Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrywanie gier z PC na taśmę C64

przemek.opalski 20 Sep 2006 17:41 9899 17
    przemek.opalski
    Level 11  
    Witam! mam problem od kilku dni próbuję nagrać gry ściągniętę z internetu na mojego poczciwego C64. Zrobiłem kabelek podłączany do portu LPT (zasilanie z portu joysticka w PC). Próbowałem wgrywać różne formaty, TAP, T64, PRG, P00 , różnymi programami TTSAVE, C64SAVE, PTAP i niedaje rady. Najbliżej byłem wgrywając pliki o rozszerzeniu PRG ponieważ commodore znajdowało początek pliku ale niechciał wgrać, jak udało mi się wyregulować głowicę to nie było LOAD ERROR ale jak wpisałem RUN to się nic nie działo. Kiedyś podobno piractwo polegało na tym, że zgrywano z radia gry ( w radiu w audycji puszczali gry! łoł taki rodzaj piractwa) ja próbowałem łączyć z kartą dzwiękową magnetofon, ale nie nic to nie dało, nawet nie wiem pod jakie wejście magnetofonu włączyć wyjście z karty dzwiękowej. Może ktoś ma podobne doświadczenia w tym temacie chętnie wysłucham.
    Gelip
    Level 33  
    Witam.

Nie wiem jak dokładnie jest z C64 ale jeśli chodzi o ZX Spectrum to jest wtyczka do Winampa o nazwie TAP Player. Ściągam grę z netu w formacie TAP i tu można na różne sposoby wgrywać do ZX Spectrum:

1. Podłączyć bezpośrednio ZX Spectrum do PC przez kartę dźwiękową, wpisać LOAD"" na spectrum i odtworzyć plik TAP na PC
    2. Zapisać plik TAP jako WAV (w Winampie jest funkcja nagrywania do pliku WAV) a następnie nagrać na co się chce np. na CD Audio, kasetę itp.
    przemek.opalski
    Level 11  
    No ściągnąłem ten program ale jak wczytam plik .TAP to Winamp pokazuje mi zabójczy czas!!! jedna gra nawet miała 122 min ! a średnio się koło 60 min zawiera więc coś jest nie tak a przecież wiem, że gry na C64 nie wgrywają się tyle czasu. Ale i tak spróbuje, bo wgrywałem na magnetofon z kompa wykorzystując wyjście AUDIO ale nic z tego nic nie ma nawet na taśmie.
    Gelip
    Level 33  
    I jak pomógł program Audiotap od KKK bo sam jestem ciekawy?

Ściągasz grę z netu, robisz plik WAV i nagrywasz na taśmę.
    przemek.opalski
    Level 11  
    WAV-PRG już sprawdzałem, stworzyłem plik PRg i jako jedyny po nagraniu był widoczny w C64 ale się nie dało wgrać (mimo regulacji głowicy i kulkukrotnego wgrywania) Natomiast w tym programie udało mi się przekonwerterować tylko jeden plik reszta zajmowała strasznie mało miejsca (mniej niż 1K). Co do wgrywania WAV'ów to już próbowałem ale bez skutku niestety wygląda jak by nic się nie nagrywało. Znalazłem na interneie przystawkę ze wzmacniaczem i prostym przetwornikiem A/C (z tego co zrozumiałem po angielsku) dzięki niej komputer staje się magnetofonem. Chce ją wykorzystać do nagrywania do kompa ewentualnie na kasete. Jęzeli uda mi się tym programem przesłać bezpośrednio do C64 to napewno nagram na taśmę (kwestia zmiany read na write). A jeszcze jedno pytanie czym wgrywać? Ja wgrywam Winampem może tutaj jest błąd?
    Gelip
    Level 33  
    Zaraz, zaraz, a jak wgrywasz te WAVy do C64? Zrób tak:

1. Pobierz z netu jakąś grę w formacie TAP
    2. Otwórz ją w programie Audiotap i zrób z tego plik WAV
    3. Podłącz do karty dźwiekowej w PC jakiś dobry magnetofon kasetowy odpowiednim kablem zależnie jakie magnetofon ma wejście. NIektóre magnetofony mają korektory graficzne więc ustaw je wszystkie na max. Aha jeśli odtwarzasz Winampem to też nie może być włączony EQ w Winampie a głośność ustaw na jakieś 80%
    4. Najlepiej na nową czystą taśmę nagraj plik WAV

Sprawdziłem i ten Audiotap tworzy piski z pliku TAP. Pobrałem z netu grę Goblin Towers.tap i plik WAV ma długość prawie 15 minut.

