Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

nagłosnienie Toyoty Corolli sedan z 91 roku

pawel.ccc 19 Sep 2006 09:41 1769 15
    pawel.ccc
    Level 14  
    Przymierzam sie do poprawienia nagłośnienia Toyoty Corolli z 91 roku, sedan i zaczynam mieć pewne wątpliwości, jak to zrobić. Z opisów na "Corolla Club" wynika, że nie będzie to łatwa sprawa, gdyż:
    Fabryczne miejsca na głośniki są małe i nie za bardzo sensownie umieszczone, a mianowicie:
    - przód - w desce, a właściwie prawie pod deską, otwory na głośniki 10 cm skierowane ukośnie w dół, w stronę kolan kierowcy i pasażera, nie ma miejsca na głośniki w drzwiach.
    - tylna półka - dwa otwory na głośniki 10 cm mam tam dwa kiepskie SONY,
    - bagażnik - dosyć skutecznie oddzielony od kabiny kierowcy, panuje opinia, że sub lepiej słychać w bagażniku niż w środku auta.

Stąd moje pytanie: jak rozplanować nagłośnienie tego auta ? Chodziło by mi bardziej o to gdzie i jakich rozmiarów ew. jakiej mocy głośniki zamontować niż o konkretne modele sprzętu dostępne na rynku.
    Ze względu na wiek auta nie zamierzam w nim dokonywać radykalnych przeróbek w postaci wycinania drzwi, czy tapicerki, bardziej chodzi mi o wykorzystanie tych miejsc, które już są.
    Zamierzam wstawić radio z CD/MP3 do tego głośniki i ew subwoofer w bagażniku(?).
    Gdzie to wszystko "upchnnąć" w tym modelu, aby grało najlepiej, ale niekoniecznie, aby było słychać granie w całej okolicy.
    Jak poprawić "przechodzenie" dźwięku z bagażnika do kabiny kierowcy (tylna kanapa się nie składa i nie jest dzielona "w pionie".
    Mam do wyboru :dwa kiepskie miejsca na głosniki 10 cm z przodu, tylną półkę (niezbyt szeroką) i bagażnik.

P.S. Toyota zrobiła w tym modelu wszystko , aby nie można było w nim zrobić dobrego nagłośnienia
    flashrider1989
    Level 17  
    Wydaje mi sie ze jednak jedynym wyjsciem jest powiekszenie otworow z 10cm do 16cm i tam wsadzic wieksze glosniki. w przednich slupkach mozesz umiescic wysokotonowe , z tylu jak jest miejsce w polce to powiekszyc otwor tak aby weszly tam elipsy. Z subem jest problem poniewaz samochody typu "sedan" mają bagaznik jakby doczepiony do tyłu autka i dzwiek wydobywający się z suba będzie grał na zewnatrz zamiast do srodka.
    Pozdrawiam
    qstosz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    no nie do końca tak z tym subem.są jeszcze gorsze samochody do nagłośnienia i jakos słychać suba.
    crazy_88
    Level 42  
    witam najlepszym rozwiazaniem bedzie wstawienie glosnikow 165 mm na przod i dorzucenie suba do bagaznika ,jakim dysponujesz funduszem??
    pawel.ccc
    Level 14  
    Głośniki 16cm w żaden sposób nie wejdą w fabryczne miejsca mocowania z przodu. Przeszkadza schowek z prawej strony, z lewej to już całkiem kaszana. Mam za stary samochód, aby wiercić drzwi i tam montować głośniki lub panele, których n.b. do tej corolli nikt nie produkuje. Jedyne co może ew. wejść na przód, to głośniki 13 cm na pierścieniach z MDF i to trzeba będzie się mocno nagimnastykować, aby tam zmieścić.
    Jest natomiast do rozważenia kwestia przebudowy tylnej półki, ale.. jak zwykle jest problem. Głębokość montażowa głośników z boku jest nie większa niż 70 mm. Pod półką znajduje się blacha karoseryjna , więc też nie za bardzo jest tam miejsce.
    Można rozważyc ew. podwyższenie półki albo wykonanie półko-skrzyni z MDF, ale jest problem: jaką, najmniejszą szerokość może mieć skrzynia, aby głośnik niskotonowy mógł poprawnie pracować ?

