Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uwaga Unideny 510 i 520 - wyjaśnienie

18 Wrz 2006 15:01 4316 26
  • Poziom 14  
    Witam pisałem to w jakimś temacie ale napiesze na głównym. Jestem serwisantem przy firmie która sprzedaje cb. Wszystkie wymienione tam modele pro510xl pro520xl i 1001z były u nas w sprzedaży zamawiane w tych firmach i faktycznie nie nadawały sie bezpośrenio do urzytku. Tylko fajnie tam napisali "niespełnia normy mocy w kanale sąsiednim" widać w ten sposób jak sprawdzali bo częstotliwości nie mierzyli. Wszystkie przychodziły będąc w "5" nieprzestrojone. Będąć w "5" na danym kanale to naprawde faktycznie na sąsiednim posiewamy ale nikt tam nie pokusił się zmierzyć częstotliwości. Myśmy swoje sami przestrajali na "0". Kto takie kupił niech sie nie martwi a niech zaniesie do jakiegoś serwisu niech mu zmierzą częstotliwość czy stoją w "0".
    Przychodziły też od nich partie które były przez nich przestrajane nie taką cewką jak trzeba raz 4,7nH raz 6,8nH. Chyba przestrajając robili to na pamięć nie mierząc bo raz była ta potrzebna raz ta. Ale jak już przestroili sami nawet źle to odchyłka byłą na 1.3kHz
    W każdym razie wydaje mi się że to o to poprostu chodzi bo akurat modele radi się zgadzają, które dostawaliśy w "5".
  • Poziom 28  
    Myślisz, że zrobili by z siebie takich ... pii pii :) w sumie nie głupie to o czym piszesz.
  • Poziom 14  
    zibizibi2a napisał:
    Przychodziły też od nich partie które były przez nich przestrajane nie taką cewką jak trzeba raz 4,7nH raz 6,8nH.

A nie czasem uH a nie nH ? :). Cewka 5x5 mm 2zw to juz około 14 nH
  • Poziom 14  
    medicb napisał:
    Myślisz, że zrobili by z siebie takich ... pii pii :) w sumie nie głupie to o czym piszesz.

Nie wydaje mi sie by to był przypadek, że od tych akturat dostawców i te trzy modele radi przychodziły w "5" (bo to jest na 100% pewne, sprawdzane na częstościomierzu cyfrowym). Nawet się z tym pogodziliśmy bo były sporo tańsze w dostawie a dołożenie dławika to koszt ok 10gr. Na szczęcie takie nie przestrojone sprzedaliśmy tylko kilka na zasadzie "do ręki" a prawda wyszła na jaw przy pierwszym montażu. Potem już sami je przestrajaliśmy.

Dodano po 12 [minuty]:

medicb napisał:

Ale nie wydaje mi sie by to był przypadek, że od tych akturat dostawców i te trzy modele radi przychodziły w "5" (bo to jest na 100% pewne, sprawdzane na częstościomierzu cyfrowym). Nawet się z tym pogodziliśmy bo były sporo tańsze w dostawie a dołożenie dławika to koszt ok 10gr. Na szczęcie takie nie przestrojone sprzedaliśmy tylko kilka na zasadzie "do ręki" a prawda wyszła na jaw przy pierwszym montażu. Potem już sami je przestrajaliśmy.
  • Poziom 20  
    Moim zdaniem również ta ich "moc na sąsiednim kanale "nie jest w normie ze względu częstotliwości radia. Do mnie trafiały nowe radia które nie były ani w "0" ani w "5". Takie moje zdanie :)
  • Poziom 40  
    Odpowiem cynicznie: może to zasługa tegoż forum gdzie wielkorotnie podawane były informacje "że wystarczy wstawić dławik jakiśtam" w szereg z kwarcem. A o dostrojeniu na hercmiarce czasami nie było dopowiedziane.
  • Poziom 28  
    Ja naprzykład dostawałem unideny 510 które były strojone na "zera" w polsce (nie powiem gdzie :P) zaciekawiło mnie gdy dorwałem pierwszą sztukę i co ... ano 0,6k w górę :D niby nie dużo ale i mało też nie.

