Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zawieszenie góre głośników - gumowe czy piankowe?

kasajes 21 Wrz 2006 23:00 14772 14
  • #1 21 Wrz 2006 23:00
    kasajes
    Poziom 9  

Witam! prawie wszędzie teraz spotyka się kolumny z głośnikami jak i same głośniki z zawieszeniem gumowym? ja mam właśnie dylemat w tej kwestii, a mianowicie czy taki głośniczek z gumowym zawieszeniem górnym nie będzie sie mniej wychylał niż głośnik z zawieszeniem piankowym przy tej samej amplitudzie? Tak na chłopski rozum, wydawalo by się, że pianka ma "wiekszą" bezwładność niz guma, tzn. wychylenie byłoby wieksze niz glosnik z gumowym resorem. Tym bardziej mnie to interesuje, iż mam do regeneracji dwa głośniczki tonsilowskie 20/35/1 8ohm i zastanawiam się na wyborem bądź to nad wymianą resorów bądź nad wymianą samych głośników, ale z jakimi resorami?

0 14
  • #2 21 Wrz 2006 23:29
    Gilotyn@
    Poziom 30  

jak regenerowac tonsile to tylko na piance nie na gumie.

5
  • #3 22 Wrz 2006 14:03
    AVG
    Poziom 30  

Gilotyn@ napisał:
    jak regenerowac tonsile to tylko na piance nie na gumie.
    tu kolega ma racje nie zakładaj do tonsila zadnej gumy wyłacznie pianka nie rób z naszej polskiej rodzimej produkcji chińszczyzny

3
  • #4 22 Wrz 2006 15:03
    patrykdud
    Poziom 22  

Witam, pozwolę sobie podczepić się pod temat.

Chciałbym zregenerować GDN 20/40. Uszkodzone jest tylko zawieszenie górne więc wystarczy je wymienić ale mam problem:
    zewnętrzna krawędź membrany jest wywinięta ku dołowi i nie wiem za bardzo jak dokleić tam piankę. Czy potrzeba pianki o dostosowanym kształcie? bo nigdzie nie znalazłem z takim przetłoczeniem.

Jeśli ktoś regenerował coś podobnego poproszę o poradę.

0
  • #5 23 Wrz 2006 12:41
    marek1024
    Poziom 16  

Najlepszy sposób na regeneracje zdeformowanej membrany to zwilżenie jej gorącą parą wodną i naożenie na metaowy lub inny stożek odpowiadający jej ksztaltom.odczekanie aż wyschnie i gotowe. Co do resorów to pianka według mnie najlepsza, a w tonsiach to wręcz konieczna.. :)

0
  • #6 23 Wrz 2006 20:05
    Wejper
    Poziom 15  

pewnie macie rację, ale nie można zapominać, że guma praktyczniejsza :D

0
  • #7 23 Wrz 2006 21:10
    Caleb_
    Poziom 33  

a co w niej praktyczniejszego?

0
  • #8 23 Wrz 2006 21:11
    marek1024
    Poziom 16  

Może nie praktyczniejsza, ale napewno trwalsza, :)

0
  • #9 23 Wrz 2006 21:12
    n1
    Poziom 11  

tam gdzie pianka, daje sie pianke, a tam gdzie guma to gume ... jak zalozy sie inne zawieszenie to glosnik traci swoje parametry ...

0
  • #10 23 Wrz 2006 21:26
    tabaluszek
    Poziom 23  

dzisiajsza pianka wytrzymuje bardzo długo nie ta co z prl-u

0
  • #11 23 Wrz 2006 22:22
    Caleb_
    Poziom 33  

Cytat:
    Może nie praktyczniejsza, ale napewno trwalsza, Smile
    a skad wiesz ile wytrzyma ta chinska guma? pianki zywot to 10-15 lat, a to (przynajmniej dla mnie) jest kawalem czasu i raz na te 10 lat jestem w stanie wydac 10zl na zawieszenie...

0
  • #12 31 Paź 2006 01:04
    kasajes
    Poziom 9  

Witam ponownie, troche ten wątek puscilem w samopas, ale powrocilem do niego. Dzisiaj byłem u speca który regenruje głośniki. Na moje pytanie czy zawieszenie górne jest piankowe czy gumowe ku mojemu zdziwieniu odparł, iż teraz robi sie regeneracje tylko na gumie, dodając, ze charakterystyka takiego głośnika sie polepsza (???).
    w sumie nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie czy wychylenie głośnika na gumie i na piance przy tej samej amplitudzie jest takie samo?
    ktos ma mozliwosc zbadania tegoz zjawiska?
    pozdrawiam

0
  • #13 31 Paź 2006 12:47
    marek1024
    Poziom 16  

Guma bardziej sprężynuje i jak na moje jest beeee.... Ale też do końca sam nie wiem

0
  • #14 31 Paź 2006 13:35
    Ptolek
    Poziom 36  

Rozumiem że chodzi o wychylenie membrany przy tej samej amplitudzie sygnału (bo może być też amplituda wychylenia membrany w mm). Generalnie jeżeli zawieszenie jest sztywniejsze, to wychylenie nieco się zmniejsza, ale nie tu tkwi główny problem, bo można zrobić zawieszenie gumowe mniej sztywne od jakiegoś tam piankowego (o większej podatności). Problem w tym że gumowe jest generalnie cięższe, co zmniejsza efektywność głośnika, i może, choć nie musi, zmniejszać częstotliwość rezonansową. Jeśli chodzi o "bezwładność" to raczej złe określenie.
    Nie wiem czemu wszyscy się uparli na gumę. Nie można powiedzieć że jest gorsza, zależy od zastosowania głośnika, ale np. gumowe zawieszenie w GDM18/80 to wg. mnie zbrodnia. Taki "spec" od regeneracji nie powinien dawać gumowego zawieszenia, nawet gdyby charakterystyka się polepszała - może właściciel wolał tą gorszą, albo ma do niego obudowę br i powstanie jakieś ohydne podbicie? Jeszcze sprawa tanich membran z gumowym zawieszeniem - kiedyś tak zregenerowałem GDN16/15 kumplowi, bo chciał tanio... w efekcie wcale nie było więcej basu a w zakresie średniotonowym powstały jakieś dziwne rezonanse, które przeszkadzają w słuchaniu. Regeneracja to przecież nie przeróbka, i powinna możliwie nie zmieniać parametrów oryginalnego głośnika.

1
  • #15 25 Kwi 2016 09:39
    kasajes
    Poziom 9  

głośniki pojechały do serwisu tonsila, są naprawione na piance
    temat zamykam

0