5. Przełóż taśmę do magnetofonu commodore i spróbuj wgrać grę.

Bawiłem się kiedyś podobnie z ZX Spectrum. Pożyczyłem Discmana od kumpla, pobrałem kilkanaście gier z netu w formacie TAP, za pomocą Winampa i wtyczki tap player zrobiłem z gier pliki wav a nastepnie nagrałem je w nero na CD jako CD Audio. Następnie odpowiednim kabelkiem podłączyłem Discmana (wyjście słuchawkowe) do ZX Spectrum i wgrywało się jak talala :-) bez żadnych errorów za każdym razem.
    ruff22
    Level 20  
    przemek.opalski wrote:
    Witam! mam problem od kilku dni próbuję nagrać gry ściągniętę z internetu na mojego poczciwego C64. Zrobiłem kabelek podłączany do portu LPT (zasilanie z portu joysticka w PC). Próbowałem wgrywać różne formaty, TAP, T64, PRG, P00 , różnymi programami TTSAVE, C64SAVE, PTAP i niedaje rady. Najbliżej byłem wgrywając pliki o rozszerzeniu PRG ponieważ commodore znajdowało początek pliku ale niechciał wgrać, jak udało mi się wyregulować głowicę to nie było LOAD ERROR ale jak wpisałem RUN to się nic nie działo. Kiedyś podobno piractwo polegało na tym, że zgrywano z radia gry ( w radiu w audycji puszczali gry! łoł taki rodzaj piractwa) ja próbowałem łączyć z kartą dzwiękową magnetofon, ale nie nic to nie dało, nawet nie wiem pod jakie wejście magnetofonu włączyć wyjście z karty dzwiękowej. Może ktoś ma podobne doświadczenia w tym temacie chętnie wysłucham.

Wyobrażam sobie takie piractwo radiowe teraz , cisza każdy nagrywa a tu ktoś zza ściany dzwoni telefonem komórkowym i w radiu słychać tylko bzz bzz .
    przemek.opalski
    Level 11  
    Próbowałem wgrać plik TAP (wcześniej przerobiony na WAV'a) ale nic nie działa. Na ekranie nic nie miga tak jak przy wgrywaniu gier które już mam pomału się poddaje bo nie mam pojęcia jak nagrać te gry :(. Mam jesczze jedno pytanie, czy rodzaj magnetofonu (w komputerze) może mieć wpływ na to czy mogę coś wgrać czy nie? Bo ja nie mam orginalnego tylko jakiś NORIS DATA, może przez niego nie da się nic wgrać?? Jeszcze jedno pytanie bo wgrywałem np przerobionego TAP'a i próbowałem uruchomić grę poleceniem <-L (mam black box'a) no i niechciał, odkryłem, że wpisując LOAD wykrywa mi poczatek gry nagranej WAV'em ale gra na wieży nagrywa się 9 min a na C64 kilka sekund i na dodatek nie mogę wyregulować głowicy, czy możlwie że komputer dodaje coś od siebie? Ma ktoś jakieś doświadczenia w nagrywaniu?
    Gelip
    Level 33  
    Z tego co pamiętam mając BlackBoxa (fajna piosenka demo była :-) ) gry wgrywało się wciskając któryś z klawiszy funkcyjnych chyba F2 a bez BlackBoxa pisało się po prostu LOAD "" i Enter.

Magnetofon nie powinien mieć tu nic do rzeczy no chyba że nie wgrywa ci oryginalnych gier z kaset.

Na stronie http://wav-prg.sourceforge.net/index.html pisze coś takiego:

Quote:
    The latter can only be done if the tape is in a format supported by an existing plug-in.

Znaczy że program a właściwie plugin działa tylko z określonym typem taśm. Nie wiem dokładnie o co chodzi. Tu są jakieś pluginy do programu WAV-PRG

http://wav-prg.sourceforge.net/plugins.html
    mrrudzin
    Level 39  
    Podstawowa sprawa - próbowałeś wgrać gry "oryginalnie" umieszczone na kasecie?

Spróbowałbym poszukać programu, który gre odtwarza jako wav (czyli można ją "puścić" przez kartę dźwiękową). Wyjście z karty podłączyłbym do jakiegoś magnetofonu i próbował nagrać.

Z tego co pamiętam kiedyś były specjalne programy do regulacji głowicy.

Jeśli chcesz po prostu pograć - może warto byłoby ściągnąć jakiś emulator?

