Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czestotliwosc Pilota do Garażu

unnamed 17 Sep 2006 22:43 2277 14
 • #1
  unnamed
  Level 13  
  Witam
  Chce zrobic sobie kopie pilota do garazu .
  Z wyslaniem cyfrowych danych nie ma problemu ale musze znac czestotliwosc na jakiej nadaje pilot .
  Wie ktos moze jak zbadac na jakiej dokladnie czestotliwosci on pracuje ?
  Pozdr
 • #2
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Częstościomiarką.
  Michał
 • #3
  unnamed
  Level 13  
  A tak cos wiecej ?
 • #4
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Co więcej? Bierzesz miarkę, zblizasz pilota do wejścia i widzisz na wyświetlaczu gdzie nadaje. Miarka powinna być do 500 MHz.
  Michał
 • #5
  sq3
  Level 17  
  Najchętniej używane to 433,92 MHz.Na odbiorniku na 70cm(430-440 MHz)można to usłyszeć.
 • #6
  sp7mfu
  Level 20  
  Sprowadzane z innych kontynentów, albo starsze konstrukcje mają inne częstotliwości. Na dalekim wschodzie np. chyba nie ma żadnej kontroli - spotkałem np. coś ok 36 MHz na kwarcu.
 • #7
  sq6ade
  Level 40  
  SP5IT wrote:
  Co więcej? Bierzesz miarkę, zblizasz pilota do wejścia i widzisz na wyświetlaczu gdzie nadaje. Miarka powinna być do 500 MHz.
  Michał

  Trudno dokładnie zmierzyć taką metodą. Sygnał z pilotów z reguły jest modulowany w AM a częstościmierze nie lubią AM.
 • #8
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Aż sprawdzę wieczorem.
  Michał
 • #10
  IjeSJot
  Level 27  
  A faktycznie, u mnie miernik glupial przy AM. Mialem ostatnio alana 199 do naprawy i niestety ale nie moglem dokladnie go ustawic... Szkoda ze nie mial FM :( Wyszlo cos z tych pomiarow? Bardzo jestem ciekaw...
 • #11
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  U znajomego z miarką będę dopiero w niedzielę.
  M.
 • #12
  sq6ade
  Level 40  
  Przypomnę typową i powszechna w większości mierników zasadę pomiaru częstotliwości:
  Liczymy impulsy sygnału w pewnym przedziale czasu. A jak tu zmierzyć
  te impulsy sygnału zmodulowanego AM jak raz są a raz ich nie ma
  z płynnym przejściem pomiędzy tymi stanami w przypadku sinusa modulującego a w przypadku danych pilota to jakiś prostokąt o wypełnieniu adekwatnym do strumienia danych z pilota?
  Patrz mój AVATAR-ek :D
  No sie nie da tą metodą poprostu.
  Chyba że pilot pracuje w FM co jest wątpliwe.
 • #13
  Dykus
  Level 27  
  Swego czasu też chciałem zmierzyć częstotliwość pracy takiego pilota z sensowną rozdzielczością i oczywiście nie dało rady. Pilot pracował z modulacją OOK (On Off Keying) na 433,92MHz. Przyłożenie wyprowadzenia U664 (preskaler) do anteny (na PCB) nie dawało wskazań, dopiero musiałem przyłożyć do punktu lutowniczego przy antenie. Nie bawiłem się w żadne cewki sprzęgające.

  Wynik oczywiście mocno oscylował i zależny był od czasu bramkowania - przy bramkowaniu 0.1ms (rodzielczość 0,64MHz) pojawiał się już (wśród innych) prawidłowy wynik (brałem pod uwagę największe wskazania), zaś przy bramkowaniach krótszych - 10us (6.4MHz), 1us (64MHz) wynik był albo właściwy, albo równy zeru.
  Oczywiście wszystko zależy jak szybko dany pilot wysyła dane. I jeszcze raz napiszę - mój pilot pracował telegrafią. :)

  Pewne rozwiązania są dwa: prostsze - odczytać oznaczenie rezonatora SAW z pilota i na tej podstawie znaleźć jego częstotliwość (w Internecie), lub bardziej skomplikowane - zewrzeć na pilocie co potrzeba tak, by generator cały czas stabilnie pracował.
  W moim przypadku oba rozwiązania dały ten sam rezultat. :)

  Mój pilot po kliku sekundach nadawania przerywał transmisję (trzeba było zwolnić i raz jeszcze nacisnąć przycisk), co warto mieć na uwadze przy pomiarach... :) A dioda sygnalizacyjna cały czas się świeciła.
 • #14
  sgyver1
  Level 17  
  Witam
  Metoda podana przez Dykus jest OK
  Można też użyć (pożyczyć ?) odbiornika/skanera z pasmem 400-470 lub 800-900MHz(!-niektóre piloty pracują z powielaniem częstotliwości rezonatora SAW!)
  najlepiej z opcją modulacji WFM("szeroki" FM), ideał to analizator widma w skanerze-mozna szybko zobaczyć graficznie (orientacyjnie)gdzie pilot promieniuje i póżniej dokładnie zlokalizować.Dodam ,że na niektórych modułach hybrydowych odbiorników(na ceramice) była wydrukowana częstotliwość pracy.
 • #15
  Dykus
  Level 27  
  sgyver1 wrote:
  niektóre piloty pracują z powielaniem częstotliwości rezonatora SAW!

  Hmm... w moim przypadku faktycznie zmierzona częstotliwość była podwojona (867.84MHz), ale jako, że mój sprzęt (preskaler) ma tendencje do powielania, więc przyjąłem, że to preskaler "głupieje" i tyle, a na temat powielania nic nie wyczytałem. Jak się okazuje, możliwe bardzo, że to pilot pracuje właśnie na tej częstotliwości, mimo, że wg oznaczeń SAW jest dla 433.92MHz. :)
  Nie chce mi się jednak dochodzić (wg elementów), gdzie pracuje. Układ generatora to typowy Colpits z cewką/anteną w kolektorze i SAW w bazie.

  Jestem ciekaw, dlaczego stosuje się takie powielania? Przecież są dostępne SAW na 800MHz, tylko układ pracy się zmienia z Colpitsa na Pierce'a. Cena? Kilka elementów więcej?