Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczna stacyjka do samochodu.

adamek300vip 24 Wrz 2006 13:46 22073 79
    regrom
    Poziom 16  
    To moze kolega podzieli sie shematem?
  • HelukabelHelukabel
    wojtekcz
    Poziom 13  
    A może zastosować klawiaturę z telefonu komórkowego?
    Tommy82
    Poziom 40  
    Ja bym czegos takiego w zyciu do auta nie wlozyl
    poziom bezpieczenstwa 0 !! takim czyms to by mozna zabezpieczyc paczke dropsow a nie samochod.
    Starczy to rozszarpac i po zabezpieczeniu
    BolzZ
    Poziom 26  
    rownie dobrze zwyczajna stacyjke mozna wyrwac i po zabezpieczeniu...
    ŁukaszEK_ZENER
    Poziom 14  
    Adamek.. Ja bym wszystkie bebechy gdzieś dobrze ukrył i tyko klawiaturę wstawił w te pudełko!! Pomyśl nad tym bo tak jak teraz masz, to naprawdę nie jest bezpieczne.
    Pozdrawiam ŁukaszEK_ZENER
    P.S Zapodaj wreszcie ten schemat!
    jaglarz
    Poziom 23  
    Cytat:
    Extra rzecz. KToś tu wspomniał o czytniku kart. Zastanawiam się czy można zmajstrować coś takie aby trzeba bylo przeciagnąc odpowiednia katre magnetyczna i wtedy dopiero start

Można też chipową... Był w EDW taki projekt...

Marek Jaglarz
    cometti
    Poziom 11  
    Witam

Pomysł niezły ale z zabezpieczeniem dostępu gorzej... Słyszał kolega o radiowych kartach dostępu? Wystarczy to mieć przy sobie a samochód sam się odblokuje i zablokuje po odejściu od niego. Wystarczy wtedy tylko przycisk START/STOP i jazda... Ale to tylko taka ciekawostka...
    No ale chodziło głównie podczas wykonania projektu o koszty z tego co czytałem.

ps. dobrze widzę na liczniku prawie 600 tysięcy nakręcone? nieźle...

Pozdrawiam
  • HelukabelHelukabel
    yokoon
    Poziom 29  
    zgierzman napisał:
    Kamilz89 napisał:
    hmm chyba zle myslisz :D czasem nie jest to 16 wynikow :>

;-) Ty też dobrze nie myślisz ;-) Możliwości jest 4! czyli 24. Uczą o tym już w podstawówce (mnie uczyli) a już na 100% w szkole średniej.
    Szczegóły:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Permutacja
    Pozdrawiam

Panowie a braliście pod uwagę, że cyfry mogą się powtarzać ?
    DarekMich
    Poziom 15  
    Ja mam takie urzadzonko(firmowe), posiada ono tzw. Karte MASTER, i pastylki ktore mozna dokupic(wszystko na 125kHz). posiadam jedna, fakt, ze jak sie zgubi karte to juz jest do niczego, ta karta wlasnie sie programuje pozniej pastylki. co do klawiatury, to mam taka sama jak na zdjeciu wyzej, tyle, ze plastykowa. Moze beda opinie, ze plastyk jest do d... bo sie bedzie scieral, ale jest to klawiatura z wiekowego juz TELEOFONU!!!, podkreslam to urzadzenie, gdyz chyba kazdy wie, jak zdarza sie meczyc takiego typu urzadzenia, a karta pomimo wieku ponad 10 lat, i kilku zapewne juz milionow uderzen, nie ma jakis wiekszych roznic w kolorze/ polysku klawiszy. Co do karty to juz mialem kiedys taki pomysl, ale na nim sie skonczylo(byly tylko testy), jednak koledzy mieli racje(wczesniej padlo juz pytanie o karty SmartCard), i jednak styki w czytniku to nie za ciekawa sprawa, a jak przyjdzie nam jechac zima(ostatnia to juz temp pon. -30 stopni C), pozatym iich zywotnosc(scieralnosc), itp. A myslal ktos z was jak sie zachowa taki uklad(chodzi o uP) w warunkach(szczerze mowiac) iscie ekstremalnych(mowie tu przede wszystkim o mrozach[pon -30] i lecie[pow 60] we wnetrzu), wtedy to uklad pracuje w skrajnych dla siebie temperaturach(zarowno na plus jak i minus), albo i jeszcze wiekszych(mniejszych). rozwiazanie ciekawe i godne uwagi, ale jednak bardziej w celu zabawy albo glebszego zrozumienia zasady ich dzialania. Jest jescze jedno. jak juz zlodziej wpadnie do samochodu, zobaczy(z orietuje sie) ze cos jest nie tak, to otworzy deske rozdzielcza, po kablach do kostki a tam juz na dobra sprawe nie potrzeba wiekszej/glebszej wiedzy i czasu by uruchomic samochod(zwlaszcza dla kogos kto nie robi juz tego pierwszy raz).

Moje podsumowanie:
    pomysl bardzo fajny i ciekawy, ale najlepiej nadaje sie w zastosowaniu do piwnicy/pokoju.
    Pozdrawiam wszystkich.
    jaglarz
    Poziom 23  
    Kurcze, ale macie problem z liczeniem:

Przy 3 pozycjach kombinacji jest 1000 - od 000 do 999;
    przy 4 pozycjach kombinacji jest 10000 - od 0000 do 9999;
    przy 5 pozycjach kombinacji jest 100000 - od 00000 do 99999.

Chyba proste, nie????

Marek Jaglarz
    DarekMich
    Poziom 15  
    i co do schematu to jestescie bardziej niz smieszni, autor wiadomosci chyba nawet specjalnie nie podaje bo po co, i tak wszystko zalezy od programu. klawiaturka to powiedzmy stadard 4x4(matryca), jakies wyjscia na jedna diode informujaca, jeszcze jedno na przekaznik i to wszystko. a wy ciagle Schemat i Schemat. i tak wszystko zalezy od programu(specjalnie sie powtarzam), a ten nawet dla najbardziej poczatkujacego okaze sie banalny. Pozdrawiam i wiecej tworczosci mniej kopiowania.

Dodano po 8 [minuty]:

co do kombinacji, to jak wsiadzie taki zlodziej i zobaczy starte cztery litery(bo wiecej to juz nie jest normalne, ale to juz tak na zdrowy rozsadek), cztery konkretne litery, np mamy kod 4539, zakladajac, ze bedzie to zwykla kombinacja mozliwosci jest niewiele(bez mozliwosci powtarzania sie liczb), co innego jak juz bedzie to wariacja(czyli liczby moga wystepowac kilka razy w jednym kodzie, albo i nie) to jest ich niewiele wiecej. najlepiej jezeli juz to po wpisaniu (np) trzech nieudanych prob uruchamia sie alarm(bedac wlascicielami bez trudu wylaczymy do w czasie ponizej nawet (tu skrajnosc) 5s, ze nalezalo by go rozbroic, potem zupelnie wysiasc, odczekac np 30s, rozbroic i ponownie probowac. ale to i tak nie ma sensu bo bedzie raczej tak jak napisalem wczesniej( Z gory przepraszam, za to, ze sie tak rospisuje, aleprzedstawiam wam moje doswiadczenia, uwagi innych forumowiczow jak i ich oraz moje przemyslenia).
    _MarSs_
    Poziom 16  
    Ale komplikujecie sprawy! Jeśli rezygnujemy z kluczyka to wystarczy pastylka Dallas i 1 (słownie: jeden) przycisk - najlepiej taki czerwony w srebrnej ramce. Zamki otwieramy pilotem alarmu, wchodzimy przytykamy pastylkę - mamy zapłon, przyciskamy przycisk - mamy start, gdy silnik pracuje i przysiśniemy przycisk - mamy stop. Proste jak kochanie...
    Od pastylki i przycisku mamy tylko cieniutki kabelek (3 żyły, znikomy przekrój), który zaszywamy w bebechach auta żeby trudno było znaleźć sterownik. Wyrwanie ich nic nie da, można sobie zwierać co się chce.

Zrobiłbym coś takiego, bo tem kluczyk to już i tak przeżytek. Tylko trzeba by jeszcze drzwi pocerować po wyjętych zamkach
    adamek300vip
    Poziom 11  
    Rozwijając wątpliwości dotyczące słabego zabezpieczenia, stacyjka elektorniczna póki co służy jedynie w zastępstwie poprzedniej - auto posiada jeszcze dodatkowe zabezpieczenia, z przyczyn "oczywistych" się nimi nie pochwaliłem :) Głównie chodziło o obniżenie kosztów więc nie kombinowałem z kartami magentycznymi, czytnikami itp. Poza tym na złodzieja 100% zabezpieczenie nie istnieje, można jedynie bardziej utrudnić Co do schematu - stacyjka jest nieustannie dopracowywana wobec czego proszę o cierpliwość, jak znajdę trochę więcej czasu wyrysuję. PS. Pudełko zostało zastąpione bardziej profesjonalnym "opakowaniem", przewody są stabilnie umocowane. Folia na przyciski jest bardziej trwała aniżeli zwykły papier, choć po pewnym czasie pewnie będzie trzeba wymienić.
    JollyRoger
    Poziom 21  
    Myślał ktoś kiedys o zastosowaniu czytnika linii papilarnych (odcisk palca). W niektórych klawiaturach PC jest cos takiego, więc czemu nie w aucie?
    bw1
    Poziom 12  
    JollyRoger napisał:
    Myślał ktoś kiedys o zastosowaniu czytnika linii papilarnych (odcisk palca). W niektórych klawiaturach PC jest cos takiego, więc czemu nie w aucie?

