Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do akwarium na mikrokontrolerze

Loccutus 21 Wrz 2008 19:26 250447 461
    szeryfq
    Poziom 10  
    Wielki dzięki doszłem do tego co źle zrobiłem teraz tylko zaprogramować i się ciezyć

Dodano po 5 [godziny] 55 [minuty]:

kolejny problem

mam problem zbudowałem skalara podpoiłem do kompa no i wgrałem soft_50pH47_79ładnie wszystko poszło tak jak powinno wgrał się do końca i skalar się odezwał zaczął pikać kompa wyłączyłem skalara odpiąłem i wyłączyłem włączyłem go ponownie no i nić :-( dalej prostokąty są tylko ze jak się naciska klawiaturę to pyka próbowałem wgrać soft od nowa ale tym razem nie wykrywa procesora

co mam zrobić POMOCY
  • Computer ControlsComputer Controls
    jaca33gda
    Poziom 11  
    spróbowałbym podmienić procka....
    zresztą taki mądry jestem, a dopiero lutuję skalara.....
    wojtasw
    Poziom 13  
    Witam
    Spróbuj wgrać jeszcze raz oba pliki, może zmniejsz taktowanie zegara w prawym górnym rogu w programatorze.

Pozdrawiam
    WojtasW
    freez123
    Poziom 9  
    Witam

Przymierzam się właśnie do zrobienia skalara. Potrzebne mi jest jednak parę modyfikacji i nie wiem czy da się to uzyskać za pomocą skalara:

1. Jeden port 240V zamienić na 10V z możliwością regulacji od 0-10V oraz możliwością zaprogramowania by o określonej godine podawał okreslone napięcie z w/w zakresu - ma to służyć do sterowania sciemniaczem analogowym i regulacji mocy lamp.
    2. Chciałbym jeden port 12V zamienić na 24V - sterowanie zaworem co2
    - drugi port 12V byłby do oświetlenie nocnego (LED)

sumarycznie:

byłyby 3 porty niskonapięciowe :

1. 0-10V regulowany w zależności od czasu
    2. 24V przekaźnikowy (włącz/wyłącz)
    3. 12V przekaźnikowy

Czy da się tego typu modyfikacje wprowadzić w Skalarze ?
  • Computer ControlsComputer Controls
    premikus
    Poziom 2  
    Mój sterownik "Skalar" uruchomiłem 16.02.2006 roku. I od tego czasu pracuje nieprzerwanie. Raz tylko wymieniłem program z ph 7-9 na ph 4-7. Powód to lepsza kontrola tegoż parametru. Zbiornik mój z racji charakteru jest typowo roślinny, więc dokładna kontrola wszelkich parametrów pozwala utrzymać całość we wzorowej kondycji. Moje czynności zostały zawężone praktycznie do minimum. Czyli wymiana butli CO2, plewienie, podmiana R.O., oraz płacenie rachunków za prąd. Chciałbym podziękować panu, u którego zamówiłem płytkę drukowaną do tegoż urządzenia, gdyż przysłał mi ją po rozmowie telefonicznej, zanim dokonałem zapłaty. Jest to fakt ogromnego zaufania do klienta, i miłe zaskoczenie iż tacy producenci usługodawcy jeszcze istnieją. Do samego konstruktora mam tylko jedno zdanie, aby swój produkt za wszelką cenę wypuścił na rynek komercyjnie.
    Doominus
    Poziom 34  
    Przecież można od dawna kupić skalary w sklepach internetowych.

Nie wiem czemu autor tu się nie pochwalił że powstaje nowa werasja z komunikacją po USB i prawdopodobnie lepszym prockiem.
    wojtasw
    Poziom 13  
    Witam
    Doominus napisał:

Nie wiem czemu autor tu się nie pochwalił że powstaje nowa werasja z komunikacją po USB i prawdopodobnie lepszym prockiem.

Może zapomniał o tym wątku.
    Więc zainteresowanych tematem zapraszam TU

Pozdrawiam
    WojtasW
    Tomekddd
    Poziom 23  
    witam wszystkich
    przeglądnołem z grubsza cały temat i mam pare pytan
    1 czy zamiast portu LPT w skalazre można wyprowadzić same piny ISP bo mam programator przystosowany do ISP
    2 jaki jest koszt samego sterownika bez sondy PH
    3 jaki jest koszt samej sondy pH jak szukałem to znalazłem ale kosmiczne ceny(ok 100zł) jak na akwarium 60L to za duża cena
    4 skąd moge wziąć soft do sterownika? sam dopiero sie uczę bascoma

