Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacj prędkości w silniku prądu stałego!!!

Jarek.b1 07 Jul 2003 09:12 4509 8
 • #1
  Jarek.b1
  Level 19  
  Potrzebuje prosty schemat do regulacji prędkości silnika prądu stałego obcowzbudnego moc 1.4 kW napięcie zasilania około -200 V.
  Płynna regulacja prędkości w zakresie 0-100%

  Pilne!!!
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Jarek.b1
  Level 19  
  Bez przesady na autotrasformatorze to za prosty.!!! Potrzebuje bardziej ambitny Np. ! oparty na triakach tyrystorach .....??? Zbudowałem na triakach z wyzwalaniem na diaku, i kondensatorze, ale mam problemy, gdyż napiecie na wyjściu mi szalaje niewiem z jakiego powodu?? moźe diak walnięty ?? choć wlutowałem nowy...
 • #5
  POL02
  Home appliances specialist
  Witam.
  Jak to za skomplikowane to wykonaj jak pisze kol Siwy %%.prościej chyba się nie da.
 • #6
  spros
  Level 17  
  wystarczy prostownik tyrystorowy sterowalny - literatura szukaj po portalu bo to troche zajmuje. i to wszystko. bedzie ci potrzeba schematow sterownika to pytaj. a jak masz zasilanie pradem stalym i potrzebujesz przeksztaltnika impulsowego to mam gdzies gotowe rozwiazanie 250V/250A ( z kopalni ) ale da sie zaadoptowac :)
 • #7
  gulinski
  Level 16  
  Ja bym zrobił taki najprostrzy chopper. Trzeba tlko dobrze dobrać częstotliwość bo mogą być problemy z powolnym rozrychem - stałe czasowe elektromechaniiczna i elektromagnetyczna. może się udać nawet na 555 z MOSFETem i koniecznie szybką diodą zwrotną o dużej mocy
 • #8
  Xerocomus
  Level 11  
  Witaj
  Rozumiem ze ma się kręcić tylko w jedną stronę i sterowania ręczne
  To wyjściem jest przerywacz na pół mostku (możesz wtedy mieć możliwość hamowania odzyskowego, praca dwukadrantowa) np z tranz IGBT, z tym, ze tu wymaga się odpowiedzniego sterowania tranzystorami . Zasilasz cały układ z prostownika diodowego lub tyrystorowego, jezeli chcesz miec odzysk do sieci źródło musi to przyjąć.
  Wzbudzenie-- osobny zasilacz z znamionowym pradem wzbudzenia.
  Strownik tranzyst dostaje sygnał np z modulatora szerokości impulsu prosty schemat na 555. sterownie w pełnym zakresie obrotów.

  Oczywiście jeszcze istnieje problem zabezpieczenia elementów energo.
  Pozdrawiam
  Xerocomus

  ps/ skocz na stronę np IRF tam są schematy aplik. gotowych sterowników