Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowanie akumulatorka z alternatora - mini elektrownia

KOBZI_KRAKÓW 23 Wrz 2006 11:38 3232 3
  • #1 23 Wrz 2006 11:38
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  

Witam
    Zbieram informację do złożenia mini elektrowni wiatrowej do domku letniskowego. Mam alternator na 12 V do tego układ śmigiełek i takie tam. Chodzi mi o jakiś prosty układ który łączył by alternator z akumulatorem i odbiornikiem tej energii. Będą to diody LED do oświetlania (kilkanaście sztuk mocnych LED). Nie zabardzo się na tym znam ale chodzi o to by akumulator zbierał energię podczas wiatru i oddawał jak go nie ma :)

Pozdrawiam

ps.
    Akumulator nie jest samochodowy tylko taki większy od alarmów

0 3
  • #2 23 Wrz 2006 21:06
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

Standardowy regulator napiecia, który współpracuje z typowym alternatorem powinien rozwiazać problem. Polecam użycie zwykłego akumulatora samochodowego, bo za podobną cenę jest kilkakrotnie większa pojemność (od alarmów - 8Ah, samochodowy - 40Ah, cena ok 45zł, patrz na allegro).
    Kraków jest zlokalizowany w okolicy mało "wiatrowej", za dużo prądu nie dostaniesz. Moc, alternatora, która ma sens techniczny to ok. 60W (14,4V i 4A), bo takie są parametry ładowania akumulatora 12v/40Ah. Większej mocy nie wykorzystasz, bo ją ograniczy napięcie i dopuszczalny prąd ładowania akumulatora. Taką moc da wiatrak o średnicy 80cm przy wietrze 10m/sek. Akumulator 40Ah zgromadzi energię 480 watogodzin, co oznacza, że np. moc 40W będzie mógł oddawać przez 12 godzin.
    Akumulator o pojemności 8Ah (żelowy) pracuje na 5 razy niższym prądzie ładowania, czyli dla niego powinien pracować wiatrak o średnicy ok. 35 cm, z alternatorem o mocy 15W. Z tego akumulatorka bedziesz mógł świecić żarówkę 10W przez 10 godzin.

Moderowany przez McRancor:

Usunąłem link z allegro, za tydzień będzie nieaktualny, a każdy potrafi obsługiwać wyszukiwarkę allegro

0
  • #4 23 Wrz 2006 22:22
    KOBZI_KRAKÓW
    Poziom 15  

dzięki bardzo

Pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo