Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ który dzieli dwa sygnały sin lub prost

rkedzierski 22 Wrz 2006 11:28 1062 2
 • #1 22 Wrz 2006 11:28
  rkedzierski
  Poziom 2  

  Witam!!!
  Kiedyś siedząc bardzo długo na grupie i przeglądając projekty mierników zużycia paliwa i te wszystkie konstrukcje udało mi się znaleźć schemat takiego czegoś z Trabanta. W motocyklu mam przepływomierz i kontaktron przy prędkościomierzu. Zostaje tylko podzielić te dwa sygnały. Kiedyś udało mi sie coś takiego znaleźć na grupie ściągnąłem i nie mogę odszukać.
  Bardzo proszę o pomoc, chciałbym sobie coś takiego zrobić, ale elektronik ze mnie kiepski. Wiem że to nie takie dokładne i wogóle (bo było opisane) ale jakieś doświadczenie będzie. Chodzi mi o podzielenie dwóch sygnałów by dostać np sygnał analogowy na miernik.
  Dzięki za wszelką pomoc!!!
  Ryszard

  0 2
 • #2 22 Wrz 2006 16:17
  And!
  Admin grupy Projektowanie

  Niestety nie rozumiem o co dokładnie chodzi z tym podzieleniem ,więc jak mozesz to przybliż to jeszcze w kilku zdaniach.

  Przypuszczam że chodzi o tachometr, częstotliwość impulsów rośnie z np. obrotami, i chcesz to np. odczytać na wskaźniku analogowym, lub cyfrowym.

  Cyfrowo - można zliczać impulsy w czasie, analogowo - podawać impulsy przez rezystor na kondensator, im szybsze impulsy tym większe napięcie na pojemności.

  0
 • #3 25 Wrz 2006 13:14
  rkedzierski
  Poziom 2  

  Witam!!!
  Sytuacja jest prosta.
  1. Mam przepływomierz który daje impulsy zależne od ilośco przepływającego paliwa
  2. Z licznika kilometrów wychodzą impulsy (umieszczony kontaktron)

  Poprostu szukam układu (schematu) który podzieli te dwa sygnały i na wyjściu dostanę sygnał podzielony i będzie można wyskalować w l/100km
  Widziałem kiedyś schemat i miałem go na dysku ale niestety zaginął w akcji.
  Wchodziły do niego impulsy z wtryskiwacza (prostokątne) i z licznika kilometrów (prostokątne) i były jakieś układy i wychodził sygnał analogowy napięcie i nawet był wzór jak dobrać pojemności i opory od długości impulsów wpływających.
  to wszystko
  Dziękuję
  Ryszard

  0