Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bojler bez uziemienia. Czy można podłączyć? Co trzeba zrobić?

Slkkk 07 Mar 2009 00:05 18366 66
Testo
 • #61
  volcan
  Level 16  
  Witam.

  Absolutnie rzeczą niedopuszczalną jest aby w instalacjach
  gdzie jako środek ochrony obowiązuje zerowanie, stosować
  dodatkowo uziemienie odbiorników elektrycznych. Prowadzi
  to do sytuacji opisanej przez kol.Ziuta.
 • Testo
 • #62
  User removed account
  User removed account  
 • Testo
 • #63
  hamer62
  Level 11  
  Wiem, że to co proponuje kol. to najlepszy pomysł, ale jak mam uziemić punkt podziału? Dzwoniłem do elektryka z ogłoszenia i powiedział że w poniedziałek może zrobić punkt podziału przy liczniku itd., tylko że na pytanie o uziemienie punktu podziału odpowiedział " nie trzeba niektórzy z tym przesadzają" i jak tu czuć sie bezpiecznie?

  Dodano po 1 [godziny] 35 [minuty]:

  Zdecydowałem, że zrobię uziemienie i będzie to najlepsze rozwiązanie. Pociągnę przewód 2x2.5mm do piwnicy (długość przewodu jakieś 6m, podłoga piwnicy 2.5m pod ziemią) wbije w podłogę 4 pręty zbrojeniowe o śr 10mm i długości 1,5m zespawam je razem i obie żyły podłączę do prętów to wszystko do punktu podziału przed RCD. Czy mam jeszcze wołać elektryka do pomiaru uziemienia? Czy to wystarczy? Sam mogę zmierzyć rezystancję tego uziemienia, ale jakie są właściwości gleby nie wiem. Dzięki za wszystkie podpowiedzi pzdr.
 • #64
  User removed account
  User removed account  
 • #65
  hamer62
  Level 11  
  Zrobiłem uziemienie, tylko teraz w końcu nie wiem czy łączyć z nim i robić punkt podziału czy jak w przypadku porady na temat "wanny z hydromasażem i instalacji dwu żyłowej" uziemienie połączyć tylko z obudowami (silników, kabiny i bojlera). Wyczytałem też, że takie uziemienie może wywołać pożar :( Chętnie wynajmę elektryka, ale już kilku nic nie potrafiło doradzić (głównie proponowano zrobić punkt podziału i nie uziemiać) :( :(
 • #66
  User removed account
  User removed account  
 • #67
  hamer62
  Level 11  
  Czyli podsumowując : uziemiam punkt podziału (a co z przepowiadanym w temacie wanny pożarem?), a reszta już idzie na trzech przewodach czyli tak jak powinno być. Do uziomu zawołam elektryka jak już wszystko podłącze, żeby jeszcze przy okazji sprawdził czy tak może w moim przypadku być :)