Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wylutowanie ukladu..

Macius 21 Wrz 2006 00:13 2162 6
  • #1 21 Wrz 2006 00:13
    Macius
    Poziom 14  

Witam
    Chcialbym wymienic na plytce pewien uklad w obudowie TQFP, posiadam pewne doswiadczenie w wylutowywaniu ukladow w obudowie DIP czy SOIC np. poprzez wsuwanie cinkiej blaszki pod nozki ukladu, niestety metoda ta nie sprawdza sie w przypadku ukladow TQFP z powodu zbyt delikatnych i cienkich nozek. Przeszukujac forum natrafilem na informacje o zestawie ChipQuik sluzacym do odlutowanie ukladow SMD. Mam pytanie czy ktos wie gdzie mozna ten zestaw zakupic najlepiej w jakims sklepie wysylkowym. Pozatym mam pytanie dla osob ktore korzystaja z tego specyfiku, mianowicie w jego opisie pisze iz nanosi sie topnik i cyne na wszystkie nozki a nastepnie podgrzewa i tu mam pytanie czy cyny nalezy dodac tak duzo by polaczyla nogi ze wszystkich 4 stron ukladu, czy moze wystarczy podgrzewac po koleji kazda strone i poprostu cyna po podgrzaniu nie zastyga przez pewien okres czasu?

Pozdrawiam

• #2 21 Wrz 2006 00:24
    mariusz_bojarski
    Poziom 11  

jeżeli chcesz wymienić scalaka, a na tym wylutowywanym Ci nie zależy, to tniesz nóżki a potem już z górki, inaczej, to musisz na szybko, żeby PCB nie uszkodzić, zalewasz cyną dwie strony i je podgrzewasz, podważasz i masz dwie sąsiednie strony wolne, potem już tak samo, potem już większych problemów nie ma z oczyszczaniem z cyny, no tylko na PCB trzeba uważać bo ścieżki się mogą poodklejać, można próbować w ten sposób, ale to ciężkie troche, nie polecam, ostateczność

• #3 21 Wrz 2006 00:28
    kleki
    Poziom 28  

Ja używam do tego palnika na gaz do zapalniczek, tylko trzeba wprawy, delikatności i cierpliwości. Metoda bardzo tania, prawie tak skuteczna jak hot-air i jak się postarasz, to nie uszkodzisz układu.
    pzdr

• #4 21 Wrz 2006 00:47
    Macius
    Poziom 14  

Przecinanie nozek odpada, wymontowany uklad nie moze zostac uszkodzony, to samo tyczy sie palnika gazowego. Posiadam stacje lutownicza z regulacja temperatury, ale niestety nie posiadam dmuchawy goracego powietrza (i nie chce kupowac, zajmuje sie tym amatorsko). Dlatego pytam o ten zestaw ChipQuik w USA jest on bardzo popularny, a w Polsce niestety malo osob o nim slyszalo i pozatym ciezko go zakupic. Dletego pytam czy ktos wie gdzie mozna sie w niego zaopatrzyc? i czy jest tak dobry jak o nim pisza.

• #5 21 Wrz 2006 00:54
    kleki
    Poziom 28  

Palnik za 5,49 zł z praktikera. Czterorządowe SMD rzekładalem z jednego licznika Omron do dugiego - bez strachu. Raster był 50 milsów i nic się nie pojarało. Jak powoli grzejesz i jesteś delikatny, to wiele można tym zdziałać.
    pzdr

• #6 21 Wrz 2006 01:08
    mariusz_bojarski
    Poziom 11  

TQFP ma bodajrze 20milsów i nietrudno urwać nóżke od nagrzanego plastiku:/ w każdej aplikacji piszą o warunkach lutowania, jaka temperatura, i na ile.... można, tylko też ryzykone może być, tym bardziej przy takich ukladach, zalezy ile to ma tych nóżek..

Dodano po 5 [minuty]:

a może lutownica na cieple powietrze??

• #7 21 Wrz 2006 22:12
    kleki
    Poziom 28  

No to ja właśnie proponuję coś na zasadzie ciepłego powietrza, tylko za bardzo małe pieniądze. Po treningu np. na starych płytach głównych można podejmować się poważniejszych zadań. Rozkładasz na stole ściereczkę, podgrzewasz uklad (***bardzo delikatnie i równomiernie***), jak się ładnie roztopi lutowie, to obracasz w miarę szybko do góry nogami, uderzasz z czuciem w "plecy" płytki wkrętakiem i IC spada na ścierkę. Robiłem tym demontaż i montaż tego samego IC na płycie głównej i nic mu się nie stało. W pracy mam gościa, co podchodzi z palniczkiem do komórek, ale on ma fabryczny, więc ja sie troche jeszcze boję próbować tym moim. Nie twierdzę, że jest to łatwe i bezpieczne, ale nie każdego stać na zakup takich narzędzi. Owszem, hotair jest to wiele lepsza metoda,ale droga.
    pzdr

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME