Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Żarówka energooszczędna a świetlówka T8??

gieco 23 Sep 2006 13:39 5425 4
    gieco
    Level 10  
    Witam mam pytanie co do żarówek energooszczędnych i świetlówek T8 - a mianowicie :

-Czy żarówka 18W da tyle samo światła co świetlówka 18W?
    -Jak mocne muszą być zarówki kompaktowe, by dały tyle samo światła co świetlówki.

Mam akwareium z pokrywą, a w niej 2x18W T8 i dołozyłem 2x20W żarówki kompaktowe...i chce wiedzieć ile wychodziłoby mi WATów na 1 litr wody...a akwarium mam 126L :) pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    DarekBytom
    Level 18  
    To zależy , jak masz coś firmowego np Philips czy Osram to możesz to sprawdzić na stronie www producenta . Jak dobrze pamiętam to świetlówka liniowa np tl-d 18/840 Philips daje 1350 lm . Ale zwróć również na barwę światła , czy świetlówka jest z luminoforem trójpasmowym ( oznaczenia np 840 ) czy jednopasmowym ( 33 lub 640 ) . Jak będziesz bardziej zainteresowany tematem to mogę Ci podać konkretne dane ale tylko w przypadku produktów Philips Lighting .

Pozdrawiam .

PS. W przypadku Philips'a świetlówka liniowa TL-D 18W\827 ( żarowo biała ) światłość 1350 lm ,świetlówka kompaktowa Economy 6lat 20W827 ma 1100 lm . W przypadku Osram czy GE będzie podobnie , ale w przypadku produktów no name będzie znaczna róznica . A jeszce jedna rzecz świetlówka liniowa ma jednak troszku większą trwałość niż te energooszczędne ( rura około 20k godzin - energooszczędna około 6k do
    10 k godzin ).
    Arnold_S.
    Level 26  
    Do akwarium 126 litrów tyle źródeł światła?
    Ryby jeszcze nie oślepły? :roll:
    gieco
    Level 10  
    Hehe nieznam się wogóle na elektronice, ryby jeszcze nieoslepły, ale i tak w porównaniu do innych to mam mało światła jak na litrarz...znajmomy ma 4x18W T8 w akwarium 60L....Wiem że u Siebie w akwarium mam 1x18W T8 Osram Flora..Druga to Lueci DayLight...oraz dwa kompakty Philipsa..20Wpozatym co jak i gdzie to niewiem:)
    DarekBytom
    Level 18  
    Ja moje 65 litrowe akwarium oświetlam świetlówką Philips TL-D 15\89 Aquarelle . Jest tylko jedna w orginalnej oprawie i przez 2 lata nie widzę żadnych problemów z ilością światła , roślinki rosną prawidłowo , rybki żyją też . Świetlówka jest sterowana przez timer i świeci od godziny 8:00 do 21:00 . Wcześniej była tam jakaś dzienna 15W i też nie było żadnych problemów , wszystko rosło i żyło ale w tym philipsie rybki są jakieś bardziej wybarwione :) A dodam jeszcze że akwarium stoi w zacienionym przedpokoju .