Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do akwarium na mikrokontrolerze

Loccutus 13 Lut 2019 23:50 245113 428
  • #421 13 Lut 2019 23:50
    Zbyszek_64
    Poziom 21  

W 2009 roku zbudowałem Skalara w wersji 5.2 . z myślą o wykorzystaniu go do sterowania automatyką kurnika. Wykonałem płytę główną w/g dokumentacji. Przebudowałem obwody wyjściowe i sterownik zamyka i otwiera kurnik ,załącza i wyłącza światło w kurniku i odchowalniku dla piskląt. Włącza i wyłącza układ audio zbudowany w oparciu o wzmacniacz m.cz i odtwarzecz mp3. PWM sterownika wykorzystałem do regulacji obrotów silnika otwierającego wejście kurnika. Cała elektronika pracuje bez zarzutu już 10 lat nawet bez wymiany baterii podtrzymującej pracę zegara. Warunki w w pomieszczeniu gdzie zamontowany jest sterownik są skrajne , zależne od pory roku . Mimo to sterownik działa po dzień dzisiejszy. Nie wspomnę o wychowaniu przez te lata naprawdę sporego stada kur ,przepiórek, indyków i innego ptactwa. Soft nigdy się nie zawiesił . Solidna konstrukcja.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • TermoPasty.pl
  • #422 17 Lut 2019 21:04
    dj_tekno
    Poziom 10  

Mam skalara ver. 8.0. Używam go parę lat, ale kilka dni temu postanowiłem zainwestować w sondę pH firmy Hydromet. Kupiłem odczyn pH 4 oraz 7 do kalibracji. Niestety sonda nie działa - tzn. ciągle mam w skalarze parametr pH 4 oraz 0 RAW. Po podłączeniu skalara do PC, korzystając z programu Konfigurator 5011 także mam odczyt pH 4 oraz 0 RAW. Na około 20 prób podłączenia oraz kalibracji tylko 1 raz na pulpicie skalara zapaliła się na dole dioda sygnalizująca działanie sondy, udało się ją skalibrować, gdyż w różnych czynnikach pH 4 oraz 7 pokazywały się wartości 41XXX (dalej nie pamiętam), również na PC miałem podgląd działania tej sondy w skalarze. Niestety po tym incydencie już nigdy więcej nie pojawiły się inne wartości RAW niż 0. W ogóle to skalar z podłączoną sondą i bez niej podawał takie same parametry, tj. pH 4, 0RAW. Nie wiem w czym problem. Sprawdziłem gniazdo w skalarze, wszystkie luty w porządku, cała płyta nie posiada zimnych lutów. Sondę dałem znajomemu do innego sterownika pH, który wykorzystuje sondę i u niego działa bez zarzutu. Pytanie czy może to być coś z procesorem czy ja coś źle robię? Dodam, że z poziomu skalara używałem opcji włącz/wyłącz do odczytu sondy pH. Z góry dziękuję za udzielenie pomocy.

• TermoPasty.pl
  • #423 18 Lut 2019 15:44
    Gienek
    Poziom 35  

Prawdopodobnie uszkodzony został ADS1110

• #424 27 Lut 2019 23:14
    Voder
    Poziom 10  

Cóż, nie wszyscy co mieli dostęp mają dostęp do strony :/ 12-13 lat temu miałem dostęp do skalar.pc-net.pl. Niestety pozniej nie sledzilem projektu i przegapiłem okres przejścia na nowy serwis :/ Niestety maile słane do VGJ pozostaja na razie bez odpowiedzi :/ Szkoda bo projekt jednak jak widać żyje i ma zainteresowanie @Loccutus Leszek - a może w wolnej chwili, której wiem, że nie masz "powróciłbyś" do projektu Skalar 21 Century ? ;) Myślę, że projekt miałby takie samo wzięcie jak te naście lat temu. Do pozostałych czytających i majacych w swoich archiwach jakiekolwiek materiały na temat Skalara - prośba o udostępnienie czy to na priv czy na ogół. W szczególności prośba o wsad do procka w wersji do której ten wsad można opublikować.

• #425 07 Mar 2019 21:46
    dj_tekno
    Poziom 10  

Ja swojego SKALARA oddałem do naprawy. Zdiagnozowano: zły adres kodowania układu pomiarowego pH. Usterka naprawiony i teraz sprzęt działa bez zarzutu z sondą pH Hydromet.

• #426 08 Mar 2019 08:18
    Gienek
    Poziom 35  

Wynika z tego, że "od nowości" w tym sterowniku nie była wykonana kalibracja sondy (widocznie nikt tego nie używał), bo wtedy by wyszło, że adres układu ADS1110 jest w konflikcie z PCF8591P.

• #427 08 Mar 2019 09:23
    dj_tekno
    Poziom 10  

Być może. Skalara kupiłem używanego kilka lat temu i poprzedni właściciel 'zapewniał', że wszystko jest sprawne. Mnie tylko to zdziwiło dlaczego jeden raz na kilkanaście prób z sonda urządzenie zadziałało. Dobrze naprawa udana i wszystko działa jak należy :)

• #428 15 Mar 2019 12:53
    Loccutus
    Poziom 14  

Voder napisał:
    Leszek - a może w wolnej chwili, której wiem, że nie masz "powróciłbyś" do projektu Skalar 21 Century ? ;)

Kusisz człowieku kusisz ;) kto wie... może byłoby warto? tylko naprawdę skąd czas brać... Inna sprawa przy dzisiejszych możliwościach i dostępie do platform typu arduino, raspberry itd - byliby chętni? nie sądze raczej...

• #429 15 Mar 2019 15:05
    Voder
    Poziom 10  

Loccutus napisał:
    Voder napisał:
    Leszek - a może w wolnej chwili, której wiem, że nie masz "powróciłbyś" do projektu Skalar 21 Century ? ;)

Kusisz człowieku kusisz ;) kto wie... może byłoby warto? tylko naprawdę skąd czas brać... Inna sprawa przy dzisiejszych możliwościach i dostępie do platform typu arduino, raspberry itd - byliby chętni? nie sądze raczej...

Może to nie jest zły pomysł z Arduino + moduły. Kolega Magu robi takie sterowniki do oświetlenia czy dolewki ale mi brakuje czegoś w postaci jednostki z wyświetlaczem, którą można rozbudowywać o konkretne moduły. W sumie jest polski projekt kolegi MathomPL. Niby jest też taki projekt jak Ferduino https://www.ferduino.com/forum/ ale to też nie to co bym chyba chciał. Najbardziej mi się widzi moduł do wyświetlania danych który potrafi zbierać i przekazywać informację od/do niezależnych modułów wykonawczych. Wtedy można rozbudowywać sobie o potrzebne klocki - typu ph-metr, redox, sterownik oświetlenia, wyjścia pod przekazniki czy SSR, 1-10V do ewentualnych regulacji, dolewka, sterowanie CO2 itd itd. I móc zarządzać tym z jednego miejsca, ale tak by same moduły potrafiły pracować bez niego w razie W. Jeden duży do wszystkiego - źle bo jak padnie to wszystko. Kilka oddzielnych też źle bo brak centralnego zarządzania i a czasami człowiek chciałby rzucić okiem i wiedzieć, że wszystko gra - tym bardziej jak sumpownia kilkanaście metrów od głównego tanku ;)