Takie rozwiązanie stosuje się w nowym Audi A8
    ghost
    Poziom 23  
    Jest stosowane w aucie, widzialem taka wypasiona "terenowke" bodajze Hyundai - nie ma kluczykow tylko male czarne "okienko" na klamce.. az sie przyjrzalem jak to dziala - kierowca podszedl do samochodu i polozyl reke na klamce i czujniku ... 1 ... 2 sekundy ... pstryk!! i centralny otworzyl samochod ;)
    Jak to zobaczylem pierwszy raz to sie zaczalem rozgladac i widzialem juz conajmniej kilka samochodow z "plamka" na klamce zamiast zamka...
    domelfm
    Poziom 16  
    Co do zlodzieja to jak zobaczy taki wymysł... to raczej sobie odpusci to auto. Wystarczy na zlodzieja cos niestandardowego i zanim zlodziej wpadnie co i jak ... :) Takze nawet nieryzykuje. Zlodziej zeby był skuteczny musi w ciągu 1 min odjechac autem. Czyli ma ok 30 sec na rozpracowanie zabezpieczen.
    Wogle gratuluje pomyslowosci
    pidpawel
    Poziom 26  
    jak na mój gust to zabezpieczenie fajne.
    Z tymi wycierającymi się literkami to najlepiej ułożyć kod z wszystkich dostępnych znaków. :D
    CaMIkaZEe
    Poziom 20  
    Od dluzszego czasu mysle nad takim urzadzonkiem, chyba po obejrzeniu transporter 2 mnie natchnelo :P
    ja myslalem by wlozyc w to imobilajcer i centralke alarmowa. Co do klawiatury jakos podzielic calosc, by po rozlupaniu jej obudowy nie wystyrczylo polaczyc dwoch drucikow. Moze lepiej za pomoca szyfrownego polaczenia dwoma lub wiecej przewodami szedl sygnal do ukrytego i niedostepnego urzadzenia sterujacego. Wtedy sprytny zlodziej przecialby kabel i by sie zastanawial co teraz bo zwarcie nie pomogloby :P
    Oczywiscie najlepiej cos na zasadzie pinu w komorkach 3 proby i blokada na okreslony czas, albo kod typu puk do odblokowania. Niestety na razie czasu nie mam na to ale jak tylko znajde zbuduje :)
    Gratuluje oczywisice pomyslu!!!
    wader_669
    Poziom 28  
    sorry ze wracam do starego tematu z silnia. Pomyslcie troche jak sie naprawde zetra 4 te przyciski i kod bedzie 4 cyfrowy to nie bedzie to 4 silnia bo jak by bla 4! to by znaczylo ze niektore przyciski moga sie powtarzac a jak by sie one powtarzaly to nie byly by 4 przyciski ztarte
    romil
    Poziom 14  
    Czemu się upierać przy 4 przyciskach? Na elektrodzie jest prymitywnie prosty zamek szyfrowy na 7 cyfr.
    Jeśli komuś zależy to można go "rozwlec" na 15 cyfr albo jeszcze więcej (kto by spamiętał taki kod?).
    System jest nie do złamania (w rozsądnym czasie) gdyż:
    - można zastosować więcej styków (zwieranych lub rozwieranych obwodów)
    - zmienić kolory kabelków (chyba złodziej nie będzie ich "przedzwaniał"?)
    Wystarczy by układ nie był "przyklejony" do klawiatury. Złodziej wyrwie klawiaturę i zobaczy np. 7 kabelków. I co zrobi? Wysiądzie z samochodu bo alarm wyje już od 30 sekund.
    Pomysł świetny. Nie, żeby nowy, ale zrealizowany samodzielnie, a nie kupiony w kicie AVT.
    9/10
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Jestem pełen podziwu dla Autora:) Jak można zabezpieczyć taki układ przed złamaniem kodu, co o tym sadzicie:)?? Ogólnie obudowa i elektronika urządzenia elektronicznego na 5/6:)
    Marian B
    Poziom 36  
    Pozwolicie, że brutalnie skrytykuję rozwiązanie z klawiaturą. Takie rozwiązanie służy jedynie do zaimponowania kolegom i znajomym, bo wydaje się im że jest to super rozwiązanie.
    Otóż jest to super-niewygoda.
    Wyobrażmy sobie, że jesteśmy mocno zdenerwowani, gdzieś się śpieszymy, jest zima, mokro i zmarznięte ręce, jest ciemno, a tu trzeba naciskać kolejne klawisze, czas ucieka, itd.
    Samochodu używa się w celu poprawienia wygody życia, anie komplikowania. Polecam przycisk "start-stop" (obecnie na forum).
    Co do zabezpieczenia, równorzędnym, jeżeli nie lepszym jest byle jaki, dodatkowy, ukryty wyłącznik, odcinający zapłon, rozrusznik, cewkę immobilisera, pompę paliwa itd.
    wader_669
    Poziom 28  
    uwazam podobnie to juz wole rozwiazanie z magnesem .
    CaMIkaZEe
    Poziom 20  
    wiesz @neostrada.plbDyEvzL zakladasz tu naprawde ekstramalne warunki :) Metod zabezpieczenia jak i ulatwiajacych zycie kirowcom jest wiele. Kazdemu indywidualnie pasuje inna. Ja np napakuje (czas przyszly, bo jeszce nie mam mobilu) gadzetow maksymalnie. Chodzi mi tu o gadajacy komputer (ISDxxxx), system alarmowy, zabezpieczenia, informacyjny, car audio jak i jeszce co mi tylko do glowy przyjdzie. Dla szpanu? raczejnie. Powiedzialbym dla wygody i by uczynic swoj samochod innym, nietuzinkowym. A ze komus zaimponuje lub wrazenie wzbudzi, to uwazam za komplement dla projektanta.
    domelfm
    Poziom 16  
    A wyobraz sobie ze jest zima masz stacyjke wkladasz klucz spieszy Ci sie
    ... Energicznie przekręcasz klucz i kicha, zlamal sie bo stacyjka przymarzła troche a klucz tez i polamal się...

