Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego elektromagnes przyciąga magnes z dwóch stron??

pasaz 19 Wrz 2006 00:01 12300 16
  • #1 19 Wrz 2006 00:01
    pasaz
    Poziom 11  

Witam

Mam pytanie dotyczące elektomagnesu i magnesu. Otóż niedawno pojawił sie mój post dotyczący tego, że chciałem zasilić elektromagnes prostownikiem o napięci 24V. Wszystko się udało i elektromagnes działa bez zarzutu. Potrzebowałem tego elektromagnesu do tego aby odpychał on magnes neodymowy. Zwróciłem więc magnes i elektromgnes do siebie różnoimiennymi biegunami i przyciągły się (oczywiście z ogromna siłą bo to magnes neodymowy N42). Potem odwróciłem magnes drugą stroną i chciałem aby elektromgnes wraz z magnesem się odpchnęły i okazało się, że jak zbliżam elektromgnes i magnes do siebie jednoimiennymi biegunami to one się... przyciągają. Może z mniejsza siłą ale przyciągją.

niech mi ktoś wytłumaczy co to się stało. Magnes ma wymiary 30/35 mm. i jest z tego materiału N42 (czy jakoś tak)

0 16
  • #2 19 Wrz 2006 00:31
    arturssp
    Poziom 16  

Prawdopodobnie Twoj magnes neodymowy jest o wiele silniejszy od elektromagnesu i pole wytworzone przez elektromagnes nie "przeszkadza" mu w przyciagnieciu jego rdzenia. Sprawdz czy taka sytuacja powtarza sie z jakims malym magnesem stalym, jesli beda sie odpychac (a tak przypuszczam) to musisz wykonac silniejszy elektromagnes.

Pozdrawiam!

0
  • #3 19 Wrz 2006 00:40
    pasaz
    Poziom 11  

No spróbuje. A ten elektromagnes to jest taki: http://www.elomek.se/engelsk/engindex.htm
    To jest elektromagnes używany na statkach do zamykania drzwi.

A w ogóle też zastanawiam się z jaką mniej więcej siłą odpychały by się dwa takie same elektromagnesy jeżeli każdy z nich ma siłę przyciągania równą 650N ??

0
  • #4 19 Wrz 2006 01:18
    arturssp
    Poziom 16  

No wlasnie, te elektromagnesy maja "kupe zelastwa" i silny neodym je przyciaga, poza tym nie jestem pewien, ale chyba te elektromagnesy maja bieguny na zewnetrznym pierscieniu i wewnetrznym rdzeniu, zeby z wieksza sila trzymaly te drzwi. Lepiej zbuduj elektromagnes ktory ma bieguny po przeciwnych stronach.

0
  • #5 20 Wrz 2006 14:01
    pasaz
    Poziom 11  

No to pewnie będe musiał zbudować... Tylko skąd wziąć taki rdzeń do takiego elektromagnesu??

0
  • #6 21 Wrz 2006 00:15
    Arnold_S.
    Poziom 26  

Po prostu pręt z materiału magnetycznego(pełny, nie rura).
    Stalowa ośka od starego roweru(w "składakach" były dość grube ośki w przedniej zębatce - "w pedałach").

Poza tym, tak jak pisali poprzednicy.
    Magnes zawsze będzie przyciągał metal(przyciągał się do metalu).
    Tak samo elektromagnes przyciąga metal(niezależnie od tego jaki to biegun).

Poszukaj w internecie obrazków jak wyglądają linie sił pola magnetycznego wokół zwykłej cewki - troszkę Ci to wyjaśni.

0
  • #7 21 Wrz 2006 00:35
    wzagra
    Poziom 33  

myślę, że zasilanie może mieć też znaczenie --> prądem stałym - nie powinno być problemów, ale już przy pulsującym moc(?) odpychania będzie mniejsza... a z prostownika będzie niestety pulsujący...

0
  • #8 26 Paź 2006 16:36
    _jta_
    Specjalista elektronik

Przypuszczalnie ten elektromagnes wytwarza silne pole tylko wtedy, gdy styka się ze zworą.
    Niemniej jednak z dużej odległości powinien dla jednego kierunku przyciągać, dla drugiego odpychać.

W przypadku bardzo silnych elektromagnesów może być odwrotnie - że elektromagnes będzie silniejszy
    od magnesu neodymowego, i z tego powodu będzie go przyciągał. Do tego jest potrzebny prąd ponad 30kAz
    (iloczyn prądu i ilości zwojów powinien przekraczać 30 tysięcy A), dla podanych rozmiarów magnesu. Jeśli
    elektromagnes ma pracować w sposób ciągły z takim prądem, to uzwojenie z miedzi musi mieć ze 2dm2.

