Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora 80Ah... Problemy

19 Wrz 2006 20:40 7604 14
 • Poziom 15  
  Witam!

  1) Posiadam akumulator 80Ah... Ladowarke zrobilem tak najprosciej:
  - transformator toroidalny 8A
  - mostek prostowniczy 10A

  Napięcie ladowania niestety rosnie mi do 15,20V do tego slychac z akumulatora podczas ladowania takie chramotanie... jak skwarki na patelni ale tak cichutko. Ucho trzeba przystawić do akumulatora.

  Czy to normalne?

  2) Tak się sklada że posiadam zmontowany uklad stabilizacyjny jednak gdy go podlaczam to laduje akumulator prądem 0,5A zamiast 8A, wzrasta amper dopiero gdy podlocze wzmacniacz pod akumulator. Czemu?
 • Poziom 22  
  te chramotanie to objaw ze akumulator sie ładuje - poprostu gazuje. akumulator nalezy ładowac pradem 0.1 pojemnosci . w szereg daj opornik duzej mocy pare ohm tak aby podczas ładowania rozładowanego akumulatora miałbys 8 Amper.zawsze trzeba dac jakąs małą opornosc kiedy akumulator jest naładowany napięcie odkłada sie na nim nie powodując przeładowania akumulatora. napiecie ładowania moze dochodzic do 15V. a układ stabilizacyjny od czego masz ? mozliwie ze ma on mniej wiecej takie same napięcie jak akumulator i dlatego ładuje 0,5A a wzmacniacz powoduje obciązenie i dlatego prad rosnie
 • Poziom 13  
  Ładowarka jest ok., napięcie w normie a "chramotanie" występuje zawsze przy napięciach powyżej 14.4V ponieważ jest to napięcie gazowania.
  Na 2 pytanie nie odpowiem bo nie napisałeś jakie napięcie jest na wyjściu układu. Domyślam się że jest bliskie 12V i dlatego ładuje prądem 0.5A.
 • Poziom 26  
  Nie podajesz typu akumulatora i jego znamionowego prądu ładowania... jeżeli podłączasz accu bezpośrednio pod transformator to prąd ładowania jest jedynie zależny od wewnętrznej rezystancji akumulatora... wraz ze wzrostem naładowania akumulatora rezystancja wewnętrzna rośnie więc napięcie wzrasta. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, brak stabilizatora ograniczającego max prąd łądowania może zaowocować uszkodzeniem akumulatora w wyniku przeładowania ! Rozumiem, że mowa tu a accu kwasowym... skwierczenie jest zjawiskiem narmalnym przy szybkim ładowaniu prądem >10%, owe zjawisko nasila się im bliżej pełnego naładowania.

  Apopo twojego układu stabilizacyjnego to zapewne układ ten utrzymuje napiecie (za niskie) dla którego prąd wynosi własnie te 0,5 A (prąd 0,5 A wynika z wewnętrznej rezystancji akumulatora) Chcąc zwiększyć prąd ładowania należy podnieść napięcie wyjsciowe układu stabilizacyjnego. A fakt, że prąd ze stabilizatora rośnie w chwili gdy podłaczasz wzmacniacz wynika z tego, że owy wzmacniacz będzie dla twojej łądowarki stanowił obciążenie rezystancyjne... rezystancja wyjściowa układu stabilizacyjnego i zarazem napięcie wyjściowe jest większe, aniżeli w akumulatorze, więc prąd chętnie popłynie do wzmacniacza własnie z ładowarki...

  pozdr KN
 • Poziom 15  
  Ładowanie akumulatora 80Ah... Problemy

  Oto ten stabilizator... Niewiem dlaczego tak malo ciągnie prądu z niego aku 80Ah. Gdy podłączyłem pod aku 120Ah tak by sprawdzić to ciągneło już 2,5A a nie 0,5A... Jesli na większym aku pociągneło mi 2,5A to raczej winą nie są zbyt cienke kable...

  Dodano po 6 [minuty]:

  Dodam jeszcze że gdy podłączam bezpośrednio mostek prostowniczy do aku (bez stabilizatora) ciągnie mi ok. 8A (dokladnie niepamiętam) czyli tak jak być powinno, jednak bez stabilizatora moge przeladowac aku...
 • Poziom 26  
  Ponawiam... Podaj model akumulatora !!! Czy jest to nowy akumulator czy z odzysku ???? czy jest to samochodowy czy z agregatu prądotwórczego ??? Podaj te informacje to wszystko jest istotne !!!

  Na marginesie, pobór prądu zależy od stopnia naładowania akumulatora, przy ustalonym napięciu pod koniec procesu ładowania prąd maleje.... może twój accu jest naładowany.. ale gdybać to sobie można.. dodatkowo oprocz info o które pytam wyżej podaj również jakie jest obecnie napięcie spoczynkowe na accu przy odłączonej ładowarce.

  pozdr KN
 • Poziom 15  
  Akumulator samochodowy, ołowiowy, używany...

  Dodano po 2 [godziny] 1 [minuty]:

  Jutro postaram się podać dokładne dane jeśli chodzi o napięcia, gdyż dziś niemam jak.
 • Poziom 15  
  BTW: Dlaczego w tym stabilizatorze (schemat podalem wyzej) strasznie się grzeje kondensator gdy pobieram ponad 2A ze stabilizatora?
 • Poziom 21  
  Witam.Prawdopodobnie masz uszkodzone diody w prostowniku lub odwrotnie podłączony kondensator elektrolityczny.
 • Poziom 23  
  Akumulator ładuje się małym prądem, ponieważ wzrost napięcia na akumulatorze blokuje tranzystor. Lepszym rozwiązaniem byłby stabilizator prądu, a nie napięcia.

  Pewnie masz zakatowany ten akumulator, jeżeli na innym miałeś 2,5A
 • Poziom 15  
  dwpl napisał:
  Akumulator ładuje się małym prądem, ponieważ wzrost napięcia na akumulatorze blokuje tranzystor. Lepszym rozwiązaniem byłby stabilizator prądu, a nie napięcia.

  Pewnie masz zakatowany ten akumulator, jeżeli na innym miałeś 2,5A


  2,5A miałem na akumulatorze 120Ah!

  A jak moge zrobić stabilizator prądu, a nie napięcia? Moge dostać jakiś prosty schemat?
 • Poziom 15  
  W tym moim stabilizatorze napięcia jest układ stabilizujący: 7815

  Tylko że czytając strone:
  http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szuka...&id_g=16&id_p=7&f_radio=&id2=20&id_drzewo=215

  Można się dowiedzieć, że jest to układ przeznaczony do prądu 1A. Czy moge znaleść podobny układ stabilizująćy do kilku Amper? Jak rozwiązać ten problem?

  Jedynie co udało mi się znaleść to to:
  http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szuka...&id_g=16&id_p=7&f_radio=&id2=20&id_drzewo=215 - 3A

  Chciałbym znaleść taki układ do 6-8A
 • Poziom 23  
  Aby zwiększyć wydajność prądową stabilizatorów serii LM78xx
  możesz zastosować taki układ.
  Zamiast BD536, można wstawić popularny BD912.
  Ładowanie akumulatora 80Ah... Problemy
 • Użytkownik usunął konto