Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moj schemat automicznego robota

23 Wrz 2006 20:22 1773 4
  • Poziom 11  
    Witam

Chcial bym przedstawic moj schemat robota autonomicznego:

http://xirx.net/schemat.jpg

Wdzieczny bym byl za wszelkie uwagi dotyczace bledow konstrukcyjnych itp.

A teraz opis schematu:

0. Ogolne
    - Gniazdo 20 pin goldow jest przeznaczone na wejscia zasilania, zworki i wejsia programatora
    - Robot z zalozenia ma byc autonomiczny i pobierac energie ze slonca a sam powinien przetrwac bez problemu noc praktycznie sie nie poruszajac czemu moze zaoszczecic energie. W przypadku wykrycia zrodla swiatla podazal by w jego kierunku. Prosta wizja ale skuteczna.
    - Wszedzie gdzie pisze 22uF to jest mowa o kondensatorze elektrolitycznym ktory sluzy zabobieganiu skoka napiecia

1. Zasilanie
    - Nad kondensatorem C1 jest wejscie ogniw slonecznych, ponizej zworka
    - Pod kondensatorem C2 jest wejscie zasilania z akumulatorow, a pod nim kolejna zworka
    - Napiecie paneli musi byc wieksze niz 8V z tego wzgledu, iz napiecie akumulatorow wynosi 7.2V (Ni-Mh 80mAh)
    - Uklad LF50CDT jest stabilizatorem low drop obnizajacym napiecie do 5V i dajacym prad w okolicy 500mA (w sklepach pisze 1A ale ja w nocie katalogowej mam inaczej)

2. Mozg robota
    - Do obslugi tego wszystkiego uzylem ATmega8L (bo mam 2 sztuki niewykozystane w szafie)
    - Na napiecie odniesienia dalem 5V tak samo jak na reszte napiec
    - Caly mikroprocesor jest zabezpieczony kondensatorem C4
    - Mikroprocesor mierzy rowniez napiecie na akumulatorach i ogniwach slonecznych za pomoca 2 podzielnikow napiecia (rezystory R1-4, ogniwo sloneczne 100k i 200k czyli dzieli przez 3, akumulatory 100k i 100k czyli dzieli przez 2), scierzka miedzy ogniwami slonecznymi a akumulatorami jest zabezpieczona dioda schottego co zapobiega cofaniu sie pradu

3. Sterowanie
    - Uklad sterujacy to L293DD w obudowie SO-16L ktory zawiera w sobie diody zabezpieczajace
    - Na wejscia enable jest podawane napiecie 5V tak jak na Vs i Vss (spadek o okolo 1.2V wiec napiecie na silikach bedzie 3.8V wiec sie nie spala)
    - Za silniki robia 2 silniczki od wibry 3210, powinny sobie pradzic bez problemu z konstrukcja okolo 50g

4. Czujniki
    - Sa 2 pary czujnikow mierzacych natezenie swiatla i informujace o przeszkodzie przed robotem
    - Czujniki sa zasilane za pomoca pinow cyfrowych mikrokontrolera
    - Czujnikiem natezenia swiatla jest fotorezystor 27-94kOHM wpiety w dzielnik pradu
    - Czujnikami zblizeniowymi sa diody podczerwieni, nadajnik to zwykla dioda IR a odbiornik to fototranzystor, oby dwie maja niecale 25 stopni oraz dlugosc szczytowa czulosci 940nm, fototranzystor jest wpiety w nozke cyfrowa zczytujaca stan na wejsciu (wystarczy troche pomeczyc sie z odpowiednim katem celowania a stan wysoki bedzie tylko jak cos bedzie blisko, silne swiatlo moze zaklocac prace ale czujniki i tak beda osloniete od strony gornej)

5. Programator
    - Programator to 10 zylowy kabel programujacy bezposrednio z portu COM
    - Na plytce jest 6 wyprowadzen w postaci pinow 13-18: Vs, GND, MOSI, MISO, SCK, RESET
    - W trakcie spoczynku i programowania wyjmuje sie 3 zworki by odlaczyc kolejne moduly zasilania

Male pytanka:

- Jak daje na fototranzystor napiecie 5V to na wyjsci tez powinno byc rowne 5V?
    - Czy poprawnie wyczytalem spadek napiec w L293DD ?

Z gory dziekuje za sugestie, porady i pomoc.
  • Poziom 39  
    schemat masz namalowany tragicznie
    zacznę od zasilania L293D lepiej zasilacz część mocy bezpośrednio , a część logiczną napięciem stabilizowanym , warto dodać blisko uC kondensator 100nF + 47-100 µF , czemu nie zastosujesz do sterownia silnikami PWM
    Cytat:
    Jak daje na fototranzystor napiecie 5V to na wyjsci tez powinno byc rowne 5V?

widzę że zmieniłeś prąd na napięcie , co do pytania to nigdy nie uzyskasz napięcia zasilania na każdym elemencie półprzewodnikowym występuje spadek napięcia , jeżeli chodzi o foto elementy to jest to sprawa indywidualna zależna od modelu , więcej informacji znajdziesz w nocie katalogowej elementu , ogólnie sygnał powinien wystarczyć do interpretacji przez uC jako wysoki
  • Poziom 11  
    Wiem ze troche kiepsko to narysowalem :( ale biega mi praktycznie tylko o same ogoliki, tzn czy biedzie to cos zyc xD, pozniej moze go poprawie :)

A co o ten fototranzystor to sie troche martwilem czy na wyjsciu nie bedzie wiecej niz 5V, moje male niedoinformowanie w tym ksztalcie.

Moderowany przez MirekCz:

Literówki.

• Poziom 39  
    Cytat:
    A co o ten fototranzystor to sie troche martwilem czy na wyjsciu nie bedzie wiecej niz 5V, moje male niedoinformowanie w tym ksztalcie.

a możesz to wytłumaczyć jak ma być większe od napięcia zasilania
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Z racji tego że użytkownik został zablokowany, temat zamykam.