Wiec ja juz wole rozwiazanie z kartą chipowa lub przycisk start stop z immo czy np rozwiazanie autora. Ogulnie mechaniczne czesci są zawodne a elektronika jest duzo mniej zawodna mimo ze pozornie bardziej skomplikowana (nie mam na mysli chinskich pomysłów)...

Ja daje 9/10 za pomyslowosc ... tylko 9 ze wzgedu na wykonanie
    Tommy82
    Poziom 40  
    A teraz wyobrazmy sobie sytuacje ze takie auto gasnie w ruchu drogowym albo co gorsza na przejezdzeie kolejowym.
    Snikers
    Poziom 24  
    Tommy82 napisał:
    A teraz wyobrazmy sobie sytuacje ze takie auto gasnie w ruchu drogowym albo co gorsza na przejezdzeie kolejowym.

macie duza wyobraznie. wystarczy podpiac uklad pod drzwi i gdy uklad nie zarejestruje ich otwarcia mozna odpalic samochod przyciskiem bez kodu.

mozna tez mierzyc napiecie ladowania i gdy spadnie a nie zostal nacisniety stop w ciagu np 10sek od tego faktu to mozna zapalic przyciskiem start.

osobiscie jestem zwolennikiem nadajnika radiowego ktorego sygnal pozwala zapalic auto przyciskiem
    adamek300vip
    Poziom 11  
    W przypadku, kiedy samochód zgaśnie to możliwe jest ponowne odpalenie bez wbijania kodu. Wprowadzenie kodu jest wymagane tylko wtedy, kiedy wciśniemy STOP. Co do krytyków to zastanawiam się czy dobrze przeczytali to, co napisałem. Rozwiązanie to zostało wprowadzone tylko i wyłącznie ze względów ekonomicznych. Używana stacyjka kosztuje 180zł i nie wiadomo jak długo podziała. A ja wykonałem układ, który nie przekracza 30zł i moim zdaniem będzie działać bardzo długo. Działa już od 3 miesięcy i nie było z nim żadnych problemów. Zobaczymy jak to będzie w zimie. Brak schematu i kiepskie wykonanie jest spowodowane brakiem czasu i tym, że głównym celem było działanie a nie estetyka. Nie mam czasy na kosmetykę. Układ miał być wykonany szybko i miał działać i tak też jest....
    BolzZ
    Poziom 26  
    no z tym wpisywaniem kodu zeby zakrecic rozrusznikiem to sie niektorzy popisali :D widac ze nie czytali opisu :P

wydaje mi sie jednak, ze oddzielenie calego ukladu od klawiatury to dobra rzecz, powinienes o tym pomyslec.