Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

podwozie robota mobilnego=laminat?

AZWE 24 Sep 2006 10:59 9313 74
    AZWE
    Level 16  
    Witam
    Chciałem zapytać jakie jest wasze zdanie na temat budowy robotów z laminatu,jak też poprosić o wszelkie pomysły na zbudowanie podwozia robota mobilnego o wymiarach 10/15cm.Robot byłby sterowany na zasadzie czołgu.Robot miałby posiadać dwa koła niezależne z tyłu i jedno samonastawne z przodu.
    Za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziękuje.
    MirekCz
    Level 35  
    Można jak najbardziej. Jeżeli nie jest wymagana duża sztywność robota to laminat (polecam dwustronny) będzie ok, a obrabia sie go bardzo łatwo.
    Można też część elektroniki zrobić na laminacie, który służy jako obudowa. Bardzo często stosowane w mikro/nano robotach.

Obudowa z pdf'a nadal ma się dobrze... napęd się rozpadł zdecydowanie szybciej.
    AZWE
    Level 16  
    Dziękuje za odpowiedzi.Mam jeszcze jedno pytanie:
    Który sposób łączenia laminatu jest najlepszy?(lutowanie,nitowanie,klejenie,skręcanie srubami)
    MirekCz
    Level 35  
    Każdą metodę oprócz klejenia mogę polecić.
    Skręcanie śrubami jest dobre do głównych elementów - umożliwia rozbieranie robota. Elementy których nie chcesz rozbierać możesz przynitować.
    Lutowanie przydaje się przy małych częściach - gdy np. trzeba jakiś czujnik w odpowiednim miejscu zamontować.
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ja często stosuje klejeniem cyjanoakrylowym, dzięki przyspieszaczom i rozpuszczalnikom w sprayu jest to bardzo wygodnie i względnie trwałe rozwiązanie.

Kleje dwuskładnikowe, jak distal czy poksipol gwarantują solidne połączenie, doskonałe przy klejeniu płytek z akcelerometrami, które przy kilku ilościach muszą być precyzyjnie wobec siebie ustawione, czy skomplikowane elementy podwozia - klej znacząco usztywnia laminat

Z lutowaniem trzeba uważać, bo można uszkodzić niektóre elementy do laminatu przymocowane, które nie znoszą wysokiej temperatury, poza tym wymaga sporej mocy lutownicy, a przegrzanie laminatu może spowodować odchodzenie warstwy miedzi.
    AZWE
    Level 16  
    Właśnie kupiłem na allegro dwie wkrętarki akumulatorowe za 10zł sztuka.Mam zamiar wymontować z nich silniki z przekładniami planetarnymi jako naped do robota.Czy był to dobry wybór?Silniki są na 2.4V
    MirekCz
    Level 35  
    To zależy.. możesz mieć kłopoty z dobrym zamontowaniem tych silników do obudowy i z zamontowaniem kół.
    Poza tym te silniki wymagaja dużej mocy, a sprawność tego napędu jest poniżej krytyki....
    No ale cena zachęca...

Spójrz do mojego dokumentu, może masz nawet te same silniki co ja... napisałem tam chyba kilka zdań o ich montażu.
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Do takich silników może się laminat troche za słaby okazać.

Czy to dobry wybór - to już zależy od Twoich wymagań, widziałem kilka takich kontrukcji i przy takich silnikach, rama była aluminiowa.

Osobiście nie lubię niskonapięciowych silników, bo pobierają sporo prądu, co powoduje spore spadki napięcia na akumulatorach i ich szybsze zużycie.
    AZWE
    Level 16  
    No to pozostało mi czekać na wkrętarki(jeszcze nie przyszły).Podwozie mimo wszystko postaram sie zrobić z laminatu,ponieważ nie mam gdzie dostać aluminium.Mam nadzieję,że te silniki się do czegoś nadadzą.Rozumiem,że L293D odpada z powodu zbyt mocnych silników i musze zrobić mostek H na tranzystorach.Jakie wybrać akku?Osobiście chciałbym,żeby były to poprostu 4szt. akumulatorków AA 1.2V.
  • Helpful post
    bogdan_p
    Level 39  
    z 4 akumulatorkami możesz mieć problem z częścią cyfrową układu właśnie z tego powodu co pewien czas pojawia się temat na forum
    najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie osobnych zasilań dla części mocy związanej z sterowaniem silników i osobne do części cyfrowej urządzenia lub zwiększenia napięcia zasilania z bezpośrednim zasilaniem silników i stabilizatorem napięcia do części cyfrowej
    AZWE
    Level 16  
    Wkrętarki przyszły:D.Co do samych silników,są dość dobrej jakości,ale jeśli chodzi o przekładnie planetarne,to przy troche większym oporze,zatrzymują sie,i zaczynają przeskakiwać:|.No ale co można było się spodziewać za 10zł.Jutro zaczynam prace nad podwoziem.
  • Helpful post
    bogdan_p
    Level 39  
    Quote:
    jeśli chodzi o przekładnie planetarne,to przy troche większym oporze,zatrzymują sie,i zaczynają przeskakiwać