P.S. najpierw znajdźmy rozwiązanie konstrukcyjne, potem dopiero zastanowimy się nad finansami.
    Jestem w stanie znaleźć wykonawcę każdej, nawet najbardziej skomplikowanej skrzyni z MDF, tylko jak miałaby ona wyglądać, aby całkiem nie zasłonić widoczności przez tylna szybę ?
    qstosz
    a dlaczego nie chcesz kroić tego samochodu?
    pawel.ccc
    Level 14  
    Ja potrzebuje tylko dołożyć kilka głośników, aby mieć trochę lepsze nagłośnienie niż dwie dziesiątki SONY na tylnej półce. Jak będę chciał mieć "głośniki na kółkach" to kupię sobie tzw. "wóz propagandowy" na przetargu Agencji Mienia Wojskowego.:D
    qstosz
    ojejq!tylko sie nie obraź.sam chcesz zeby coś ci podpowiedzieć!a jak satysfakcionuje cie"dźwięk"z 10-tek no to powodzenia.a może boisz sie dotknąć twoiej furki żeby się nie rozpadła.nara.dan
    norti
    Level 19  
    pawel.ccc wrote:
    Ja potrzebuje tylko dołożyć kilka głośników, aby mieć trochę lepsze nagłośnienie niż dwie dziesiątki SONY na tylnej półce. Jak będę chciał mieć "głośniki na kółkach" to kupię sobie tzw. "wóz propagandowy" na przetargu Agencji Mienia Wojskowego.:D

wiesz u mnie w aucie wogole nie bylo miejsca w drzwiach ale samemu zrobilem i wszystko jest gites nagłosnienie Toyoty Corolli sedan z 91 roku wiec jesli chcesz miec dzwiek a nie 10tki to sie zmus i wstaw te 16tki ewentualnie zbuduj kickpanele na dole ale nie wiem czy wogole bedziesz mial miejsce wtedy na nogi :D
    qstosz
    norti no coś ty!taka ingerencja w strukture samochodu.przeciez to lepiej gra niż wóz propagandowy z demobilu!poco mu to.jeszcze qstosz z muzeum techniki nie przyjmie od niego tej toyoty!przez taką ingerencje.pozatym musiałby zainwestować w sprzęt!a to już qniec świata.
    norti
    Level 19  
    hehehe no w sumie racja jak sie nie chce przerabiac to po co pytac o dzwiek ;)
    pawel.ccc
    Level 14  
    norti. Możesz podać więcej szczegółów ? Dużo nie wycinałeś w tych drzwiach, więc takie rozwiązanie jest do zrobienia.Czy możesz dokładniej opisać jak je zamocowałeś, czy dałeś wygłuszenie w drzwiach w którym miejscu zamocowałeś zwrotnice itp.
    Czyli, jak rozumiem, dałeś głośniki w drzwi i zapewne tweetery na słupki. Co jeszcze ? Jakieś głośniki niskotonowe z tyłu, czy tylko przód?
  • Helpful post
    norti
    Level 19  
    sluchaj, Ciebie powinno interesowac jedynie zamontowanie 16tek w drzwi, tweetery mozesz nawet odpowiednio zamontowac na mocnych tasmach montazowych jak sie nie chcesz bawic itp. podobnie suba montujesz w bagazniku i masz rozwiazanie. a co do wooferow w drzwi to musisz zdjac tapicerke i porobic fotki i wrzucic to cos postaram sie podpowiedziec. ja u siebie musialem zrobic jakby podwojny pierscien bo u mnie drzwi nie byly rowne, wiec jednym "wyrownalem" powierzchnie blach a drugi "gruby" juz pelni role mocowania samego glosnika. musialem ciac tapicerke ale na szczescie udalo sie zachowac funkcjonalnosc oryginalnej kieszeni wiec nie jest zle
    powalla
    Moderator of CarAudio
    norti piękna robota(3x lepsze niż te z powe.pl dla mk2 za 55zł , a koszta niewielkie jak myślę).I na dodatek nie są takie (nie wiem jak to nazwać) "ociężałe" jak te z powe.pl.
    pawel.ccc
    Level 14  
    Norti. dzięki. To jest do zrobienia. Tylną półkę odpuszczam, nic mądrego tam się nie wymyśli, sub do bagażnika szesnastki w drzwi, tweetery na słupki lub na podszybie i powinno być optymalnie.

P.S. z drzwiami jakoś sobie poradzę. Pierścienie montażowe jakoś dam radę powycinać. Jeszcze raz dzięki.
    norti
    Level 19  
    powalla wrote:
    norti piękna robota(3x lepsze niż te z powe.pl dla mk2 za 55zł , a koszta niewielkie jak myślę).I na dodatek nie są takie (nie wiem jak to nazwać) "ociężałe" jak te z powe.pl.

no koszt sie zamknal w jakichs 40 zlotych lacznie z materialem, bo generalnie poszlo 6 krazkow mdfu 19mm 2 kawalki mdfu 6mm, jakies 0,2m2 materialu, troche wikolu, pare srub z nakretkami, troche butaprenu i wsio :) tylko ze to byly moje pierwsze boje z wyzynarka wiec troche mi to zajelo, w sumie z 3 dni z przerwami bo bylo sporo dopasowania itp. ale warto samemu cos podlubac bo raz ze satysfakcja, a dwa ze mozna napewno lepiej dopasowac do drzwi oraz zrobic jakies nietypowe ksztalty i funkcje