Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem PCF8583P

krakusj 06 Lip 2003 00:29 1772 9
  • #1 06 Lip 2003 00:29
    krakusj
    Poziom 11  

:cry:Witam serdecznie.... Mam taki malutki :popcorn: problemik... Tworzę zegareczek na PCF8583P. Niestety, układzik nie działa. Więc tak: sprawdziłem , czy sam układ ruszył - niestety nie - na wyprowadzeniu 7 brak syg. o częstot. 1 Hz. Ale co dalej...w chwili gdy dotknąłem układu tj wyprowadzeń 2 palcami układ się wzbudził i zaczął taktować... :P :shocked!: !?!?!?!?!?!?!?!?!?!? konderek przy 1 nóżce do + jest, w zasilaniu też, układ montowałem na płytce, w pająku, zmieniałem kwarce jak i sam układ.... i niestety nic :sm2: przejżałem wcześniejsze posty, testowałem wszystko co się da i nic :cry: Czy ktos może mi kliknąć o co w tym wszystkim chodzi????? Sprawdzałem w aplikacji, ale nic konkretnego nie znalazłem.... Pomocy.. :not: ..

Zapytam o jeszcze jedno: kwarce mają oznaczenie : 32.768
    SUNNY
    5919
    Może gość mi wcisnął złe kwarce!?!?!?!?! Sam już nie wiem.....

0 9
  • #2 06 Lip 2003 00:49
    tchn.tomasz
    Poziom 12  

Oznaczenia kwarcu wyglądają na prawidłowe. Natomiast co do samego układu to kiedyś długo nad nim pracowałem by uruchomić podobny układ. Pin 7 jest bardzo wrażliwy na elektrostatykę, mam 2 układy PCF z przebitym wyjściem INT. Sprawdz omomierzem czy nie ma zwarcia do masy. Pamiętaj że to jest wyjście typu otwarty dren - daj jakiś rezystor podciągający do plusa i dopiero sprawdzaj woltomierzem. Sprubój zasilić go z baterii 3V zamiast z zasilacza i jeszcze raz sprawdź połaczenia i ich jakość. Więcej pomysłów nie przychodzi mi narazie do głowy.

Pozdrawiam.
    tchn.Tomasz

0
  • #3 06 Lip 2003 01:16
    elektryk
    Poziom 42  

krakusj napisał:
    Zapytam o jeszcze jedno: kwarce mają oznaczenie : 32.768
    Wygląda na standarowy kwarc 32kHz, ja z właśnej praktyki wnioskuje że te układy bardzo dobrze się wzbudzają nawet bez dodatkowych kondensatorów. Zobacz czy nie zostało troche pasty lutowniczej/kalafoniii w okolicach wyprowadzeń kwarcu, ostatnio zauważyłem że procesor PIC nie chciał startować z tej przyczyny. (dopiero kolega dwaserwis mi to zaproponował i pomogło "jak ręką odjął")

0
  • #4 06 Lip 2003 01:35
    krakusj
    Poziom 11  

Układ robiłem na kilka sposobów...ostatni to tkzw. pająk... wszystko w powietrzu. Zmontowałem sam zegar i sprawdzałem pin 7. Potem podłączałem do układu... I nic z tego nie wychodziło... Chyba kupię jeszcze jeden kwarc i sprawdze. Dzięki za odpowiedzi.. Pozdrawiam

0
  • #5 06 Lip 2003 02:01
    ACULA
    Poziom 34  

Sprawdź wejście A0 czy na pewno jest dobrze przylutowane do masy

0
  • #6 06 Lip 2003 08:59
    krakusj
    Poziom 11  

Jest do masy, ale to czy do masy czy do plusa to A0 jest wejściem adresowym i zmiana potencjału zmienia adres układu 162 na 160. Gdy dotknę go palcami w pobliżu kwarca, zaczyna pracować z częstotliwością może ok. 0,1 Hz... Może te kwarce są padnięte... Za 3 godz. będę miał nowe, to zobaczę... Pozdrawiam... :D

0
  • #7 06 Lip 2003 12:28
    ACULA
    Poziom 34  

Do masy napisałem z przyzwyczajenia. Chodziło o kontakt połączenia.

Mnie wydaje się że jest kilka rodzajów rezonatorów, to chyba ma znaczenie bo w PICach były trzy rodzaje:
    LP low power
    XT zwykły
    HS high speed
    i każdy rodzaj było ustawić w konfiguracji więc to chyba zależy od niego.
    W nocie do pcf są dokładne dane rezenatora więc chyba nie jest obojętne jaki jest.

PS Kiedyś spędziłęm 30minut na prockiem bo nie działał. Przez pomyłkę zamiast pF dałem nF :wink:
    (w pcf kondensator 40pF)

0
  • #8 06 Lip 2003 15:46
    krakusj
    Poziom 11  

Witam wszystkich serdecznie.... Wreszcie się udało. PCF8583 ruszył ale: ruszył na inny typie kwarca. Do tej pory używałem tych standartowych w płaskiej obudowie... Oznaczenia ich tak jak podałem wcześniej to:

32.768
    SUNNY
    5919

I to na nich nie chciało chodzić. Dziś zakupiłem dwa kolejne (takie same) i dodatkowo jeszcze 4 małe - rurkowe. na żadnym z tych dwóch nie ruszył, a na tym rurkowym od razu bez żadnych problemów. Czy ktoś wie na czym polega różnica??? Kupując podałem typ kwarcu, na co dostałem te dwa rodzaje. Więc uważam, że powinny działać oba. Proszę o odpowiedź... Pozdrawiam...

P.S. Na kwarcu rurkowym nie ma nadruku informującego o typie...

0
  • #9 06 Lip 2003 17:13
    elektryk
    Poziom 42  

krakusj napisał:
    Czy ktoś wie na czym polega różnica??? Kupując podałem typ kwarcu, na co dostałem te dwa rodzaje. Więc uważam, że powinny działać oba.
    Hm, ja uzywałem tych "rurkowych" z demontażu. Prawdopodobnie ten drugi typ ma inne parametry (np dobroć albo indukcyjność/pojemność przy rezonansie). Może być to też inny typ cięcia kwarcu, ale w to raczej wątpie.

0
  • #10 06 Lip 2003 17:57
    krakusj
    Poziom 11  

Dzięki za odpowiedzi. W sumie muszę poszukać gdzieś w katalogach, a wtedy się wyjaśni o co chodzi. Ale 8583 ruszył, więc temat ten uważam za zamknięty... Chyba że w nowym poscie poruszymy te kwarce... Dzięki i pozdrawiam...

0
  Szukaj w 5mln produktów