Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ pomiarowy podłączony do PC

DrobnyCiulacz 22 Wrz 2006 17:40 2247 2
 • #1 22 Wrz 2006 17:40
  DrobnyCiulacz
  Poziom 17  

  Z góry przepraszam za dyletanckie pytania...
  Załóżmy że chcemy multimetr lub ciśnieniomierz Mamusi :oops: podłączyć pod PC - w celu transmisji danych, ewentualnie sterowaniu danym urządzeniem.
  Na razie skupmy się na przesyłaniu danych...Jako że zastosowany mikrokontroler na ogół uniemożliwia dostęp do danych w formie binarnej chyba jedynym wyjściem jest odczyt danych wysyłanych na wyświetlacz LCD.
  I tu zaczynają się schody :? ponieważ zastosowany wyświetlacz jest segmentowy,pozbawiony jakichkolwiek oznaczeń i układu sterującego(znajduje się w mikrokontrolerze).Trzeba rozpoznać wyprowadzenia i sygnały sterujące .

  Są jakieś inne "patenty" niż "zabawa" z oscyloskopem ?

  Kolejny problem .Jak traktować odczytane sygnały? Czy można je potraktować jako dane w postaci binarnej ? Czy konieczne będzie zastosowanie przetwornika A/C ?
  Jeśli dane dane będą w binarnej postaci jak przypuszczam nie będzie problemu z wysłaniem ich na komputer? Na przykład przez konwerter USB<->RS232 zbudowany na układzie firmy FTDI?
  Jedyny post jaki znalazłem o podobnej tematyce to: www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=366...ostorder=asc&highlight=wy%B6wietlacze+lcd
  Ktoś może dodać coś więcej niż zostało tam napisane ?

  Pozdrawiam :popcorn:

  0 2
 • #3 24 Lis 2006 11:45
  DrobnyCiulacz
  Poziom 17  

  Fajnie się wkopałem
  Zachciało mi się szczytywać dane z wyświetlacza LCD ciśnieniomierza :?
  Na początku się ucieszyłem bo mikrokontroler jest opisany(zamiast być zalany czarnym plastikiem) - tylko że nigdzie nie mogę dorwać do niego datasheet-u...
  Układ ten to: 86CX23 HL

  LCD jest podłączony do druku za pomocą przezroczystej taśmy zawierającej 36 połączeń. Co w samo w sobie też jest pewnym zaskoczeniem, bo do obsługi tego wyświetlacza (patrz rysunek) wystarczyłoby spokojnie 25 przewodów(w tym 4 sterujące-backplane).
  Czyżby tylko 3 sterujące sygnały?

  Przeglądając na Elce posty dotyczące działania segmentowych wyświetlaczami LCD a dokładnie przykładowe datasheet-y układów sterujących. Zauważyłem że układy te w różny od siebie sposób potrafią sterować wyświetlaczem duty 1/3,1/4 tj. przebiegi niektórych sygnałów sterujących są do nie do odróżnienia od przebiegów podawanych na segment.
  Mało tego są układy(np.TMP47C423AF) w których zapalenie segmentu jest relizowane na odwrót tj.od sygnału sterującego odejmuje się sygnał segmentu.
  Za kilka dni będę miał dostęp do oscyloskopu i nie chcę się nad nim "modlić" tylko rozpoznać wyprowadzenia sterujące a pózniej rozpracować(być może z dodatkową pomocą generatora) który sterujący z którym wyprowadzeniem zapala określony segment.
  Wszelkie porady czy wskazówki mile widziane. :wink:
  Przypominam że jeśli chodzi o LCD jestem dyletantem...
  Pozdrawiam :popcorn:

  0