Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bojler bez uziemienia. Czy można podłączyć? Co trzeba zrobić?

Slkkk 20 Wrz 2006 15:32 14514 66
  • #31 20 Wrz 2006 15:32
    ekwador
    Poziom 12  

Krzychol66 wodociag taki nie zapewnia odpowiedniego środka ochrony ale przy dobrym jej uziemieniu moze znacznie obniżyć napięcie albo spowodować zadziałanie bezpiecznika. Przecież wodociągi kiedyś stosowało się jako naturalne uziomy, które osiagłay znakomite parametry.
    Niestety obecnie stosuje się rury plastikowe, które się do tego nienadają.

Cytat:
    A czy można podłączyć bojler do gniazdka (stosując zerowanie), którego przewody PEN i L przechodzą przez stycznik

Rozumiem, że chcesz cewke stycznika zasilić z sieci, w której przy zaniku zera stycznik jest wyłączany automatycznie (bo faza nie może przejśc przez zero w takim wypadku). Weź pod uwagę, że zero może się upalić gdziekolwiek (nie koniecznie za twoim licznikiem). Jeśli zero upali się w pionie na WLZ to wtedy mozesz mieć na zerze napięcie od kilku woltów do 230V. A napięcie miedzy twoją fazą a tym nieszczęsnym zerem może sięgać do wartości 400V. W takim wypadku cewka stycznika odrazu się nie spali i stycznik bedzie działać jeszcze troche.
    Lepszym rozwiązaniem jest dobranie odp. bezpiecznika do obwodu bojlera. Za bezpiecznikiem kilka warystorów albo transile na napięcie progowe 250V, wpięte między przewody zasilające bojler (faze i przewód neutralny). W przypadku upalenia się zera na WLZ napięcie miedzy zerem a fazą wyniesie spokojnie ponad 250V co spowoduje zwarcie przez warystory i zadziałanie zabezpieczenia. Rozwiązanie to jest czysto teoretyczne i napewno leprze niż ten stycznik :D

• Mierniki instalacji Metrel
  • #32 20 Wrz 2006 20:50
    Slkkk
    Poziom 14  

Rozumiem, że ten wzrost będzie spowodowany tym, że moja faza połączy się z inną fazą króregoś z sąsiadów za pośrednictwem urządzeń w jego domu i tego upalonego kabla zerowego - jeśli nie proszę mnie poprawić. Ale czy to jest w ogóle w jakikolwiek sposób groźne jeśli w wyniku upalenia zera wzrośnie nieznacznie napięcie? Wtedy bojler będzie powbierał po prostu większą moc. Można ewentualnie podłączyć go najpier przez bezpieczik 8A (normalnie przez bojler płynie 6,5A). Wtedy on przetnie fazę co spowoduje zadziałanie stycznika odcinającego bojler od sieci elektrycznej.

Dodano po 13 [minuty]:

Jeszce jedno pytanie, trochę z innej beczki: czy w instalacji gdzie są tylko przewody L i PEN przewód PEN jest jakiś grubszy od przewodu L (z racji pełnionej przez niego funkcji ochronnej) - tak by w razie czego upalała się faza a nie on?

• #33 21 Wrz 2006 10:44
    ekwador
    Poziom 12  

Witam!

Cytat:
    Rozumiem, że ten wzrost będzie spowodowany tym, że moja faza połączy się z inną fazą króregoś z sąsiadów za pośrednictwem urządzeń w jego domu i tego upalonego kabla zerowego

Tak to jest prawda. Niewiem czy bojler wytrzyma to napięcie ale przykładowo komputer szlak trafi :| .
    Ja bym nie kombinował z tym stycznikiem.
    Jak masz trochę kasy to lepiej kupic trafo separujące.
    Nielepiej wyjmować bojler z wtyczki kiedy jest nieużywany??

Przewody L i PEN są tej samej grubości. Blok był budowany w czasach PRL-u, a w tedy przez oszczędność zakładano przewody aluminiowe i w życiu nie zwiększali by kosztów budowy.
    A co do awarii przewodu PEN to zdarza się to sporadycznie. Wiem, że lepiej dmuchać na zimno. Ciekawe czy w twoim bloku są przeprowadzane pomiary instalacji co 2 lata?? U nas są robione co 5 lat z racji tego, że mam blok wybudowany niedawno.

Slkkk jakbys nie był taki dociekliwy (bez obrazy oczywiście) to miałbys problem z głowy jak tysiące ludzi którzy nie mają pojęcia o elektryce i żyją w nieświadomości.

