Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

radar wykrywający światło

bb84 19 Wrz 2006 08:26 2725 23
  • #1 19 Wrz 2006 08:26
    bb84
    Poziom 21  

Witam.

Przeglądając google natrafiłem na postać Marka Tildena (BEAM) i wpadłem na pewien pomysł. Otóż zamierzam zbudować coś w stylu radaru naprowadzającego się na najsilniejsze źródło światła. 2 silniki obracające w pionie i poziomie "talerzem" złożonym z ogniw słonecznych + jakiś czujnik. Nie wiem jednak jak się za to zabrać. Z elektroniki jestem zielony (no ewentualnie jakiegoś kita polutować :wink: ) . Jednak realizacja strony mechanicznej nie powinna stanowić większego problemu. Może macie jakieś pomysły jak zrealizować taki projekt :?:

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
    Pozdrawiam.

Moderowany przez MirekCz:

Przeniesione z Robotyka amatorska...
    Proszę używać opcji szukaj na forum.

• #2 19 Wrz 2006 10:11
    p.mlo
    Poziom 15  

Spróbuj pokombinować z elementem takim jak fototranzystor, potrzebujesz ich paru (minimum 5) umieszczonych w krótkich rurkach tak, aby słońce oświetlało go padając prostopadle, jakiś układ pośredniczący pewnie wzmacniacz błędu i na pewno µkontroler, który bada sygnał z tych czujników i steruje tranzystorami wykonawczymi przy silniczkach. Trochę za trudne jak na 1 samodzielny projekt, ale powodzenia.

• #3 19 Wrz 2006 11:11
    qrdel
    Poziom 28  

Rurek bym raczej nie radził, będą zbyt selektywne.
    Proponowałbym dwie nieprzejrzyste płytki (powiedzmy blaszki) przecinające się pod kątem prostym i postawione na powierzchni trzeciej płytki - podstawy. W każdym kącie po fototranzystorze. Do kierowania w jednym kierunku wystarczyłby komparator, do dwóch kierunków trzeba pododawać (analogowo) niektóre sygnały.
    Ale prościej będzie rozdzielić sterowanie.

Postaw dwa fototranzystory na froncie urządzenia obok siebie a między nimi pionową przegrodę, tak żeby każdy "widział" pół nieba (lewe lub prawe). Sygnały z obu porównuj na komparatorze a wyjściowy powyżej pewnego progu powinien włączać silnik (kierunek stosownie do znaku sygnału). Można bez sprawdzania progu ale silnik będzie się prawie stale kręcił (i zużywał energię), a urządzenie będzie "oscylować" wokół najlepszego kierunku.
    Do sterowania góra-dół taki sam układ tylko z przegródką poziomą (fototranzystory widzą wyższą i niższą "połówkę" nieba).

• #4 19 Wrz 2006 11:32
    bb84
    Poziom 21  

Dziękuję za odpowiedzi.

Moglibyście dokładniej wyjaśnić co i jak (np. jakiś schemat) ?

• #5 19 Wrz 2006 11:51
    p.mlo
    Poziom 15  

Poszukaj schematu pozycjonowania anteny satelitarnej i postaraj się przerobić sterowanie. Pomysł z przegrodami wyśmienity. Ale też można zupełnie inaczej za pomocą starego konwertera z sat szukać słońca (jest ono bardzo silnym źródłem promieniowania µfalowego) lub znając pozycję słońca na niebie danego dnia o danej godzinie tak zaprogramować µkontroler aby za nim podążał takie układy stosowane są w teleskopach do śledzenia gwiazd.

• #6 21 Wrz 2006 07:55
    bb84
    Poziom 21  

Znalazłem jeszcze taką strone ...
    http://bicoreeos.solarbotics.net/psh.html

Kilka pytań co do schematu:
    1. LDR jak rozumię to fotorezystor. Czy można zastosować fotorezystor z myszy kulkowej ? (to ten element na 2 czy na 3 nóżkach?) ewentualnie jakie diody zastosować aby zwiększyć zasięg "urządzenia" ?
    2. rozumię że zamiast tych dwóch .01 uF są .047 F ?
    3. jakiego najmniejszego zasilania mogę użyć ?
    4. czy ogniwa fotowoltaiczne z kalkulatora to uciągną ?
    5. ta FLED pełni funkcje "dekoracyjną" czy nadajnika światła ?

