Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Padają mi dyski. Czy to może być wina zasilacza?

olszuwy 23 Wrz 2006 19:52 2207 17
  • #1 23 Wrz 2006 19:52
    olszuwy
    Poziom 10  

Witam!

Mój komputer (patrz niżej) przez rok pracował bez problemów do czasu aż nie zaczęło brakować mi miejsca. Dokupiłem kolejny dysk Dwa miesiące było ok po czym zaczął się grzać aż w końcu padł( WD CAVIAR SE 80 GB SATAI) poszedł na gwarancję i dostałem nowy( WD CAVIAR SE 80 GB SATAII), który padł po tygodniu. Sprzedawca twierdzi, że to wina zasilacza ale nie jestem pewien ponieważ pierwszy dysk cały czas działa a żal wydać 300zł i dalej mieć problem.

Pomocy!!!!!

Mam:
    asus a7v880 płyta
    megabajt MGB-350S ATX zail.
    wd caviar 80 sataI

Z góry wielkie dzięki za pomoc!

0 17
  • #2 23 Wrz 2006 20:02
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zasilacz ten nie jest pierwszych lotów.
    Sprawdź miernikiem napięcia - to dużo wyjaśni.

Piszesz że dysk się grzał - zamontuj mu jakieś chłodzenie - np. wentylator do obudowy.

0
  • #3 23 Wrz 2006 21:30
    olszuwy
    Poziom 10  

Witam!
    Miernik mam ale gdzie sprawdzać napięcia i w którym momencie.
    Grzał się pierwszy z uszkodzonych dysków. Zapomniałem dodać, że pierwszym uszkodzonym dysku sprzedawca stwierdził bardzo wolny przesył danych. Drugi padł bez żadnych objawów. W tej chwili czekam za decyzją co do drugiego dysku.

Dzięki za zainteresowanie:!:

0
  • #5 24 Wrz 2006 03:16
    kosmaty
    Poziom 17  

Chipsety VIA 880 mają problem. Niby w biosie można ustawić asynchroniczne traktowanie magistrali FSB względem PCI,SATA , ale ta funkcja nie działa. Na forum tweak.pl oraz innych opisane są problemy z podkręcaniem płyt właśnie z tym chipsetem Jeśli masz podkręcony komputer to i szyna SATA może pracować na podwyższonej częstotliwości. Może, ale nie musi to być przyczyna awarii układu elektroniki w dysku. Z tego powodu kupiłem inną płytę na Nforce co daje gwarancję asynchronicznego traktowania szyny fsb do innych.

przyczyny problemu
    - napięcie zasilania odbiegające od normy 5V,12V
    - podkręcanie płyty głównej
    - wysoka temperatura wewnątrz komputera
    - błędy w biosie płyty głównej (aktualizacja)
    - położenie dysku pod kątem innym niż wskazany (pion, poziom)

pamiętaj są to tylko nasze przypuszczenia. wcale nie musi to być jedna z przyczyn ;)

0
  • #6 24 Wrz 2006 10:32
    /|\Atari
    Poziom 27  

Tą mierną atrapke megabajta wymieniłbym ze względu na bezpieczeństwo a nie, czy kasy mi szkoda, czy nie, bo jak zasilacz da znać o swojej prawdziwej naturze, to będziesz miał więcej roboty i wydatków;). I wcale na ten cel nie trzeba przeznaczać 300 złotych bo obecnie mam zasilacz za 90 (Fortron) i czuje się z nim bardzo pewnie. Mierzysz napięcie względem masy (czarnych przewodów) na czerwonym i żółtym. Było na forum dziesiątki razy.

Kosmaty - to są naprawde daleko idące przypuszczenia :] (w szczególności z dyskiem, kiedy 90% obudów to tower:])

0
  • #7 25 Wrz 2006 19:54
    olszuwy
    Poziom 10  

Witam!
    Zmierzyłem napięcia na kostce zasilającej dyski:
    miernikiem
    bez obciążenia 4,97 12,53
    z obciążeniem 4,89 12,72
    w programie everest
    bez obciążenia 4,78 12,35
    z obciążeniem 4,62 12,48
    Co dalej? Dzięki za pomoc!!!

0
  • #8 25 Wrz 2006 20:29
    tronic1
    Spec od komputerów

Masz za wysokie napięcie +12V.Tolerancja = 5%.
    Napięcia z Eversta są nieistotne.

0
  • #9 26 Wrz 2006 19:42
    olszuwy
    Poziom 10  

Rozumiem, że takie napięcie dyskwalifikuje mój zasilacz ale czy wzrost napięcia o 6% może powodować padanie dysków?
    /|\ ATARI napisz gdzie kupiłeś swojego Fortrona i jaki to model?
    Nie jestem pewien ale KOSMATY mógł trafić w dziesiątkę ponieważ mój sempron 1660 MHz chodził na 2000 MHz a w biosie miałem wyłączoną funkcję asynchroniczne traktowanie magistrali FSB względem PCI,SATA.
    Gdzie sprawdzić ( w jakim programie) na jakiej częstotliwości pracuje szyna SATA?

