Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka bramka sterująca 2N6401?? (yountchi 9313B)

21 Wrz 2006 23:01 1164 3
  • Poziom 13  
    Witam, pytanie może z kosmosu, ale może mi ktoś pomoże, muszę w telewizorze Yountchi 9313B wymienic tyrystor 2N6401 i bramke logiczną, z tego co wiem sterującą tym tyrystorem, lecz nie wiem jaką??

Telewizor miał dwie usterki, elektronik naprawił tą główną (telewizor się nie właczał tylko piszczał, wymienił chyba jakiś stabilizator lub tranzystor), a drugą usterkę z trudem aby zlokalizował, mianowicie jeszcze jak TV działał nie dało się go wyłaczyć pilotem (przełaczyć na STAND BY). Nie naprawił tej usterki bo nie miał przy sobie tego układu, próbował jakies zamienniki ale to nic nie dawało, mówił że nie zna tego układu, musi być identyczny.. może to głupie ale wydaje mi się że myślał że to tranzystor :/ bo jako zamiennik podłączał coś co mi bardzo przypominało tranzystor BDW/BDV 8x taki w większej obudowie (miałem taki we wzmaku na tda7250) i może dlatego nie chciało działać, a może to ja głupoty gadam.
    Gdybym go znowu wołał to pewnie by chciał ze 40zł (wtedy wziął 70zł), ale zostało tak jak było, ten tyrystor i bramkę wylutował, zrobił mostek że wyłącza się guzikem w TV, i napisał na kartce co trzeba wymienić:

dowolna bramka logiczna
    2N6401

a pod tym trójkąt, a pod prawym dolnym rogiem trójkąta literę E

E? Jak Emiter? W tyrystorze chyba nie ma emitera prawda? co ten trójkąt może oznaczać??

No i główne pytanie, jaką bramkę? i ewentualnie jak sprawdzić jaki rodzaj bramki?

Gdyby się ktoś zainteresował i chciał dobremu człowiekowi pomóc :) to zrobie foty płytki i moge coś pomierzyć. Schematu nie ma, tylko z płatnych serwisów :(

Link do strony tego tyrystora http://www.onsemi.com/pub/Collateral/2N6400-D.PDF
  • Pomocny post
    Specjalista od sprzętów RTV
    "Dobry człowieku" z tego co zrozumiałem to masz uszkodzony tyrystor 2N6401 i nie można go kupić.
    Jeżeli tak, to trzeba zastosować jego zamiennik np.
    TAG680-100 lub TAG681-100 itd.
  • Poziom 13  
    oo nie jestem sam :) wielkie dzięki, więc kupie zamiennik tylko jeszcze potrzebuję tą bramkę która nim steruje, domyślam że to trudne zadanie żeby odgadnąć jaka może nim sterować :(
  • Specjalista od sprzętów RTV
    Trochę nie bardzo wiem o jaką bramkę chodzi i mam wątpliwości czy w tym TV wogóle występuje tyrystor, o ile pamiętam to jest to 14 calowy odbiornik - jeżeli możesz to podaj o jakie elementy chodzi - ich oznaczenia na płycie.