Za odpowiedź z góry dziękuję.
    Pozdrawiam.

P.S. jak sklece coś takiego to wrzuce fotki ...

• #7 21 Wrz 2006 08:31
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

1. LDR jak rozumię to fotorezystor. Czy można zastosować fotorezystor z myszy kulkowej ? (to ten element na 2 czy na 3 nóżkach?)

W myszy "kulkowej" jest fototranzystor - a dokładniej dwa (stąd trzy nogi). Ten element z dwoma nogami to fotodioda. Wszystko działa w podczerwieni.

Cytat:

2. rozumię że zamiast tych dwóch .01 uF są .047 F ?

Raczej nie:
    0,047 F to 47000uF
    0,01 uF to 10nF
    różnica trzech rzędów
    Oba kondensatory są w układzie:
    Kondensator 0,047 F widać na zdjęciu

kondensatory 10nF też widać tutaj:

Nie ma go jednak na schemacie. Podejrzewam że jest włączony równolegle z baterią solarną - ma zapewnić ciągłość zasilania np. przy chwilowym zasłonięciu panela.

Cytat:

3. jakiego najmniejszego zasilania mogę użyć ?

Należałoby obejrzeć notę katalogową 74HC240. Minimalne napięcie pracy tego układu będzie to wyznaczało.

Cytat:

4. czy ogniwa fotowoltaiczne z kalkulatora to uciągną ?

Myśle że nie. Należałoby jednak pomierzyć - jaki prąd można z takiego ogniwa uzyskać.
    Zobacz że w układzie masz silnik elektryczny - on "zjada" troche mA podczas pracy. Do tego potrzebny jest troche większy prąd przy rozruchu.

Cytat:

5. ta FLED pełni funkcje "dekoracyjną" czy nadajnika światła ?

Na schemacie masz napisane:
    With active circuit indicator light

Można stąd wywnioskować że jeśli świeci - to układ pracuje / obraca sie. Należałoby jednak obejrzeć notę katalogową 74HC240 i zobaczyć do czego de facto jest ta dioda podłączona.

• #8 21 Wrz 2006 09:56
    bb84
    Poziom 21  

Dziękuję za odpowiedź.

A jeszcze takie pytanie ... czy na BPW34 da się zrobić fotoogniwo ?

Ten silnik chodzi na 2 bateriach LR41

Pozdrawiam.

• #9 21 Wrz 2006 10:15
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

Ten silnik chodzi na 2 bateriach LR41

Podłącz szeregowo z nim miliamperomierz i pomierz jaki prąd pobiera w czasie "ruchu" i gdy zatrzymasz wał np. ręką.

• #10 21 Wrz 2006 12:07
    bb84
    Poziom 21  

Niestety nie mam miliamperomierza ale silnik to wibra z siemensa c35 więc chodzi już na ok 1,5 V. Pytanie tylko czy można zrobić to fotoogniwo na BPW34 (i ile by musiało być diod) bo nie można tego nigdzie dostać. Chyba że ktoś ma jakiś inny pomysł?

P.S. ile te kondy .01uF mają V ? i jakie najlepiej zastosować LDRy ?

• #12 21 Wrz 2006 14:30
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

P.S. ile te kondy .01uF mają V

W Twoim przypadku totalnie nie ma to znaczenia. Jakiekolwiek kupisz - będą dobre. Najprawdopodobniej w sklepie dostaniesz dokładnie takie jak na zdjęciu :)

• #13 21 Wrz 2006 16:18
    bb84
    Poziom 21  

mrrudzin co to jest za element 1381 L ? bo zwiedziłem 2 elektroniczne teraz i do jasnej ciasnej nie wiedzieli co to jest ... jak możesz to podaj dokładne oznaczenia ...

Pozdrawiam.

• #15 23 Wrz 2006 05:34
    bb84
    Poziom 21  

Działa :D choć na innym (lekko zmodyfikowanym) schemacie i na bateriach a nie ogniwie ...

Niedługo wrzuce kilka fotek.

Wielkie dzięki Mrrudzin !

Pozdrawiam.

