowi nic się nie stanie. Falownik też będzie pracował. Licz się z dużo mniejszym momentem obrotowym na wał. Może to spowodować spore wahania prędkości odrotowej wału.
  pzdr
 • Poziom 19  
  Witam... Podczas programowania falownika podajemy mu parametry silnika, również napięcie międzyfazowe trzeba ustawić. Podłanczam falowniki przy urządzeniach dzwigowych i zawsze jeśli jest to silnik gwiazda trójkąt to podłączony jest w trójkąt i do falownika , więc może silnik standardowo nie może być połączony w trójkąt tylko pracuje zawsze w gwiazde bo małych mocy nie łączy się w trójkąt i gdy kolega taki silnik podłączył w trójkat a na silniku jest gwiazda to wzrośnie nam prad ponad wartość znamionową skilnika, którą również się podaje jako parametr...
 • Poziom 16  
  Silik połączony w gwiazdę czy w trójkąt ma ciągle tę samą moc pod warunkiem ,że zasilimy go znamionowym napięciem do danego połączenia.
  Silniki współporacujące z falownikami mogą pracowac w gwiazdę. Jeśli na falowniku ustawiłeś stałą moc sprawdź na ile % jest ustawione przeciążenie. Często ustawienia fabryczne są na 5 %. Silniki można przeciążac do 10% wartości znamionowej pradu (silniki do pracy cigłej). Jeśli silnik ma niezależne chłodzenie można go przeciążyc do wartości odpowiadającej 105 stopni Celsjusza (W czasie 15 min - temperatura mierzona na obudowie silnika).
 • Poziom 19  
  Tak ale wszystko jeszcze zależy od napięcia międzyfazowego silnika bo w gwiazde ma 230 na fazie a w trójkąt ma 400 na fazie i w zależności co ustawimy w falowniku ( wartość napięcia ) to tak odpowiednio należy połączyć uzwojenia silnika...
 • Poziom 10  
  Dzięki za odpowiedzi temat zamykam.