Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ który dzieli dwa sygnały sin lub prost

rkedzierski 22 Wrz 2006 11:28 1047 2
  • #1 22 Wrz 2006 11:28
    rkedzierski
    Poziom 2  

Witam!!!
    Kiedyś siedząc bardzo długo na grupie i przeglądając projekty mierników zużycia paliwa i te wszystkie konstrukcje udało mi się znaleźć schemat takiego czegoś z Trabanta. W motocyklu mam przepływomierz i kontaktron przy prędkościomierzu. Zostaje tylko podzielić te dwa sygnały. Kiedyś udało mi sie coś takiego znaleźć na grupie ściągnąłem i nie mogę odszukać.
    Bardzo proszę o pomoc, chciałbym sobie coś takiego zrobić, ale elektronik ze mnie kiepski. Wiem że to nie takie dokładne i wogóle (bo było opisane) ale jakieś doświadczenie będzie. Chodzi mi o podzielenie dwóch sygnałów by dostać np sygnał analogowy na miernik.
    Dzięki za wszelką pomoc!!!
    Ryszard

0 2
  • #2 22 Wrz 2006 16:17
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Niestety nie rozumiem o co dokładnie chodzi z tym podzieleniem ,więc jak mozesz to przybliż to jeszcze w kilku zdaniach.

Przypuszczam że chodzi o tachometr, częstotliwość impulsów rośnie z np. obrotami, i chcesz to np. odczytać na wskaźniku analogowym, lub cyfrowym.

Cyfrowo - można zliczać impulsy w czasie, analogowo - podawać impulsy przez rezystor na kondensator, im szybsze impulsy tym większe napięcie na pojemności.

0
  • #3 25 Wrz 2006 13:14
    rkedzierski
    Poziom 2  

Witam!!!
    Sytuacja jest prosta.
    1. Mam przepływomierz który daje impulsy zależne od ilośco przepływającego paliwa
    2. Z licznika kilometrów wychodzą impulsy (umieszczony kontaktron)

Poprostu szukam układu (schematu) który podzieli te dwa sygnały i na wyjściu dostanę sygnał podzielony i będzie można wyskalować w l/100km
    Widziałem kiedyś schemat i miałem go na dysku ale niestety zaginął w akcji.
    Wchodziły do niego impulsy z wtryskiwacza (prostokątne) i z licznika kilometrów (prostokątne) i były jakieś układy i wychodził sygnał analogowy napięcie i nawet był wzór jak dobrać pojemności i opory od długości impulsów wpływających.
    to wszystko
    Dziękuję
    Ryszard

0