• Poziom 31  
    Unideny z jednej z waszawskich firm, której chyba jako pierwszej zablokowano sprzedaż były nagminnie o 1.5 - 1.8 Khz w górze, je też pracuję w firmie która hutrowo je sprzedawała ( kupowaliśmy nie przestrajane ) i ustaliliśmy "normę wewnątrz zakładową " na maks odchyłkę 300Hz, choć czasem ze względu na rabat niektóre firmy brały radia w Piątkach i sami je przestrajali, a już zupełnie "zabił " mnie koleś, który chciał je mierzyć na mierniku uniwesalnym ... z zakresem do 30 Mhz ... o dokładności 1 Khz... a niektórzy wogóle nie mieli mierników... a na trudne słowo: "sztuczne obciążenie" reagowali zmarszczeniem czoła ... ale tak musiało byc, jesli do lutownicy siadali ludzie kompletnie do tego nie przygotowani... pomijam pytania od naszych klientów typu co to za fale ten FM... a najbardziej mnie powalił tekst jednego ze sprzedawców w Łodzi, który nie wiedział do czego służą pokrętła FINE i COARSE ( sam się przyznał klientowi że nie wie co to jest :) ) i kazali ustawić klientowi w zatrzasku... Zdziwienie potrafił wykazać sprzedawca który do zasilania Unidena użył ładowarki od Nokii .. a potem odesłał radio na serwis, bo coś ciemniał wyświetlacz przy nadawaniu i nie było nosnej ... a najbardziej był rozgoryczony, że musiał zapłacić 30 zł za demontaz "ładowarki" i założenie wtyku zapalniczki... byłem niemiły i powiedziałem mu, żeby zmienił asortyment w swojej firmie... np. na jakieś art. spożywcze ... :)

Z unidenami było tak, że pierwsze partie wymagały dławika 6.8 uH, a potem były z kwarcami z innej partii i wymagały 4.7 uH z kondensatorem rzedu 3.3 pf - 4.7 pF do masy, bo po samym dławiku były tak o 0.6 Khz w górze.
    Przy odstrojeniu 2 Khz moc na kanale wyżej na pewno była za duża... szczególnie po zmodulowaniu.. :)

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 19  
    Tak to niestety wygląda jak się za tą branżę biorą przypadkowi ludzie.
    Sam znam jednego szklarza który teraz jest "wielkim sprzedawcą" CB i nawet się zaczyna brać za naprawianie radii...
    Niech sobie naprawia - ja i tak mam co robić, ale długoterminowo działa to na moją niekorzyść.
    Spartoli parę radii i pójdzie fama wśród kierowców że w tych okolicach lepiej nie naprawiać.
    A przez kilkanaście lat to ja wypracowałem renomę tych okolic.
    Całe szczęście, że coraz częściej stosowana jest technologia SMD, a on nie ma do tego zdrowia.

Co do przestrojeń to dość często taka robota "na odwal" wynika z narzuconych przestrajaczowi cen przez hurtownię.
    Mi też proponowali duże ilości po 4-5 zł za sztukę.
    A za takie pieniądze nie ma czasu na pieszczoty więc odmawiam aby nie mieć wyrzutów sumienia, jednak niektórzy się skuszą i robią masówkę bez jakiejkolwiek kontroli na cyfromiarce.
  • Poziom 14  
    A mam pytanie co robicie jak przyjdą radia z odchyłką o 1.4kHz a są plombowane ?? Bo jak nie są to rozumiem że się poprawia. Ciekawi mnie ile sklepów odsyła takie partie a ile sprzedaje. Nie mówię już o takich co wogóle nie sprawdzają. A może zrywacie plomby ?

• Poziom 31  
    Raz daliśmy ciała, bo pracownik robił na odwal się i poszło ze 300 szt. z odchyłką około 700 Hz, te które wyłapali nasi klienci to odesłali i je poprawiliśmy.

