Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ABIT IS7-E2 - Realtek boot agent !

vanisz 18 Wrz 2006 15:11 6674 15
  • #1 18 Wrz 2006 15:11
    vanisz
    Poziom 9  

Witam mam następujący problem. W moje ręce trafil komputer, w czesciach. Po złożeniu i uruchomieniu okazało się iż Po tescie pamięci, wykryciu napędów, w momencie kiedy już komputer powinien startować z urządzeń (w kolejności ustawionej w BIOSIE) ... pojawia sie napis

Realtek 8139(x)/(tutaj wymienione jeszcze pare modeli kart sieciowych) Boot Agent .......

Napis ten pojawia sie 10 razy po czym komputer nie robi nic wiecej.

Przypuszczalem ze to Bootowanie z sieci... wylaczylem wszystkie opcje z tym zwiazane... , wylaczylem takze wbudowana KARTE SIECIOWA... zeby (logicznie myslac) ominac komunikat...
    Niestety NIC TO NIE DALO... komunikat ciagle sie pojawia.

Komputer nie chce wybootowac z dyskow, cd-rom, fdd... nie proboje nawet.

Dyski wykryte są prawidlowo w BIOSIE..
    Obawialem sie ze cos jest nie tak z kontrolerami.... ale dyski sie wykrywaja... tak samo fdd... jesli podczas startu nacisnę ALT+F2 (upgrade biosu z dyskietki) ... komputer normalnie odwoluje się do dyskietki na której jest AWDFLASH oraz plik z biosem i zczytuje to normalnie z niej.

Taka tez metodą zmieniłem bios z wersji 16 na 17... ale dalej to samo.

Oczywiscie probowalem takze wyczyscic ustawienia BIOS'u zworką, lecz i to nie przyniosło rezultatów.

Wszystkie zmienne w biosie (kolenjosc bootowania itp) zachowują swoje ustawienia po zapisaniu i sa przy ponownym wejsciu do biosu.

Prosze o pomoc. Nie jestem laikiem jeśli chodzi o komputery, ale z taka sytuacją się jeszcze nie spotkalem.

Konfiguracja komputera:

Zasilacz Aton EPS-350 ATX PFC
    ABIT IS7-E2
    Celeron D 2,66, socket 478
    GF 5200 128 MB
    HDD 120 GB Maxtor
    512 MB RAM - 400- CL3 ELIXIR

Pozdrawiam !

0 15
  • #3 18 Wrz 2006 16:46
    KKK
    Poziom 31  

Ale tutaj chodzi o on-board więc takiej kości tam napewno niema.
    Załaduj failsafe lub optimized w biosie, powyjmuj wszystkie karty poza VGA.

0
  • #4 18 Wrz 2006 17:50
    vanisz
    Poziom 9  

Tak, to dotyczy karty sieciowej on-board. Zmieniałem jej wszystkie ustawienia, wylaczalem bootrom, wylaczalem nawet kontroler LAN na plycie.

Komputer uruchamiałem z Wlozona karta GF, bez zadnych dodatkowych kart.

Poczatkowo myslalem ze to moze być cos nie tak z dyskiem lub cd więc odpalilem na samym FDD i ustawilem bootowanie z fdd, lecz to takze nie pomoglo.

Tak samo kombinacje - sam cd - boot z cd oraz sam hdd i boot z hdd nie pomogly.

Przed chwila probowalem wlozyc karte vga na pci ale ten komputer z nia nie za bardzo sie widzi - Trident 9440 , karta ta na pewno dziala, gdyz na moim gigabyte przed chwila sprawdzalem. Natomiast na tym abicie z karta trident mam charatkerystyczne sygnały post z glosniczka swiadczace o braku karty.

Do tego abita probowalem wlozyc swojego radeona 9550, ale z nim zachowuje sie tak samo czyli wymusza bootowanie z sieci... i nic wiecej.

Czy podepne kabel do sieciowki czy nie to i tak jest to samo.

Probowalem wlozyc dodatkowa karte sieciowa na pci lecz jak ja wloze to komunikat "realtek 8139/...... boot agent " po ktorym pojawia sie pięć kropek zwiesza sie i pojawia sie tylko jedna. W tym wypadku komunikat pojawia sie tylko raz (nie 10 razy tak jak w przypadku bez dodatkowej karty lan). No ale komputer wisi i i tak sie nie da nic zrobic.

Bios caly "przeczesalem" i mysle ze to nie wina ustawien, gdyz nawet na domyslnych ustawieniach "load fail-safe", optymalnych, oraz zworce CLERAR-CMOS jest to samo.

Myslalem ze to cos z biosem, ale go przeflashowalem tak jak napisalem na poczatku postu.

Pozdrawiam!

0
  • #5 18 Wrz 2006 18:06
    KKK
    Poziom 31  

Code:
    Init Display First:

This item selects to initialize AGP or PCI Slot first when the system boots.
    [AGP]: When the system boots, it will first initialize AGP.
    [PCI Slot]: When the system boots, it will first initialize PCI.

Ale to raczej nie ten trop.
    Coś niedobrego dzieje się z magistralą PCI.
    Sprawdź czy któryś z układów się nie przegrzewa.

0
  • #6 18 Wrz 2006 18:29
    vanisz
    Poziom 9  

Dziekuje za rade z tym ustawieniem priorytetu PCI/AGP przy bootowaniu.

Tym tez sie juz 'bawilem' wkladajac wlasnie ta karte. Zreszta z doswiadczenia wiem ze przy clear-cmos ustawia sie domyslnie na PCI. Karta graficzna na PCI sie lekko grzala, ale nie dawala obrazu... zaraz wyciagne ta plyte z 'budy' i odpale na stole.

