Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przecinarka plazmowa. Czy wykonał ktoś domowym sposobem?

gregorio4 17 Sep 2006 17:05 10494 10
    gregorio4
    Level 11  
    Czy ktos wykonal domowym sposobem przecinarke plazmowa , czy ewentualnie moglby podzielic sie doswiadczeniami i sczematami
    jurek1958-58
    Level 11  
    Witam szanownego Kolege
    mnie tez interesuje ten temat i w trakcie poszukiwan doszedlem do wniosku ze przecinarka plazmowa niewiele sie rozni od tiga ,oczywiscie palnik i napiecie ciecia to inny temat
    palnik mozna zaadoptowac z cut 40 (glowica +elektroda pradowa+dysza+korpus dyszy= izolator to wydatek 310 zl)
    zapalenie luku jonizator od tiga
    automatyka bardzo prosta
    jedyny problem to nawiniecie trafa 5-6KW 230V na 200V ktore w czasie pracy przy prazdie 40A bedie mialo napiecie 90V
    lub wykonanie zailacza impulsowego o podobnych parametrach

wlasnie z tym ma problem
    moze Kolega lib inni Klubowiczema jakis pomysl

pozdrowienia
    lechoo
    Level 39  
    Parę ładnych lat temu kolerzy robili przecinarkę plazmową na dyplom w technikum, ale niestety nie mam już z nimi kontaktu... Pamiętam, że zasilanie mieli 3f i stykowe zapalanie łuku - bez jonizatora.
    jurek1958-58
    Level 11  
    witam
    pisze Kolega ze to bylo trafo 3fazowe wiec wykonanie zajazenia luku nie jest problemem problem jest w wykonaniu odpowiedniego trafa
    tz. przekroje rdzenia, liczby zwoi, i srednice drutu nawojowego lub mozliwosc zastosowania jakiegos trafa z dowinieciem odpowiedniej liczby zwoi
    dzieki za kontakt pozdrawim
    kszumek
    Level 17  
    Witam
    widze z kolegą podobnie główkujemy :-)
    ja się rozglądałem za taką głowicą i u mnie w mieście jest troszke drożej
    z przewodem nawet 1500
    jeśli masz jakieś linki do sklepu z takimi akcesoriami to podrzuć
    druga sprawa to typ głowicy bo jak się pytałem w sklepie to różnią się
    kilkoma szczegółami i zajarzaniem
    jaka by była odpowiednia twoim zdaniem
    ja mam troche częśći od tiga do wykorzystania
    i chyba najlepszym pomysłem by było przewinięcie trafa od tiga
    i mamy prawie gotową przecinarkę no i jeszcze przewody oczywiście
    jeśli macie koledzy jakieś sugestie nt przeróbki to piszcie
    pozdr
    jurek1958-58
    Level 11  
    witam
    jesli chdzi o palnik to trzeba kupic glowice+elektrode pradowa+dysze powietrzna+podkladki+korpus dyszy tego samego typu
    mozna kupic rowniez cala rekojesc z dyszami i okablowaniem (komplet )od przecinarki CUT40 to jest przecinarka do 40A za ok 4200zl w Sosnowcu
    ja akurat glowice i rekojesc z kablami bede robil sam gdyz ich koszt to 350zl a pozostale elementy to koszt zaledwie ok.40 zl i sa one kluczowe w pracy przecinarki jak rowniez zbyt trudne do wykonania
    jesli chodzi o przewijanie trafa od tiga to obawiam sie ze bedzie z tym problem ( prad luku w tigu to 80-200A a w przecinarce do ktorej elementy opisuje prad luku to 10-40A napiecie zawsze mozna podwyzszyc) tak wiec wydaje mi sie ze lepszym rozwiazaniem byloby nawiniecie nowego chociaz moge sie mylic poniewaz w temacie transformatorow jestem troche do tylu
    i jeszcze jedna sprawa czy Kolega wykonal tiga ze spawarki elektrodowej (jakiej mocy)i dorobil hv czy jest to orginalna przystawka oraz jaki uklad zastosowal do hv
    pozdrowienia
    kszumek
    Level 17  
    Witam
    ja mam oryginalny i sprawny TIG AC DC + MMA 225 A z zajarzaniem HV
    ale oprócz tego mam troche części od uszkodzonych tigów i migów do
    wykorzystania
    widziałem w sklepie prawie cały palnik do kupienia oprócz przewodu i obudowy
    mnie interesowałby raczej palnik maszynowy
    zasatnawiam się tylko czym się różnią w budowie poszczególne typy palników bo sprzedawca pokazywał mi kilka rodzajów
    jak ktoś ma info lub doświadczenie na ten temat niech się odzywa i podpowie czy możliwe jest takie wykonanie przecinarki
    pozdr
    lechoo
    Level 39  
    Przecinarkę CUT40 na alledrogo można kupić już za 2400zł, chociaż dla mnie amatora to wciąż zbyt wygórowana cena...
    SP7SEC
    Level 28  
    mam schemat przecinarki więc zrobie zdjęcia bo to jest format a2 więc jak ktoś jest zainteresowany to może pomoge .Gorzej jest z uchwytem bo tam jest elektroda wolframowa (niebieska ) i łuska wykonana z cyrkonu i tu proponuje kożystać z części orginalnych bo nawet na nich czasem jest problem uzyskać właściwe parametry następny problem to jest powietrze bo jego jest potrzeba duuuuuuużo i o bardzo czyste i suche bo inaczej to kicha
    w firmach do cięcia jakościowego to używają mieszanki wodorowo argonowej
    jurek1958-58
    Level 11  
    witaj SP7SEC
    jestem zainteresowany schematem tej przecinarki o ktorej mowisz
    jesli chodzi o uchwyt to tak jak wczesniej wspominalem jedynie orginal
    natomiast jesli chodzi o powietrze to bylem niedawno na prezentacji przecinarki CUT 40 i goscie mieli podlaczony zwykly marketowski kompresorek nonejm z odwadniaczem przy plazmie noemalny odwadniacz jaki mozna dostac na necie za ok 70zl
    jesli chodzi o ilosc powietrza to jest to w przypadku CUT40 100L/min przy ok 5atm (maly kompresorek ) i jaksie dowiedzialem wykozystuja ten zestaw od pol roku do prezentacji tak ze zasilanie powietrzem nie jest wcale jakies drogie i skomlikowane
    jeszcze raz prosze o schemat i pozdrawiam