Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowy

07 Lip 2003 15:32 1370 5
 • Poziom 28  
  Mam takie niebyt elektroniczne pytanie. Zajmuję się elektroniką, a obudowy robię sam. Zastanawiam się jak najlepiej i najestetyczniej wykończyć powierzchnię obudowy aluminiowej i mosiężnej. Czy może ktoś zna dobry domowy sposób na czernienie aluminium lub coś w tym rodzaju. Ciekaw jestem też czy może zna ktoś sposób grawerowania napisów w mosiądzu. Jakie farby stosować do aluminium?, Bo mi się wydaje, że chyba tylko proszkowa {ale to się nie da w domu}. Ciekaw jestem, jakie mają inni zdania na ten temat.
  :?:
 • PCBway
 • Poziom 22  
  proponuje poszukać na forum, było już na ten temat, bo sam widziałem.
  A z tego co pamiętam, ale to nie jest pewne, aluminium można zaczernić w roztworze sody w gorącej wodzie, ale nie jestem pewien czy to była zwykła soda czy kaustyczna, i czy to wogóle była casa :)
  Też można zabarwić takim specjalnym lakierem do skóry, ale nie pastą 8) oczywiście

  ale proponuje poszukać na forum bo było o tym na 100%
 • PCBway
 • Spec Elektroakustyka
  Dodam jeszcze jedną uwagę na temat mosiądzu.Bardzo efektowne tabliczki np. z symbolem urządzenia (ja takie stosuję na kolumnach) wykonać można na blaszkach mosiężnych przy użyciu emulsji światłoczułej do wykonywania obwodów drukowanych. Na blachę mosiężną naświetlamy logo, malujemy ją od tyłu lakierem i po wywołaniu w ultrafiolecie trawimy tak jak normalną płytkę drukowaną.Trawienie trwa dłużej ponieważ po pierwsze potrzebujemy głębszego wrzeru niż w przypadku druku a po drugie mosiądz to nie czysta miedź tylko jej stop.Po tym procesie malujemy całą blachę np na czarno a następnie na płaskiej powierzchni polerujemy stronę z wytrawionym napisem.Efekt jest natępujący: na czarnym tle widać wypukłe błyszczące napisy i symbole (należy pamiętać że po polerowaniu, całość należy pomalować lakierem bezbarwnym gdyż mosiądz z czasem się utlenia i traci blask).