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 15  
    Co do unidenów to temat rzeka-po pierwszej wpadzie z unidenem 510 który był 1,8kHz powyżej kanału i klient zrobił trzode zacząłem sprawdzać każdą sztuke.Czasem były ok ale czesem były różnice po 700Hz czasem po 2kHz.Ogólnie początkowo były z nimi problemy-potem w miare upływu czasu nie zdarzały się wtopy,ale to zależne od firmy z której kupowałem.Nie uważam żeby to był powód usunięcia unidena z rynku-ja mysle że to po prostu sprawa podłożenia koperty z kasą przez kogoś żeby tak sie stało.
  • Poziom 19  
    Jak pamietam to oba modele to szumofony nie CB

• Poziom 31  
    ... tak... ?? to prosze podaj mi typ radia obecnie produkowanego i będącego w sprzedaży w cenie do 300 zł które nie jest szumofonem...

realia rynku ...
    postaw się w roli sprzedawcy, oraz kupującego, który ma do wyboru Alana 100 + za 250 zł i Unidena Pro520XL droższego tylko o 50 zł ... a dodatkowo dostaje RF Gain, lepsze filtru na zasilaniu urządzenia i sprawniej działający ANL, oraz co ważne przy serwisie były o wiele "kulturalniej" zmontowane. Dlatego właśnie te radia tak podbiły rynek, bo za w miarę przyzwoitą cenę były lepsze od LOW ENDu który dotychczas stanowił 80 % sprzedawanych urządzeń.

Sam osobiście mam Alana 18 ... ale też zawsze usmiechnę się z łezką w oku do Valerego i starego Herberta....

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 40  
    Może nowe Unideny nie są już tak "jakościowe" jak ich protoplaści ale trzymają klasę w stosunku do innych marek - szczególnie tych świecących na fioletowo.
  • Poziom 19  
    [quote="green33"]... tak... ?? to prosze podaj mi typ radia obecnie produkowanego i będącego w sprzedaży w cenie do 300 zł które nie jest szumofonem...

realia rynku ...
    postaw się w roli sprzedawcy, oraz kupującego, który ma do wyboru Alana 100 + za 250 zł i Unidena Pro520XL droższego tylko o 50 zł ... a dodatkowo dostaje RF Gain, lepsze filtru na zasilaniu urządzenia i sprawniej działający ANL, oraz co ważne przy serwisie były o wiele "kulturalniej" zmontowane. Dlatego właśnie te radia tak podbiły rynek, bo za w miarę przyzwoitą cenę były lepsze od LOW ENDu który dotychczas stanowił 80 % sprzedawanych urządzeń.

Od dnia 21-02-2006 obowiazuje zakaz sprzedazy na terenie RP zgodnie z UKE "pro510xl pro520xl i alan1001z te urzadzenia nie spelniaja podstawowych wymagan jakich o tym na stronie www.uke.gow.pl
    Sprzedaz po 21-02-2006 urzadzen tego typu z oznaczeniem CE moze byc ukarana grzywna nawet do 100000 pln.
    A uzytkownik ponosi kare zgodna z kodeksem wykroczen.
    Czyli urzadzenie bez homologacji.

• Poziom 31  
    mirek301 napisał:

A uzytkownik ponosi kare zgodna z kodeksem wykroczen.

Gdzie tak jest napisane ?

Marcin
  • Poziom 19  
    Panowie przepisy wykonawcze czyli:

Zakaz sprzedazy podstawa na stronie UKE

Warunki dopuszczeni do uzytkowania sprzetu z pasma CB
    (homologacja lub swiadectwo dopuszczenia do sprzedazy i uzywania)
    Cofniete zostaly w lutym.

Urzadzenia niedopuszczone do uzytkowania !!!
    A w czasie kontroli uzytkownik naraza sie na wniosek do sadu grodzkiego i tam rozstrzyga swoje zale.

A sad moze orzekac roznie.Zalezy kto to zglosi lub "zaanonsuje" gdzie trzeba, a takich nie brak teraz.

• Poziom 31  
    Oj, ciągle niektórzy nie rozróżniają zakazu "wprowadzania do obrotu" a użytkowania ...
    Jesteś w błędzie, zadzwoń do UKE i zapytaj....

Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 19  
    green33 napisał:
    Oj, ciągle niektórzy nie rozróżniają zakazu "wprowadzania do obrotu" a użytkowania ...
    Jesteś w błędzie, zadzwoń do UKE i zapytaj....

Pozdrawiam Marcin

Akurat tego robic nie musze bo jestem w troszke lepszej sytuacji i nie posiadam szumofonow :).

