Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja diody Zenera.

20 Wrz 2006 16:22 3392 5
 • Poziom 19  
  Kilka miesięcy temu kupilem sobie kilka diód zenera i zapomniałem co to za diody. Nie ma na nich napisów jest jedynie czerwony pasek. Reszta to czarny walec. Jak można zidentyfikować ową diode ?
 • Poziom 18  
  Trudna sprawa, pozostaje ci tylko zmierzyć ich napięcia na stanowisku pomiarowym. Jeśli to są diody Zenera. Czarna obudowa i czerwony pasek? hm... coś to nie pasuje do Zenera.
 • Poziom 19  
  No właśnie, podłączyłem ową diodę do zasilacza regulowanego i do 25V nie zaobserwowalem zjawiska Zenera. Więcej V nie moglem już ustawić na zasilaczu. Na pewno jest to dioda, ale czy Zenera to sie zaczynam zastanawiać już.
 • Poziom 21  
  Jeśli podłączałeś diody bez ograniczania prądu to nic dziwnego , że pomiar się nie udał . Prawidłowo należy szeregowo z badaną diodą podłączyć rezystor 330 Ohm i mierzyć napięcie na zaciskach diody . W jednym kierunku polaryzacji diody miernik pokaże niskie napięcie ok. 0,8 V praktycznie niezależne od napięcia zasilania natomiast po odwróceniu polaryzacji diody napięcie Zenera pojawi się jako stabilna wartość od momentu braku przyrostu na zmianę napięcia zasilającego . Zwykła dioda nie wykaże takiego efektu tylko w kierunku zaporowym będzie na niej liniowo narastać napięcie jak na zasilaczu . Schemat pomiarowy jest prosty więc chyba nie warto rysować , bo wynika z mojego opisu .
 • Poziom 26  
  Witam!

  Cytat:
  ...jedynie czerwony pasek. Reszta to czarny walec...


  Może rzeczywiście to nie są diody Zenera.

  Tak zbudowane i oznaczone są również diody prostownicze serii 1N400X.
  Pasek czerwony o ile pamiętam oznacza 100V.
  Byłoby więc 1N4002, co odpowiada parametrom 1A/100V.

  Pozdrawiam

  Jan
 • Poziom 19  
  Cytat:
  Jeśli podłączałeś diody bez ograniczania prądu to nic dziwnego , że pomiar się nie udał


  Podłączalem z rezystorem ograniczającym prąd i amperomierzem włączonym w obwód. W jednym kierunku dioda przewodzila i płynął prąd, a drugim nie, nie zależnie od napięcia.

  1N4002 to raczej nie jest bo jest od niej ok 2 razy grubsza i ze 2mm dłuższa.