0
  • #9 26 Paź 2006 20:39
    elek555
    Poziom 37  

Elektromagnes chciałby żeby jego strumień zamknął się jak najprostszym sposobem. Dlatego wciąga do środka swego uzwojenia WSZYSTKO co magnetycznie miękkie(m.neodym), obojętne z której strony, usiłując "zbudować" rdzeń , skoncentrować w nim linie sił i najłatwiej je zamknąć. Zamknięcie rdzenia zworą powoduje maksymalną koncentrację strumienia i pełną siłę udżwigu
    Arnold oczywiście pisał o metalu magnetycznie miękkim /o marnej stali a nie o innych drogich ale paskudnych magnetycznie/

0
  • #10 26 Paź 2006 21:48
    _jta_
    Specjalista elektronik

Akurat magnes neodymowy jest wyjątkowo twardy - i magnetycznie (przenikalność około 1.5), i mechanicznie. ;)

Elektromagnes dający w sposób ciągły pole, które mogłoby "pokonać" pole magnesu neodymowego, o jakim
    tu była mowa, musiałby ważyć kilkadziesiąt kilogramów, i potrzebowałby zasilania o mocy dobrych kilkuset watów.

0
  • #11 26 Paź 2006 22:34
    elek555
    Poziom 37  

Jednak strumień woli go od powietrza (1.000...).:)

0
  • #12 26 Paź 2006 22:43
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

_jta_ napisał:
    Elektromagnes dający w sposób ciągły pole, które mogłoby "pokonać" pole magnesu neodymowego, o jakim
    tu była mowa, musiałby ważyć kilkadziesiąt kilogramów, i potrzebowałby zasilania o mocy dobrych kilkuset watów.
    - tak sie złożyło, że ten eksperyment przeprowadzałem. Porównywałem siłe przyciągania magnesu neodymowego (Φ=29 grubość=10 N38) i cewki powietrznej z=300 o średnicy około 80mm. Miernikiem był szkolny siłomierz. Cewka zasilana z dwóch szeregowo połączonych akumulatorów, przy prądzie trzydziestu paru amper przyciagała metalową śrubę z siłą mniej więcej taka samą co neodym :D. Pisze mniej więcej, bo pomiary były "szybkie" - po sekundzie już z cewki dymiło.

0
  • #13 27 Paź 2006 00:08
    _jta_
    Specjalista elektronik

Z tym, że magnes neodymowy, o którym była mowa na początku, to był N42 30x35, więc znacznie grubszy,
    i z lepszego stopu; rozumiem, że moc tracona w cewce była 720W... z rdzeniem byłaby znacznie silniejsza
    od tego neodymu, zwłaszcza że przy przeciążeniu jest silniejsze pole przy tej samej mocy - tylko że krótko.

0
  • #14 27 Paź 2006 08:48
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Korzystając z okazji zapytam: czy można przyjąć, że siła, z jaką magnes (albo elektromagnes) przyciaga metalowy przedmiot (ferromagnetyk) jest proporcjonalna do strumienia magnetycznego "wytwarzanego" przez magnes? Bo o porównanie strumieni w moim experymencie chodziło.

0
  • #15 27 Paź 2006 13:58
    _jta_
    Specjalista elektronik

Nie, nie jest - po pierwsze, jakby pole było jednorodne, to by nie było żadnego przyciągania - ferromagnetyk
    jest wciągany tam, gdzie pole jest silniejsze; po drugie jest proporcjonalność do kwadratu pola magnetycznego.
    Dla małej kulki z ferromagnetyka siła, która na nią działa, jest proporcjonalna do gradientu kwadratu pola.
    Dla płaskiej, dość grubej płyty siła będzie proporcjonalna do całki po powierzchni z kwadratu składowej pola
    prostopadłej do tej płyty. A żeby zależała od strumienia... trzeba by wziąć jedną małą płytkę z ferromagnetyka,
    przyłożyć ją do magnesu/elektromagnesu, do niej prawie dotknąć (tak, by pozostała odległość ułamka milimetra
    - podłożyć karton) drugą, dużą płytę - wtedy siła będzie równa kwadrat strumienia/(2*miu0*powierzchnia styku).
    Mały odstęp jest potrzebny, żeby strumień rozłożył się równomiernie - bez niego siła będzie większa.

0
  • #16 02 Lut 2009 14:02
    kgrzesiu
    Poziom 1  

Może zadam banalne pytanie ale jestem laikiem w tym temacie. Potrzebowałbym magnesy, które w wiekszości swojej siły pracowałyby na odpychaniu się. Czy ktoś zna taki kształ magnesu aby wykorzystac głównie jego walory odpychające w znacznym zakresie kata od powiedzmy rdzenia i z jakiego najlepiej an byłby materiału wyprodukowany ? Z góry dzięki za odpowiedż

0
  • #17 02 Lut 2009 15:09
    _jta_
    Specjalista elektronik

A tego naprawdę nie ma w szkole na lekcjach, że bieguny jednoimienne odpychają się?

0