To jak podczas kontroli policyjnej wybrniesz skoro uzytkowac mozna sprzet CB posiadajacy znak CE.
    Oni nie beda mieli oporow przed wypisaniem wniosku do sadu grodzkiego.
    Na policyjnej liscie sprzetu (zakazanego) niedopuszczonego do uzywania w samochodzie widnieją.
    A unideny 510XL ,520XL Midland 1001 takowego nie posiadaja a umieszczanie znaku CE do tej pory od lutego br. bylo bezprawne.

Sytuacja nie dotyczy unidenów 510 502 bez XL na te nie zostaly cofniete swiadectwa dopuszczenia do sprzedazy a co za tym idzie i do uzywania.
    Popatrz kolego na kodeks cywilny i ustawe o sprzecie lacznosci w zakresie 26950Mhz -27405Mhz czyli pasmo obywatelskie.
    Jaki sprzet moze byc uzywany bez zezwolenia w w/w zakresie.
  • Poziom 19  
    A tu podstawa co i dlaczego jest bez zezwolenia i jakie warunki ma spelniać!
  • Poziom 2  
    Witam, czy ktoś mógł by mi podać jakiś adres e-mail do osoby która przestroi mi radio cb, ja bym je wysłał komu trzeba. Pozdrawiam. Mój e-mail aniaania84(malpa)gmail.com

Poprawiłem. Proszę po kropce na końcu zdania wstawiać spację. /c2h5oh/
  • Poziom 12  
    Wyslalem adres jednego z serwisow na Twoj e-mail. Dziekuje bardzo koledze Mirek Z.(mod.) za usuniecie mojej odpowiedzi. Od dzisiaj wiem ze pisownia jest wazniejsza jak pomoc innym.
  • Poziom 16  
    Witam. Wstawienie dławika 4,7 to nie wszystko, trzeba jeszcze ''dociągnąc '' częstotliwość pikami.

''Ale kto by to sprawdzał częstotliwość po strojeniu, przecież to strata czasu. Jak się ma 100 Unidenów do zrobienia to kasa się liczy, dławik i ... następny ... następny ... następny, a później są skutki takie jak czytamy w postach. Ja rozumiem amatora, ale żeby zawodowcy tak robili -wstyd !

Pzdr. Andrzej.

Poprawiłem. Proszę po kropce na końcu zdania wstawiać spację. /c2h5oh/
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    anika2222 - wysłał ?

Profesor google Twoim przyjacielem. Serwisy CB rosną jak grzyby po deszczu.

• Poziom 31  
    yes2mike napisał:

Serwisy CB rosną jak grzyby po deszczu.

No. no... choć się cieszę, bo za poprawki bierze się więcej :)

Marcin
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    zibizibi2a napisał:
    . Jestem serwisantem przy firmie która sprzedaje cb. Wszystkie wymienione tam modele pro510xl pro520xl i 1001z były u nas w sprzedaży ... Wszystkie przychodziły będąc w "5" nieprzestrojone. Będąć w "5" na danym kanale to naprawde faktycznie na sąsiednim posiewamy ale nikt tam nie pokusił się zmierzyć częstotliwości

Bez obrazy , ale słowa posiewamy to "normalny" serwisant chyba NIE rozumie. Najwyżej sie domyśla.
    Cytat:
    Myśmy swoje sami przestrajali na "0". Kto takie kupił niech sie nie martwi a niech zaniesie do jakiegoś serwisu niech mu zmierzą częstotliwość czy stoją w "0".

To TY jesteś tym serwisantem , czy przydrożnym kowalem ??? i dopiero od tego kowala trza jechać do serwisu, co ??
    Cytat:
    Przychodziły też od nich partie które były przez nich przestrajane nie taką cewką jak trzeba raz 4,7nH raz 6,8nH. Chyba przestrajając robili to na pamięć nie mierząc bo raz była ta potrzebna raz ta. Ale jak już przestroili sami nawet źle to odchyłka byłą na 1.3kHz

Tu się z Tobą zgadzam. Niestety jeżeli hurtownia za hurtowe przestrojenie (około 1000sztuk) chce płacić po 5zł./sztuka (a znam takich kolegów co za tyle robili) to niestety przestrojenie się nie liczy tylko czas i kasa.

Z ubolewaniem nad niektórymi serwisami pozdrawiam.