Dodano po 34 [sekundy]:

pytania do sterownika w pierwszym poscie
    Tomekddd
    Poziom 23  
    witam
    mam juz potrzebne informacje do budowy sterownika ale mam jeden problem a mianowicie elementy SMD
    mam spory zasób elementów w warsztacie i o takich wartościach jakie są podane na schemacie ale w obudowach standardowych nie smd chciałem przerobić schemat ale mi to nie idzie
    prosze jeśli ktoś ma o udostępnienie schematu skalara 5.2ph w wersji ze zwykłymi elementami albo jak ktoś umie to prosze o przerobienie tego schematu oddam 50 punków za pomoc bo sam nie podołam
    Loccutus
    Poziom 14  
    SMD jest tam raptem parę rezystorów i kilka kondensatorów - wszystko w rozmiarze dosyć dużym, żebu z powodzeniem podlutować tam elementy przewlekane jak już ktoś musi taką "partyzantkę" robić. Koszt tych kilku elementów nie przekracza przecież 10zł...

Dawno tu nie zaglądałem a widzę że i tu się coś dzieje. Chciałem tylko pochwalić się że sterownik jest rozwijany w dalszym ciągu. Otrzymał już port komunikacyjny - można podłączyć do PCta i bawić się programem na PC. Programowanie nastaw stało się prostsze.

Za chwilę sterownik otrzyma "kartę sieciową" i będzie możliwe przekształcenie go w "serwer WWW" - czyli można będzie sterować SKALARem przez internet. Właśnie piszę odpowiedni soft.

No i z najnowszych wieści - Do skalara będzie można również podpiąć PPC - który będzie robił za kolorowy graficzny dotykowy ekran sterujący ;)

Cyaneopubescens
    Poziom 2  
    Witam
    Mam pytanie do Loccutus
    Czy jest możliwość zrobienia takiego sterownika, który powiedzmy sterowałby 5 Terrariami, interesuje mnie tylko sterowanie wilgotnością (ew podłączenie urządzenia do wkraplania wody lub same monitorowanie wilgotności) i sterowanie temperaturą (2 urządzenia grzejące - żarówka włączona w godzinach dziennych i kabel grzewczy i dodatkowo wentylator jeśli temperatura przekroczyła by określoną wartość)
    Tylko temperatura i wilgotność.

Jaki koszt wykonania takiego urządzenia i czy ewentualnie mógłbym to zrobić sam?
    jacek9323
    Poziom 2  
    Wszystko to co przeczytałem jest bardzo interesujące zastanawiam się czy któryś z forowiczów miał by wiedze by odpowiedzieć mi na kilka pytań czy jest możliwość zbudowania urządzenia które mogłoby obsłużyć ok. 20 zbiorników powiedzmy w trochę mniejszym stopniu ph, co2 ,światło tylko dzienne ,temperatura w zakresie +/_1 stopień wszystko podłączane do komputera i sterowane przez niego ewentualnie jakieś proste tanie moduły które można było by łączyć góry dziękuje
    Loccutus
    Poziom 14  
    W sprawie sterownika do sklepu/hurtowni - proponuję kontakt emailem.

Zainteresowanych SKALARem zapraszam na nowy portal www.skalar.akwamaniak.pl
    ŁUKASZ-OLZA
    Poziom 10  
    witam
    ma pytanie związane z płytą sterownika skalar 5.2ph czy przez złącze jp3 (programator) można zaprogramować pusty procesor czy tylko czy tylko dokonać zmian w jego ustawieniach i konfiguracji .

ściślej mówiąc czy plik softa i epromu (hex) mogą być w grane przez to złącze JP3 czy procek musi być włożony do programatora .
    za pomoc dziekuje
    ŁUKASZ-OLZA
    Poziom 10  
    Dzięki za link skorzystam już ma częściowo poskładany sterownik, smd kondensatory kwarce i reszta bez układów i trafa i co do trafa według wykazu elementów ma być 1x9v 1100ma może być 1x12v 1200ma bo taki mam i nie musiał bym kupować co zmniejszy troch koszty .
    ŁUKASZ-OLZA
    Poziom 10  
    witajcie mam problem ze swiezo poskaldanym skalrem po pierwszym odpaleniu i dokonaniu pomiarow napiec wszytko jest ok ,co mnie martwi to , ze wyswietlacz nier ruszyl nawet nie zaswiecil moze jest zly typ to PQC1602D-SYL niewiem czy taki moge zastosowac . druga zecz po wgraniu softu nic sie nie dzieje jedynie buzer popiskuje sobie . oczywiscie fuse bits sa ustawione odpowiednio ,ale w tej ze zakladce pod fuse bits`jet opcja INTERMAL OSCIYLTORCALIBRATION BYTES i w tej rybryce mam ine oznaczenia w punktac 1MHZ 2MHZ itd ale nie mog tam nic zmienic.
    prosze o pomoc w rozwiazaniu problemu .
    Loccutus
    Poziom 14  
    Jeśli buzzer pika to jest 99,9% szans że soft wgrany jest poprawnie.