0
  • #10 26 Wrz 2006 19:52
    tronic1
    Spec od komputerów

Częstotliwość sprawdzisz w Evereście w zakładce Przetaktowanie.Nie sądzę żeby napięcie było powodem padania dysków (raczej przetaktowanie) ale to dyskwalifikuje zasilacz.

0
  • #11 26 Wrz 2006 20:39
    Zwierzak81
    Poziom 24  

Mam tą samą płytę i dysk WD800JD czyli 80GB na sata. Płyta nie posiada blokady częstotliwości pci/agp (jest funkcja w biosie ale nie działa), sprawdzałem to ja i wielu innych użytkowników tego modelu płyty. Dla tego dysku dopuszczalna temperatura to 52 stopnie, w czasie defragmentacji zdarza się, że tą temperaturę dysk osiąga (pomimo, że mam dobrze wentylowaną obudowę i wentylator wdmuchujący powietrze do środka bezpośrednio na dysk. Zwróciłbym uwagę na temp. dysku i napięcia zasilacza. 12,7V nie jest jeszcze tak tragiczne. Norma owszem podaje 5% ale jak będzie 5,1% to dysk nie powinien się od razu uszkodzić (a zwłaszcza drugi już dysk).
    Rozumiem, że kolega ma standardowo 166x10=1660 MHz
    a przetaktował na 200x10=2000 MHz.
    Ja mam semprona 2200 (9x166 przetaktowanego na 9x200) i nie mam z tym żadnych problemow. Nie sądzę żeby usterki dysku były od przetaktowania (chyba że jakimś sposobem te pci/agp się przetaktowało, ale przy fsb=200mhz pci/agp jest tak samo jak dla fsb=166).
    Testowałem również fsb 215 mhz nic się nie działo. Na dłuższą metę tych 215 nie stosuję dla bezpieczeństwa właśnie dysku.

Piszesz, że dyski zaczęły się grzać - jaką miały temperaturę ?
    Masz wentylowaną obudowę ?

0
  • #12 27 Wrz 2006 10:52
    arek10_1986
    Poziom 22  

Witam
    Tak nie jest tragicznie 12,7 zasilacz do naprawy całkiem i jak najszybciej szkoda płyty głównej co do dysków w dzisiejszych czasach sie psują niema sie czym przejmować miałem Samsunga 160 gb Serial ATA z serwisu przychodził mi 3 x pod rząd uszkodzony wymieniłem na firma Maxtor 250 gb narazie 0 problemów

pozdrawiam

0
  • #13 28 Wrz 2006 18:16
    tvsat
    Poziom 13  

Problem w tych zasilaczach jest taki że im bardziej jest obciążone 5V, czyli spada w dół, tym bardziej rośnie napięcie +12V, może być tak że podczas np kopiowania z cd na dysk kiedy procesor jest obciążony w 100%, a napędy idą pełną parą, napięcie +12V zbliża się albo nawet przekracza 13V. Wymień ten zasilacz. Nie polecam Fortrona, bo moim zdaniem to tylko chwilowa moda, chiftec jest najlepszy. Pozdrawiam

0
  • #15 05 Paź 2006 21:22
    olszuwy
    Poziom 10  

Witam!
    Wczoraj przysłali mi nowy zasilacz Chieftec (GPS-400AA-101A) 400W. Napięcia stabilne procesor ma teraz niższą temperaturę przez co bardzo dobrze działa teraz funkcja Q-fan ale zasilacz strasznie piszczy (wydaje z siebie bardzo wysoki ton coś jak mysz[żywa] tylko o wiele bardziej denerwująco). Szczególnie jak jest obciążony. W poniedziałek 09.10.2006r skontaktuję się ze sklepem i prawdopodobnie pojedzie na serwis. Jeżeli do tej pory nic nie wymyślimy to znowu zostanę bez zasilacza na jakieś 2 tygodnie.
    Z góry dziękuję za pomoc!
    Pozdrawiam!

0
  • #16 05 Paź 2006 23:58
    BHenryk
    Poziom 22  

Woitam z dyskami SATA są problemy nie tyle napięcie co brak chłodzenia powoduje ich uszkodzenia osobiscie też wymieniałem MAXTORA 160GB SATA dopiero po sastosowaniu wentylatora na przednim panelu i umieszczeniu dysku w strumieniu powietrza z wentylatora mam spokój temp dysku 33° C , a codo zasilaczy FORTRONY rewelacja cena /wydajnosc najlepsze z tańszych natomiast ENERMAX wydajniejszy od CHAINFTECA i bardzo stabilny pozdrawiam

0
  • #17 06 Paź 2006 07:53
    /|\Atari
    Poziom 27  

Nic z tym zasilaczem nie zrobisz, piszczy bo możliwe, że taka jego natura. Oddaj go więc na gwarancji aby wymienili na inny egzemplarz. Ja swoje fortrony kupywałem na allegro. Myśle że FSP350-60THA-P to udany zakup do większości współczesnych maszyn.

0
  • #18 15 Lut 2007 20:34
    olszuwy
    Poziom 10  

Zasilacz wymienili mi na nowy. Co do dysków to po wymianie zasilacza jest Ok
    Wielkie dzieki za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D

0