Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czestotliwosc Pilota do Garażu

unnamed 17 Sep 2006 22:43 2277 14
    unnamed
    Level 13  
    Witam
    Chce zrobic sobie kopie pilota do garazu .
    Z wyslaniem cyfrowych danych nie ma problemu ale musze znac czestotliwosc na jakiej nadaje pilot .
    Wie ktos moze jak zbadac na jakiej dokladnie czestotliwosci on pracuje ?
    Pozdr
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Częstościomiarką.
    Michał
    unnamed
    Level 13  
    A tak cos wiecej ?
    SP5IT
    Co więcej? Bierzesz miarkę, zblizasz pilota do wejścia i widzisz na wyświetlaczu gdzie nadaje. Miarka powinna być do 500 MHz.
    Michał
    sq3
    Level 17  
    Najchętniej używane to 433,92 MHz.Na odbiorniku na 70cm(430-440 MHz)można to usłyszeć.
    sp7mfu
    Level 20  
    Sprowadzane z innych kontynentów, albo starsze konstrukcje mają inne częstotliwości. Na dalekim wschodzie np. chyba nie ma żadnej kontroli - spotkałem np. coś ok 36 MHz na kwarcu.
    sq6ade
    Level 40  
    SP5IT wrote:
    Co więcej? Bierzesz miarkę, zblizasz pilota do wejścia i widzisz na wyświetlaczu gdzie nadaje. Miarka powinna być do 500 MHz.
    Michał

Trudno dokładnie zmierzyć taką metodą. Sygnał z pilotów z reguły jest modulowany w AM a częstościmierze nie lubią AM.
    SP5IT
    Aż sprawdzę wieczorem.
    Michał
    IjeSJot
    Level 27  
    A faktycznie, u mnie miernik glupial przy AM. Mialem ostatnio alana 199 do naprawy i niestety ale nie moglem dokladnie go ustawic... Szkoda ze nie mial FM :( Wyszlo cos z tych pomiarow? Bardzo jestem ciekaw...
    SP5IT
    U znajomego z miarką będę dopiero w niedzielę.
    M.
    sq6ade
    Level 40  
    Przypomnę typową i powszechna w większości mierników zasadę pomiaru częstotliwości:
    Liczymy impulsy sygnału w pewnym przedziale czasu. A jak tu zmierzyć
    te impulsy sygnału zmodulowanego AM jak raz są a raz ich nie ma
    z płynnym przejściem pomiędzy tymi stanami w przypadku sinusa modulującego a w przypadku danych pilota to jakiś prostokąt o wypełnieniu adekwatnym do strumienia danych z pilota?
    Patrz mój AVATAR-ek :D
    No sie nie da tą metodą poprostu.
    Chyba że pilot pracuje w FM co jest wątpliwe.
    Dykus
    Level 27  
    Swego czasu też chciałem zmierzyć częstotliwość pracy takiego pilota z sensowną rozdzielczością i oczywiście nie dało rady. Pilot pracował z modulacją OOK (On Off Keying) na 433,92MHz. Przyłożenie wyprowadzenia U664 (preskaler) do anteny (na PCB) nie dawało wskazań, dopiero musiałem przyłożyć do punktu lutowniczego przy antenie. Nie bawiłem się w żadne cewki sprzęgające.

Wynik oczywiście mocno oscylował i zależny był od czasu bramkowania - przy bramkowaniu 0.1ms (rodzielczość 0,64MHz) pojawiał się już (wśród innych) prawidłowy wynik (brałem pod uwagę największe wskazania), zaś przy bramkowaniach krótszych - 10us (6.4MHz), 1us (64MHz) wynik był albo właściwy, albo równy zeru.
    Oczywiście wszystko zależy jak szybko dany pilot wysyła dane. I jeszcze raz napiszę - mój pilot pracował telegrafią. :)

Pewne rozwiązania są dwa: prostsze - odczytać oznaczenie rezonatora SAW z pilota i na tej podstawie znaleźć jego częstotliwość (w Internecie), lub bardziej skomplikowane - zewrzeć na pilocie co potrzeba tak, by generator cały czas stabilnie pracował.
    W moim przypadku oba rozwiązania dały ten sam rezultat. :)

Mój pilot po kliku sekundach nadawania przerywał transmisję (trzeba było zwolnić i raz jeszcze nacisnąć przycisk), co warto mieć na uwadze przy pomiarach... :) A dioda sygnalizacyjna cały czas się świeciła.
    sgyver1
    Level 17  
    Witam
    Metoda podana przez Dykus jest OK
    Można też użyć (pożyczyć ?) odbiornika/skanera z pasmem 400-470 lub 800-900MHz(!-niektóre piloty pracują z powielaniem częstotliwości rezonatora SAW!)
    najlepiej z opcją modulacji WFM("szeroki" FM), ideał to analizator widma w skanerze-mozna szybko zobaczyć graficznie (orientacyjnie)gdzie pilot promieniuje i póżniej dokładnie zlokalizować.Dodam ,że na niektórych modułach hybrydowych odbiorników(na ceramice) była wydrukowana częstotliwość pracy.
    Dykus
    Level 27  
    sgyver1 wrote:
    niektóre piloty pracują z powielaniem częstotliwości rezonatora SAW!

Hmm... w moim przypadku faktycznie zmierzona częstotliwość była podwojona (867.84MHz), ale jako, że mój sprzęt (preskaler) ma tendencje do powielania, więc przyjąłem, że to preskaler "głupieje" i tyle, a na temat powielania nic nie wyczytałem. Jak się okazuje, możliwe bardzo, że to pilot pracuje właśnie na tej częstotliwości, mimo, że wg oznaczeń SAW jest dla 433.92MHz. :)
    Nie chce mi się jednak dochodzić (wg elementów), gdzie pracuje. Układ generatora to typowy Colpits z cewką/anteną w kolektorze i SAW w bazie.

Jestem ciekaw, dlaczego stosuje się takie powielania? Przecież są dostępne SAW na 800MHz, tylko układ pracy się zmienia z Colpitsa na Pierce'a. Cena? Kilka elementów więcej?