Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy - pomiar prądu multimetrem

21 Wrz 2006 16:33 3498 7
  • Poziom 17  
    Witam.
    Razem z kolegą budujemy frezarke CNC. Jak wiadomo w tych maszynach są silniki krokowe. Sterowniki tych silników zakupiłem w postaci kitów. Na płytce sterownika znajduje się potencjometr którym ustawia się prąd jaki pójdzie na silnik.
    Tak jak producent sterownika zaleca w instrukcji, nalezy najpierw podłączyć silnik do sterownika, a w jedną z faz wpiąć amperomierz. Do wejscia zegarowego natomiast nalezy podłączyć generator fali prostokątnej 2Hz. Zrobiłem wszystko jak nalezy, włączam całość i następuje problem. Prąd podawany na silnik nie jest stały tylko impulsowy i multimetr wariuje, wartość co chwile się zmienia.
    Co mam zrobić? Czy trzeba użyć amperomierza prądu zmiennego? Multimetr mierzy tylko DC.
  • Poziom 33  
    Wiatam
    Przecież na cewke silnika podawany jest przebieg prostokątny, jeśli nie ma PWM to o wypełnieniu 50%.
    Chcąc zmierzyć prąd wepnij się na wyprowadzenie wspólne dla wszystkich cewek.
    Zakładając że wszystkie cewki mają jednakową rezystancje, wynik podziel przez ilość cewek zasilanych w jednym okresie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Czym według Ciebie jest "wyprowadzenie wspólne"??
  • Poziom 18  
    albo oscyloskopem, albo dodaj rezystor 0.1 om, do jego zacisków dioda (germanowa najlepiej) i C, układ do pomiaru wartości max, zmierz napięcie max, R masz, będziesz miał prąd, czy w instrukcji podaja prąd średni czy max?

Dodano po 1 [minuty]:

P.S. jestem pod wrażeniem, co za nick :D
  • Poziom 33  
    Silnik ma powiedzmy 4 cewki , po jednym końcu z cewek masz wyprowadzone na zewnątrz.
    Drugie końce cewek są wewnątrz połączone i wyprowadzone jednym przewodem na zewnątrz.
    To jest wspólne wyprowadzenie dla wszystkich cewek.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Oscyloskopu niestety nie posiadam. W instrukcji w kółko powtarzane jest "prąd fazy", ale pewnie chodzi o prąd maksymalny. I producent napisał żeby mierzyć prąd płynący w JEDNYM z przewodów fazowych.

Witek 17: mółgbyś narysować schemacik tego ustrojstwa?
  • Poziom 39  
    nie napisałeś podstawowej sprawy jaki to silnik bipolarny czy unipolarny , myślę że chodzi o bipolarny i pomiar prądu jednej fazy silnika , prostym multimetrem raczej takiego pomiaru nie dokonasz , możesz spróbować na zakresie AC lub jeżeli masz dostęp do miernika magnetoelektrycznego idealnym jest miernik przystosowany do pomiaru przebiegów wolno zmiennych z funkcją wartości maksymalnej
  • Poziom 17  
    Jest to silnik bipolarny i nie mam niestety dostępu do żadnych innych przyrządów poaz multimetrem. Chodzi mi o zbudowanie jakiejś przystawki która umożliwi pomiar prądu w tym przypadku