• #16 24 Wrz 2006 10:13
    bb84
    Poziom 21  

mam jeszcze takiego pomysła...
    ten robot kieruje się tylko na światło a gdyby zastosować np. nadajnik i odbiornik IR żeby wykrywał tylko przedmioty oświetlone IR i oddalone np. do 50 cm ? jak to zrealizować w oparciu o ten schemat ?

Za odpowiedź z góry dziękuję.
    Pozdrawiam.

• #17 24 Wrz 2006 11:31
    p.mlo
    Poziom 15  

Nie pisz postu pod postem, bo dostaniesz ostrzeżenie.
    Można by coś takiego zrobić trzeba skupić wiązkę IR z nadajnika soczewką i ustawić odbiornik tak, aby przy odbiciu od przedmiotu odległego o 50 cm wiązka trafiła do odbiornika. Dobrze, żeby to był fototranzystor używany w telewizorach itp. bo te mają specjalny filtr przepuszczający IR. No i można by nadawać falę o określonej częstotliwości i tylko taką rozpoznawałby odbiornik. Być może prościej by było zastosować wskaźnik laserowy.

• #18 24 Wrz 2006 12:04
    bb84
    Poziom 21  

Głowa będzie obracana w pionie i poziomie więc na 4 diodach odbiorczych (po 2 na układ) i myślę o jednym wspólnym nadajniku. Tylko jakie konkretnie diody zastosować (bo te w myszy mają zasięg kilku mm) i jak je najlepiej wpiąć w układ ?

Pozdrawiam.

• #19 24 Wrz 2006 12:41
    p.mlo
    Poziom 15  

W myszy to są diody laserowe a nie IR, zasięg diody takie pojęcie nie istnieje zależy to od sposoby zasilania takiej diody najlepiej świecą diody zasilane impulsowo (jak w pilotach TV) a do takiego czegoś można skonstruować jakiś prosty układ na NE555.

• #20 24 Wrz 2006 13:02
    bb84
    Poziom 21  

Z tego co wiem układ podany przeze mnie posiada fototranzystory więc im więcej światła pada na ten fotorezystor tym większy opór (bodajrze). Czy te diody IR działają tak samo czy na zasadzie włączona/wyłączona ?

Chodzi o to żeby dioda odbiorcza reagowała na najbardziej oświetlony przez diode nadawczą punkt. Jakie więc diody najlepiej zastosować (konkretny model) działające w odpowiednim paśmie (jakim) żeby chodziły w miare bez zakłuceń od światła widzialnego ?

P.S. jeśli się da to bez ingerencji innych układów.

Pozdrawiam.

• #21 24 Wrz 2006 13:53
    p.mlo
    Poziom 15  

To jak rezystor czy tranzystor?Fototranzystor to nie opór , jest sterowany poziomem natężenia światła, są tranzyst. zalewane tak aby przepuszczały tylko pasmo Infra Red. Model diody IR dobierz sobie sam kieruj się nazwą firmy np. dobre LEDy są prod. Helwet Packarda nie sprawdzałem czy mają diody IR,ale pewnie tak. Diody nie kierują się na najbardziej oświetlony punkt, żeby to zrobić potrzebny jest przetwornik obrazu jaki jest w kamerach i pewnie trzeba by napisac odpowiedni program do µC.

• #22 25 Wrz 2006 22:19
    bb84
    Poziom 21  

Pytanie podstawowe czy można zastosować do tego układu fototranzystor IR zamiast fotorezystorów ?

• #23 27 Wrz 2006 16:53
    bb84
    Poziom 21  

Bardzo bym prosił o odpowiedź na powyższe pytanie ponieważ stoje w miejscu a chciałbym dokończyć projekt i podzielić się szczegółami ukończonego urządzenia.

Pozdrawiam.

• #24 28 Wrz 2006 20:02
    p.mlo
    Poziom 15  

Powinieneś sam sobie już wykombinować jak działa to urządzenie, jest to mostek niezrównoważony (2xfotorezyst. + rezyst. 1k) kiedy jakiś fotorezystor zostaje oświetlony spada jego rezystancja i mostek wypada ze stanu równowagi powstaje różnica napięć na zaciskach mostka. Fatotranzystory powinny być zamiast fotorezyst. i mieć kolektory zwrócone w lewo w stronę wyższego potencjału najlepiej zasymulować działanie tego mostka w jakimś programie symulacyjnym.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo