Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryzator (pastuch) - jak podłączać ?

21 Wrz 2006 09:33 19822 6
  • Poziom 10  
    Witam!
    Ponieważ nie jestem specjalistą z dziedziny pastuchów, a posiadam takowy, tyle że bez instrukcji, prosiłbym o jakiś prosty schemat lub opis, jakie są zasady łączenia pastucha i jego instalacji.

Posiadany przeze mnie pastuch jest dołączony do starej, nie dzialającej już elektrycznej zagrody - zasilanie do zagrody doprowadzone jest jednym przewodem, a pastuch znajduje się w pomieszczeniach gospodarczych. Czy to nie jest tak, że masa powinna być wkopana przy linii ogrodzenia ? Docelowo chcę uruchomić linię o sporej długości, bo około 1km (z podwójną linką na ogrodzeniu), czy w związku z tym masa wkopana przy pomieszczeniach gospodarczych wystarczy ?

Czy dopuszczalne jest, aby drut dotykał drewnianych pali, czy musi iść to przez izolator ? Np jeśli trafi się jeden pal bez izolatorów, to wpłynie to mocno na jakość impulsu elektrycznego ?

I jeszcze jedno pytanie: czy przy dlugości linii około 1km ma znaczenie, jakiego użyje przewodu (linki) ?

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witaj.
    Ponieważ nie podałeś szczegółów tego pastuszka (zdjęcie), więc podam Ci ogólne zasady.
    Jeden koniec do ziemi-wystarczy jakis pręt wbic na głęb. 0.5m, drugi, "gorący zacisk łączymy z ogrodzeniem . drut musi byc taki żeby nie zostal uszkodzony. Izolacja powinna byc b. dobra, nie może drut dotykać dewnianych palików, taw, chwastów itp. Przy ogrodzeniu powinny byc tablice ostzegawcze.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam jeżeli chodzi o uziemienie to wyprowadz je na zewnątrz budynku i wykonaj porządne uziemienie tego przewodu gdyż zależy od tego siła rażenia elektryzatora ( wbić jakiś kawał pręta grubszego albo zakopać ze dwa metry bednarki na głębokości ok 0,5m wystarczy).:D Linia o długości jak to piszesz 2x1km to nie jest aż taka długa , posiadam na wsi jakiś stary elektryzator z lat 80 (EBA -czy coś takiego nie pamiętam dokładnie ) -był on przystosowany do długości ogrodzenia 10km ale to wszystko zależy od tego jakie będzie uziemienie czy drut ogrodzenia nie będzie się stykał ze słupkami i nie będzie ujścia poprzez trawę dotykającą do tego drutu. Z tą linką podwójną to rozumiem że chodzi ci o to że dasz dwa druty jeden pod drugim w odległości około 25-30 cm. drut powinien być izolowany na każdym słupku drewnianym gdyż w innym przypadku będzie na nim upływ napięcia (jak suchy to pół biedy ale po deszczu gorzej) i jak takich słupków nazbiera się kilka to może być tak że bydła nie będzie raziło. A więc albo zastosuj specjalne izolatory do ogrodzeń elektrycznych albo można wykorzystać worki foliowe po nawozach sztucznych tnie sie je w paski szerokości około 8-10cm później przecina sie je na długość też ok 8-10cm i owija się drut w miejscu gdzie ma być przymocowany do słupka w słupek wbija sie gwóźdź i zagina się go tak aby trzymał ten drut poprzez tą folię. Zazwyczaj używa się do ogrodzeń na bydło drutu 1-1,2mm ocynkowanego takiego jaki jest dostępny w sklepach rolniczych. pozdrawiam i życzę powodzenia. :D
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam!!
    Severyn jakie bedziesz miał zwierzęta w ogrodzeniu??
    Napisałeś, że chcesz zastosować 2 linie. Ja mam taką propozycję żeby jeden z bigunów pastucha uziemić i dodatkowo podłączyć pod linkę dolną. Drugi biegun podłaczyć pod linkę górną. Jeśli zwierze dotknie tych 2 linek to dostanie lepszego "kopa". I to dobre rozwiazanie na lato, kiedy ziemia jest sucha.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dzięki za wszystkie podpowiedzi!

Jeszcze tylko jedna kwestia: czy są jakieś wytyczne co do sposobu łączenia przewodu ? (nie chodzi mi tu o sposób realizowania połączenia galwanicznego, a o "topologię"). Czy coś takiego jak na zamieszczonym schemacie ruszy ? Czy mogę sobie te przewody mostkować w dowolnych miejscach ?

Cytat:
    everyn jakie bedziesz miał zwierzęta w ogrodzeniu??

Co do zwierząt: będą konie.
  • Spec od Falowników
    Ale konie uciekną w prawą stronę, bo jest otwarta.
    A jak otworzysz ten szlaban u góry, to prawa część płotu za szlabanem nie będzie zasilana i koń po prostu może w tym czasie przewrócić takie tandetne ogrodzenie.