Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik zasilany prądem przemiennym trójfazowym

17 Wrz 2006 17:22 3602 5
 • Poziom 28  
  Załączam schemat prostownika na prąd trójfazowy, który składa się wyłącznie z 18 diod prostowniczych. Na wyjściu mamy napięcie tętniące z częstotliwością 150 Hz, które ma składową stałą. Zawsze jest powyżej zera, więc wystarczyłby stabilizator napięcia stałego, a moc prostownika byłaby ograniczona praktycznie wyłącznie natężeniem prądu diod i ewentualnie układu stabilizującego.

  W niektórych urządzeniacch napięcie tętniące niczemu nie przeszkadza, więc takie urządzenie można podłączyć bezpośrednio do wyjścia. Przy napięciu trójfazowym 400V na wyjściu otrzymuje się 659,732V składowej stałej i 27,76V składowej zmiennej. Te wartości uzyskałem w symulacji w programie Electronic Workbench. Czy w praktyce wyglądałoby podobnie?
 • Poziom 17  
  Poszczególne mostki prostownicze są zasilane 0 - faza a nie napięciem międzyfazowym z tego względu Twoje wyliczenia są błędne dla tego schematu.
 • Poziom 28  
  Widocznie w programie Electronic Workbench są błędy objawiające się błędnymi pomiarami w trakcie symulacji. Jakie powinny być w przybliżeniu te napięcia?
 • Poziom 42  
  Prostownik trójfazowy robi się na 6 diodach. Dodatkowe 3 mostki są do niczego niepotrzebne. Podobnie jak podpinanie czegokolwiek do zera.
  Diody D13 - D18 podpinasz do faz a nie wyjść mostków. Uzyskujesz dokładnie taki sam efekt bez dodatkowych 12 diod i spadków napięć na nich.
 • Poziom 42  
  On i tak pracował tylko na fazach. Diody połączone do zera nigdy nie wchodziły w przewodzenie.