Odnośnie piractwa:
    Kiedyś gry/programy były publikowane np. w czasopismach. Ale nie tak jak teraz - na płycie CD - tylko w postaci drukowanej. Taką grę należało wklepać w klawiaturę :)
    Podejrzewam że gry emitowane w audycjach radiowych były "freeware".
    przemek.opalski
    Level 11  
    No po co mi emulator dla mnie gra na emulatorze w PC to taka różnica jak byś jechał ferrari na kompie w jakieś grze a w rzeczywistości bez porównania. Emulatory nie mają nic a nic klimatu poprostu dlatego wole oryginalne stare poczciwe commodore bez żadnych blue screenów, błędów zawiasów itd.. a co do wgrywania gier z kompa na C64 to kolejne wyzwanie i doświadczenie :-)
    mrrudzin
    Level 39  
    Quote:

No po co mi emulator dla mnie gra na emulatorze w PC to taka różnica jak byś jechał ferrari na kompie w jakieś grze a w rzeczywistości bez porównania. Emulatory nie mają nic a nic klimatu po prostu dlatego wole oryginalne stare poczciwe commodore bez żadnych blue screenów, błędów zawiasów itd.. a co do wgrywania gier z komputera na C64 to kolejne wyzwanie i doświadczenie Smile

Nie zaprzeczam. Jednak jakiś czas temu bawiłem się emulatorem. Oprócz tego że zamiast telewizora - monitor, a klawiatury C64- ta PC-towa - reszta była dokładnie tak samo :)
    Widziałem kiedyś artykuł jak "przystosować" joystik z C64 do PC (bo tego najbardziej mi brakowało) :)

Wracając do tematu:
    Próvowałeś tym magnetofonem wczytać jakąś aplikacje z kasety "oryginalnej"?
    Gelip
    Level 33  
    mrrudzin napisałeś

Quote:
    Spróbowałbym poszukać programu, który gre odtwarza jako wav (czyli można ją "puścić" przez kartę dźwiękową). Wyjście z karty podłączyłbym do jakiegoś magnetofonu i próbował nagrać.

A niby o czym ja pisałem parę postów wcześniej!! Przeczytaj najpierw wszystkie posty dotyczące tematu i dopiero odpowiadaj.
    mrrudzin
    Level 39  
    Quote:

A niby o czym ja pisałem parę postów wcześniej!! Przeczytaj najpierw wszystkie posty dotyczące tematu i dopiero odpowiadaj.

Dokładnie o tym samym. PRzeczytałem wszystkie posty przed odpowiedzeniem - po prostu mam takie samo zdanie na ten temat.
    Na początku spróbowałbym (autor o tym nie pisze - lub ja nie doczytałem) włożyć w magnetofon (od C64) kasetę z oryginalnie zapisanymi tam grami - i sprawdził czy działa. Można będzie ocenić czy sam magnetofon nie jest źródłem problemu

Tak na marginesie:
    Do mojego comodore miałem stacje dysków (na dyskietki 5,25'') - pamiętam że była z tym też niezła zabawa. Do tego powiększał się repertuar jeśli chodzi o gry.
    MiL999
    Level 26  
    Po pierwsze trzeba sprawdzić czy magnetofon jest ok. Wczytaj coś z oryginalnej kaset c64 tak jak ktos juz proponował.
    Jeżeli gra w wav trwa ponad 15 minut to oznaczałoby że nagrana jest w normalnym systemie. Na c64 stosowało się najczęściej system TURBO do wczytywania programów i wtedy programy wczytywały się max kilka minut.
    Programy w systemie NORMAL ładuje się poleceniem LOAD. Wtedy przy wczytywaniu ekran powinien być pusty. Jeżeli jest w TURBO to <-L przy uzyciu BlackBox a na ekranie będą różnokolorowe, poziome paski.
    przemek.opalski
    Level 11  
    Dokładnie tak jest MiL999 to są zwykłe gry a nie TURBo i jak wgrywam poleceniem load a nie <-L to nawet coś tam się udaje wgrać, nie wszystkie gry ale część, przynajmniej jest jakiś punkt zaczepienia. Wgrywam programem PTAP 0.36 mam z netu gry w formacie *.TAP i poprzez adapter C64S wgrywam to na magnetofon z C64. Niestety próby nagrania z karty dzwiękowej nieudały się dlatego teraz będę wgrywać przez bezpośrednie połączenie magnetofonu C64 z portem LPT. Pytanie jeszcze czy można przerobić zwykłe gry na turbo??
    -----------------------------------------------------------------------------
    Jeszcze jedno pytanie, próbowałem wgrać przez magnetofon z wieży bo niechce za każdym razem podłączać magnetofonu do kompa. jak wgram grę już na taśmę i włącze na C64 program do ustawiania taśmy to mam 4 paski, jak wgrywam gry któe chodzą to są 2 paski. Wypiąłem wtyczkę z wieży tak, żeby nie było prawego kanału ale dalej są 4 paski :( Gra tutaj może mieć coś wspólnego z 4 paskami,
    MiL999
    Level 26  
    Pewnie ze da sie przerobic na turbo. Jezeli masz BlackBox to po wgraniu gry piszesz <-S "nazwa" i nagrywasz na tasme w turbo.
    Mozna tez uzyc zewnetrznego turbo, ladowanego oddzielnie ale jezeli jest to TURBO ROM to robi sie to tak samo.