No ale przypuszczam ze to nie grafika skoro na moim radku 9550 jest tak samo :/

Nie wiem co z tym bootowaniem z lanu... jest to troche bez sensu..skoro wylaczam LAN na plycie.. i to ustawienie sie zapamietuje.. a komunikat ciagle jest.

Jakis nietypowy ten przypadek

Pamieci sprawdzalem w innym komputerze, procesora nie podejrzewam, kontrolera fdd takze (poniewaz przeflashowalem w takim stanie BIOS) takze jak by cos nie tak bylo nie tak to by chyba nawet to nie wyszlo..

Jeszcze jedno probowalem nawet wylaczac usb, audio itp..

Pozdrawiam!

0
  • #7 18 Wrz 2006 19:23
    tronic1
    Spec od komputerów

http://www.argontechnology.com/view.aspx?id=realtek.htm
    Tu jest opisana ta procedura.
    Teraz problem gdzie jest menadźer, albo na dysku ( ale go odłączałeś ?) albo w kości BOOT-ROM.
    Trzeba by się pozbyć tej kości. Ja sądzę, że ta kość jest na płycie, no bo niby skąd zgłasza się ta opcja ?
    Boot Agent jest programem więc gdzieś musi się fizycznie znajdować. Znasz pochodzenie tej płyty?

0
  • #8 18 Wrz 2006 21:16
    vanisz
    Poziom 9  

Szczerze to z tego co wiem u ludzi mających tą płytę tą opcje da się włączyć.
    Wchodzi się w bios i załącza opcje LAN Boot ROM... i wtedy takie coś ma miejsce, ale u mnie mogę do woli zmieniać to ustawienie, oraz nawet wyłączyć LAN z płyty głównej, a i tak mi się pojawia ten napis.
    Oczywiście nie pozwala bootować z niczego innego.

Natomiast z tego co wiem to na normalnym sprawnym Abicie jak się włączy ta opcje to pojawia się ten napis czeka się 5 sekund w międzyczasie po komunikacie: "REALTEK 8139(x)...........Boot agent"
    Pojawia się co sekundę jedna kropeczka i po tym zabiegu gdy komputer nie potrafi bootować z sieci wtedy bootuje z dysków, ale u mnie tak nie jest.

Rozumiem jakbym miał ustawione First Boot device na LAN, ale tak nie jest...
    Mogę ostawić wszędzie FDD albo cokolwiek, a napis i tak jest!

Dziwne, ale prawdziwe nie wiem sam może LAN na płycie uszkodził się w taki 'dziwny' sposób, ze blokuje cala płytę.
    Niemniej to trochę dziwne bo jak LAN padnie na płycie to zazwyczaj można go wyłączyć i korzystać z karty na PCI.
    Pozdrawiam !
    Poprawiłem TONI_2003

0
  • #9 18 Wrz 2006 21:24
    tronic1
    Spec od komputerów

To może zupgrejduj biosa, może jakiś błąd ?

0
  • #10 19 Wrz 2006 08:22
    vanisz
    Poziom 9  

Napisalem na samym poczatku tego posta ze dokonalem upgradu Biosu z wersji 16 do 17 uzywajac kombinacji ALT+F2 przy bootowaniu, gdyz w zaden inny sposob sie nie dalo.

Pozdrawiam

0
  • #11 19 Wrz 2006 11:14
    KKK
    Poziom 31  

Spróbuj jeszcze przełożyć pamięć do innego slotu i jeśli możesz podmień kostkę biosu.

0
  • #12 19 Wrz 2006 21:20
    vanisz
    Poziom 9  

Pamieciami juz mieszalem takze to napewno nie ich wina.
    Biosu za bardzo nie mam jak podmienic , bo posiadam swoja plyte gigabyte , oraz jeszcze abita ale na chipsecie nForce takze podejrzewam ze to nie ma sensu.

Przy flashowaniu biosu nie pojawil sie zaden blad takze podejrzewam ,ze jest on ok..

Postanowilem takze przemierzyc napiecia na zasilaczu i wydaja sie byc ok, w normie. Wyglad elektrolitow nie budzi zastrzezen.

Pozdrawiam ,

0
  • #13 19 Wrz 2006 21:26
    KKK
    Poziom 31  

A lan pojawia sie na liście urządzeń po wykryciu dysków?
    Obstawiam jednak że jest to jakieś przekłamanie w bootloaderze czyli w gre wchodzi kość biosu, ram, mostek lub super i/o.
    Płyta nie jest na gwarancji?

0
  • #14 20 Wrz 2006 01:25
    maras77
    Poziom 20  

Potraktuj obraz BIOSU jakimś edytorem modułów BIOS.
    Wytnij BOOTowanie sieciowe i wgraj taki bios , może coś pomoże...

0
  • #15 20 Wrz 2006 18:21
    vanisz
    Poziom 9  

Nie za bardzo wiem, jak to wyedytować i które części zostawić, a które usunąć.
    Pozdrawiam !

0
  • #16 20 Wrz 2006 21:31
    maras77
    Poziom 20  

vanisz napisał:
    Nie za bardzo wiem ,jak to wyedytować i które części zostawić, a które usunąć.

Pozdrawiam !

Spróbuj tego:
    http://awdbedit.sourceforge.net/

albo coś z tego:
    http://www.ryston.cz/petr/bios/award.html

Moduły mają znaczące nazwy, może trzeba wywalić jakiś relatek..coś.

Najlepiej nagraj sobie drugą kopię BIOSu.
    Ale jak masz awaryjne flashowanie, to niekoniecznie.

0