• #34 21 Wrz 2006 11:12
    Slkkk
    Poziom 14  

ekwador napisał:
    Ja bym nie kombinował z tym stycznikiem.

A dlaczego nie? Odcinanie bojlera od sieci podczas zaniku napięcia to wg. mnie dobry pomysł - nie widzę wad :). Tylko nie wiem, czy przewód PEN nie musi być ciągły, tzn. czy wolno go przepuszczać przez jakieś styczniki itp.

ekwador napisał:
    Nielepiej wyjmować bojler z wtyczki kiedy jest nieużywany??

A to też rozważałem - rzeczywiście rozwiązanie najlepsze, ale tylko dla mnie - sąsiad mi bojlera nie wyłączy jak wchodzi do swojej wanny. Co prawda rury doprowadzające wodę do mieszkań są z PCV (każdy ma swoją rurę od samego dołu, gdzie są liczniki, do samej góry), więc połączeni jesteśmy tylko słupem wody w rurze.

ekwador napisał:
    komputer szlak trafi :|

Komputery, jeśli już, trafia szlag, jakoś nie widzę związku instalacji elektrycznej z żadnym szlakiem ;)

Dodano po 3 [minuty]:

A właśnie. Przy okazji przekonałeś mnie o zasadności używania listwy przeciwprzepięciowej ;)

• Mierniki instalacji Metrel
  • #35 21 Wrz 2006 19:39
    robokop
    Moderator Samochody

Wrzucę jeszcze swoje trzy grosze : W budynku gospodarczym jeśli włączone było światło to na kranach wodociągowych "kopał" prąd . Nie kopał jeśli światło i wszystkie urządzenia elektryczne były wyłączone. Wniosek - "słabe "0", dodam jeszcze że był hydrofor siłowy. Sprawa się wyjaśniła przy wymianie kabla ziemnego prowadzącego zasilanie z domu do w/w budynku. Okazało się że szpec który robił instalację wyprowadził spod zabezpieczenia tylko trzy żyły , przewód PEN był zawinięty i zatynkowany w ścianie. Sytuacja z prądem w kranach trwała ok 10 lat , przy dotknięciu suchą ręką czuć było mrowienie, mokrą już dobrze "telepało". Moim skromnym zdaniem rozwiązanie ze stycznikiem jest niedobre, w przypadku przerwania "0" obwód zamknie się przez uziemienie co przy znikomym prądzie stycznika i stalowych rurach jest całkiem realne - w przypadku twojej instalacji " 0" i rury są na tym samym potencjale z racji tego że najprawdopodobniej są galwanicznie połączone. A pytałeś sąsiadów czy mają boilery i jak są podłączone?.

• #36 21 Wrz 2006 20:00
    darek_d
    Poziom 11  

Mam podobną sytuację z komputerem - podłączając kabel internetu do komputera jedną ręką a drugą trzymając obudowę - kopie. Też mieszkam w starym bloku - informatyk powiedział że należy wykonć zerowanie. Aby mieć gwarancję poprosiłem o wykonanie tego przez elektryka z administracji. I tu jest problem, ponieważ on stwierdził że nie gwarantuje bezpieczeństwa tej instalacji, ponieważ blok stoi ponad 30lat i nie ma gwarancji że komputer się nie spali. Sprawdzenie zaś całej instalacji jest nieopłacalne, a podłączenia do instalacji wodociągowej wręcz zabronił. I co ztym fantem zrobić - mogę spalić sieciówkę ale to taniej niż cały komputer.

• #37 21 Wrz 2006 20:24
    lukiiiii
    Poziom 26  

Zastosuj roznicowke, przed nia podziel pen na PE i N,
    PE doprowadz do boilera, wykonaj polaczenia wyrownawcze, polacz instalcje wodociagow, gazowa, CO, i kanalizajce jak jest z zeliwa, przewodem o przekroju 16mm^2 Cu i podlacz to do PE.
    Oczywiscie wymine kable na miedz.

A skad masz internet z sieci kablowej? zatosuj takie urzadzonko:
    http://www.dipol.com.pl/sklep/r48605.php?sid=acba528e401ceb6
    lub cos w tym stylu

• #38 22 Wrz 2006 16:07
    ekwador
    Poziom 12  

Witam!

darek_d napisał:

Cytat:
    Mam podobną sytuację z komputerem - podłączając kabel internetu do komputera jedną ręką a drugą trzymając obudowę - kopie

Podobny problem przedstawił kolega robokop- masz "słabe zero".
    Informatyk widać nie ma pojęcia o elektyce :|
    Obudowa komputera widocznie już jest uzerowana.
    Trzeba podłączyć do szyny wyrównawczej ekran kabla internetowego i przewód PEN.
    A swoją drogą jak elektryk może nie gwarantować bezpieczeństwa instalacji???? Czy oni nie robią obowiązkowych pomiarów co 2 lata?
    Pozdrawiam!