Co do LCD - nie mam pojęcia - nie znam tego typu.
    ŁUKASZ-OLZA
    Poziom 10  
    Witam mam problem z sklarem 5.2 ph a mianowicie w górnym rzędzie wyświetlacza pokazały sie kratki ale czasami zdarza się że sterownik normalnie odpali i pracuje bez zarzutów wystarczy go wyłączyć i po dłuższej przerwie jak go włączę wyskakują owe kratki i wtedy wyciągam baterię i po np. 24 godzinach znów odpali bez problemu i działa . czy wie ktoś może czo z tym jest nie tak proszę o pomoc .

wgrywałem soft na nowo . wyjołem bateria pewnie jutro zaskoczy .

A jednak nie zaskoczył nie wiem czemu ostatnim razem odpalił napieca pasują 5v na procku 4.6 na pcf 8583 i podtrzymanie 3v .
    myślę ze to może być wina procka ponieważ czy jest w podstawce czy go nie ma na lcd`ku jest to samo .

proszę o rady co by należało jeszcze sprawdzić . mogę tylko dodać ze isp widzi procesor po naciśnięciu swicza buzzer wydaje dźwięk ale poza klawiszem reset (jedyna zmiana niezgodna z schematem to na kwarcach zamiast kondensatorów 27pf sa 22pf ale podobno może być )

wtyczka z lcd szwankowała :oops: :oops: kończę go składać
    później wrzucę zdjęcia z wykonania .

witam jak wyżej napisałęm wrzucam fotki z wykonania skalar pracuje juz nie na sprawdzeniu a podpięty pod zbiornik bez problemu bardzo super sprawa i projekt kolego Loccutus
    Tomekddd
    Poziom 23  
    Witam wszystkich
    Zabieram sie za budowę sterownika z panelem odłaczanym. Jestem na etapie projektowania PCB i mam parę pytań.
    Jakim przewodem jest połaczony panel ze sterownikiem i gdzie taki przewód można dostać?
    Czy diody LL4148 mogę zastąpić 1n4148?
    Transformator zasilający ma po włączeniu na wyjsciu mieć 9V czy po wyprostowaniu ? bo mam taki który po podłączenie daje 9V ale po wyprostowaniu i wpięciu kondensatora daje 12V
    Czy buzzer moze byc wymontowany ze starej plyty głównej kompa?

Prosze o szybką odpowiedź a szczególnie o kabel bo nie wiem czy robić odłaczany panel jak kabla nie będzie
    Tomekddd
    Poziom 23  
    Ten buzzer nie ma generatora więc odpada ale to nic kupie nowy albo zrobie na ne555
    1 A jeszcze w sprawie tego przewodu do podłaczenia panelu gdzie taki mozna dostać? w necie są ale mają ceny po 1000zł np w TME ale to jest jakis sterowniczy i deczko za drogi.
    2 na schemacie widze ze diody led są połączone szeregowo z optotriakami przez co tzreba do panelu prowadzić 12 lini samych ledów a gdyby je połączyć np jednym wyprowadzeniem wspolnie do zasilania i tylko pojedyńczymi wyprowadzeniami do optotriaków będzie to działało? dzieki temu zyskam 6 pinów DB25 i można mniej żyłowy kabelek dać
    Tomekddd
    Poziom 23  
    Ze schematu widze że optotriaki są sterowane stanem niskim więc gdybym diodę podłączył katodą do plusa a anodą do optotriaka to dioda by swieciła jak optotriak by był włączony a gdyby procek dał stan wysoki czyli wyłączenie optotriaka i wyłączenie diody

schemat na szybkosci

mam rację?
    Tomekddd
    Poziom 23  
    Rezystor to nie problem bo z noty wiadomo ile optotriak pobiera prądu i z prawa Ohma sobie wylicze
    Dzieki takiemu połączeniu zaoszczędzi sie kilka wyprowadzeń :)
    przemooo..
    Poziom 1  
    Witam wszystkich mam pytanko gdzie taką płytkę można kupić?? pozdrawiam