• #39 23 Wrz 2006 22:18
    robokop
    Moderator Samochody

Dlaczego elektryk zabronił podłączyć ")" do wodociągu?Z tego co pamiętam to całe żelastwo powinno być "łapane do "O" w starych instalacjach z przewodem PEN albo wyrównawczymi do PE w nowych.

• #40 23 Wrz 2006 23:49
    lukiiiii
    Poziom 26  

Słyszalem opowiesc ze hydraulik rozpioł pion i nie zmostkowal dwoch rozpietych rury, jak zlapal za nie porazilo go smiertelnie. To samo sie dzieje jak wstawimy kawalek plastikowej rury, czysta woda nie zabardzo przewodzi prąd. I macie odpowiedz czemu nie uzywac wszelkiego rodziaju rur jako uziemnienia.

a dodatkowo:
    Rury gazowe na gwintach (gdzie nie ma najlepszego styku) moga korodowac od przeplywu pradu

• #42 25 Wrz 2006 20:11
    lukiiiii
    Poziom 26  

A co powiesz robokop jak mamy polaczenie wyrownawcze(gaz, woda, co) podlaczone do PE a po nizej podzialu PEN urywa sie kabel?

• #44 25 Wrz 2006 22:06
    lukiiiii
    Poziom 26  

Przeciesz PE nie przechodzi przez RCD.

a teraz troche z innej beczki, masz gniazdko z mostkiem i podlaczasz do niego maszynke gazowa w ten sposob laczysz przewod PEN z rura gazowa.

• #45 26 Wrz 2006 19:08
    kleki
    Poziom 28  

Robokop ma rację - RCD zadziała jak u... się PEN.
    A czy gazrura to jest uziom, czy część przewodząca dostępna? :!: I którędy popłynie prąd doziemny? :?:

• #46 26 Wrz 2006 21:02
    robokop
    Moderator Samochody

A ponadto rury gazowe ziemne są plastikowe , metalowe są tylko wewnątrz budynku.I jeszcze ciekawostka - kuchenka gazowa może być podłączona do gazociągu " szlaufem" przepisy dopuszczają jego długość do 2m. Kolega Lukiiii zaglądał kiedyś do wnętrza RCD tudzież interesował się bliżej budową i zasadą działania?.Pozdrawiam.

• #48 26 Wrz 2006 21:23
    robokop
    Moderator Samochody

Bez urazy , chodziło tylko o to że nikt nie zagłębia się w tajniki działania niektórych urządzeń pomimo że je stosuje w życiu codziennym.Chciałem tylko wskazać że RCD zadziała nawet w przypadku gdy będzie podłączona tylko faza, prąd w uzwojeniu przekładnika wywoła str€mień magnetyczny kóry spowoduje wyzwolenie z braku przeciw strumienia wzb€dzonego w uzwojeniu "N". Prąd zadziałania różnicówek zaczyna się bodajże od 10mA ( standardowo 30mA) czyli blisko bezpiecznej przyjętej granicy 24mA.

• #49 26 Wrz 2006 21:32
    lukiiiii
    Poziom 26  

Moze zacznijmy od tego ze podstawa to sprawna instalacja 3 przewodowa z PE uziemniony anie wiszaczym w powietrzu. Potem dopiero dokladamy RCD jakis bezpieczniki i mozemy sie cieszyc ciepla woda :)

• #50 27 Wrz 2006 21:22
    robokop
    Moderator Samochody

Ale założyciel wątka mieszka w bloku z instalacją dwu przewodową, tak że przeróbka instalacji w mieszkaniu dla boilera z ciepłą wodą raczej jest mało ekonomiczna ( sam Rcd to wydatek 130 - 150 zL). Ponadto rcd to też bezpiecznik .

• #51 27 Wrz 2006 21:42
    kleki
    Poziom 28  

O i tu się kolega nieco mało sprecyzował. Zresztą obaj.
    a) lukiiiii - w/g nowych przepisów (już od kilku lat) nie wolno stosować w mieszkaniach, domkach i lokalach użytkowych bezpieczników jako ostatnie zabezpieczenie przed odbiornikiem. Należy stosować wyłączniki instalacyjne. Bezpieczniki można instalować na obiektach przemysłowych, rozdzielnicach itd.
    b) RCD nie zawsze jest wyposażony w człon zwrciowy i przetężeniowy (termiczny), owszem są takie, ale nie wszystkie (P302, P304, V/403 itd. nie mają).
    c) standardowo stosowany wyłącznik różnicowo-prądowy 30mA jeśli jest sprawny, to jego różnicowy prąd zadziałania powinien wynosić od 15 do 30mA.

pzdr

• #52 06 Mar 2009 10:00
    hamer62
    Poziom 10  

Witam. Mam podobny problem, ale w domu jednorodzinnym. Chcę podłączyć bojler i kabinę parową :(. Do tego wszystkie przewody (na piętrze) są 1,5 mm2 . Planuje pociągnąć 2.5mm od samego licznika i zaraz za licznikiem dać stycznik i RCD. Do tego dam połączenie wyrównawcze z instalacją wodną. Nie chciałbym zerować bo nie wiem jak wygląda sytuacja w innych gniazdkach i nie wiem czy przy awarii innych urządzeń nie dostanę fazy na obudowę :( (stycznik dam też dla tego, żeby nie podać napięcia przez zero na obudowy innych urządzeń). Znajomy elektryk (z zawodu nie praktykujący) powiedział że w takim domu to samo wyrównawcze by starczyło (instalacja ze stali, rury do hydroforu 6 metrów pod ziemią). Czy mój pomysł się sprawdzi? Czy to wystarczy?

• #53 06 Mar 2009 10:11
    adamo396
    Poziom 15  

Jeśli sam nie chcesz tego robić to weż dobrego elektryka i on ci zrobi mostek w gniazdku i powie że tak jest najlepiej ,zresztą napewno maszjuż jakieś gniazdka w kochni wyzerowane i jakoś nikogo nie zabija.

• #54 06 Mar 2009 10:51
    hamer62
    Poziom 10  

Możliwe, że są wyzerowane ale z tego postu wynika, że to dosyć ryzykowne :(. Chciałbym to sam zrobić bo podstawowe pojęcie mam i nie znam żadnego elektryka z polecenia. Miałem do czynienia z kilkoma ekipami instalatorskimi i nie powierzyłbym mojego życia w ich ręce :). Jak zrobię sam i uzyskam akceptacje na forum + znajomego elektryka będę pewniejszy :) niż jak zamówię pierwszego lepszego elektryka z ogłoszenia

• #55 06 Mar 2009 11:05
    adamo396
    Poziom 15  

Można tak podłączyć tylko wówczas musisz mieć cewkę zasilaną 230v a nie 380v i czasami może obwód zamykać się przez inne odbiorniki naprzykład żarówki.nie zakładaj że zero nagle się gdzieś urwie itp...bo nigdy tego bojlera nie podłączysz,powodzenia

Dodano po 1 [minuty]:

jeśli stracisz zero to również problem będzie na pralce lodówce mikrofali żelazku itp..

• #56 06 Mar 2009 11:42
    hamer62
    Poziom 10  

Jak obwód zamknie się z innego urządzenia to stycznik odłączy mi kabinę i bojler . "Wolę" dotknąć kuchenki bez zera niż stać pod takim prysznicem :) (szanse wydają mi się większe)

• #57 06 Mar 2009 12:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #58 06 Mar 2009 13:24
    hamer62
    Poziom 10  

Tak chciałem zrobić (mam nadzieje, że przy braku różnicy potencjałów między zerem i fazą stycznik tak założony odetnie prąd). Mam instalację 2 przewodową .

• #59 06 Mar 2009 13:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #60 06 Mar 2009 14:44
    hamer62
    Poziom 10  

Hydrofor jest moją własnością i chciałem z niego zrobić samo połączenie wyrównawcze (nie chciałem żeby to był uziom bo rury mają już z 40 lat a hydrofor nie będzie niedługo wcale używany i w ziemi mogą szybciej korodować). Z tym stycznikiem to myślałem, że jak się wypali zestyk to zadziała różnicówka. Mogę zrezygnować, ze stycznika, ale czy sama różnicówka bez zerowania i połączenie wyrównawcze spełnią swoje zadanie? Wiem, ze może za bardzo przesadzam i że zakładam najgorszy scenariusz, ale to przez wypowiedzi wyczytane na forach. Jak się człowiek naczyta to potem panikuje.