a nie są one przypadkiem z sprzęgłem i to one przeskakuje , no chyba że faktycznie są mizernej jakości
    AZWE
    Level 16  
    Na 100% nie ma w nich sprzęgła.Powodem tego przeskakiwania są dość duże luzy.
    AZWE
    Level 16  
    Zmieniłem koncepcje.Porzucam silniki z wkrętarek,ponieważ ich przekładnie są bardzo złej jakości ,a same silniki bardzo "prądożerne".
    Zdecydowałem skupić sie na silniku z przekładnią kątową wymontowaną z zabawki.
    AZWE
    Level 16  
    Właśnie rozmontowałem magnetofon.Jest w nim całkiem fajna przekładnia pasowa.Silnik chciałbym zastosować z odtwarzacza video.Czy przekładnia pasowa będzie miała wystarzcającą sprawność(nie będzie sie ślizgała),by poruszyć kilogramowy pojazd?Stosunek przekładni to 1:4
  • Helpful post
    bogdan_p
    Level 39  
    jeżeli myślisz o przekładni silnik > koło zamachowe to sa dość delikatne przekładnie i trudno będzie uzyskać dobre parametry , 1kg masy wymaga odpowiedniej energii mechanicznej i elektrycznej dlatego myślę że zbyt szybko zrezygnowałeś z napędu z wkrętarek
    o jakim silniku myślisz z odtwarzacza wideo
    AZWE
    Level 16  
    Jest to dość mały silnik,ale o sporej mocy,nie znam jego parametrów,wiem tylko,że jest na 9V.Sam nie wiem,może jeszcze powróce do silników z wkrętarek,ale sam ich widok zniechęca mnie do pracy.
  • Helpful post
    bogdan_p
    Level 39  
    z pewnością chodzi Ci o ten napędzający mechanizm wózka kasety , może uda się również wykorzystać mechanizm przekładni w niektórych modelach była stosowana przekładnia ślimakowa ale i tak będą potrzebne dwa takie same .....
    AZWE
    Level 16  
    Dawno,dawno,dawno temu przy tym silniku była przeladnia ślimakowa,ale nie wiem gdzie teraz jest,a i tak nie mam dwóch identycznyh
    daniel93
    Level 29  
    A czy ten silnik ma dwa wyjścia?
    AZWE
    Level 16  
    Zdecydowałem sie pozostać przy silniku z przekładnią kątową,ponieważ jest to mój nie pierwszy,i nie ostatni robocik.Silniki z wkrętarek narazie odłoże do szafki,tak samo silnik z magnetowidu.Zdecydowałem sie na ten silnik z przekładnia kątową,ponieważ chce,aby ten bot był w miare mały.No więc zabieram sie do pracy.Jeszcze tylko(chyba)jedno pytanie:Czy ten schemat nada sie do robocika,który będzię skręcał na zasadzie auta?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/t1_milibot_schemat_a_123.gif
    bogdan_p
    Level 39  
    tak schemat jest dobry , ale będziesz miał kłopoty z kupieniem 90s2313
    pozostaje odpowiednik Attiny 2313 , jako mostki H zastosuj L293D
    pozostaje sprawa zasilania lepiej zastosować stabilizator do uC a bezpośrednio zasilać stopień mocy , oczywiście podstawa kondesatory filtrujace zasilanie
    AZWE
    Level 16  
    Zamiast L293D zastosuje mostki na tranzystorach,ponieważ nie mam gdzie kupić.
    Jako zasilanie logiki myślałem,żeby zastosować baterie 9V+stabilizator,a części mocy czterema paluszkami AA
    AZWE
    Level 16  
    Wiem o tym LM7805,ale nie mam gdzie kupić,dlatego pytam o inne rozwiązanie
  • Helpful post
    bogdan_p
    Level 39  
    AZWE w każdym sklepie elektronicznym kupisz ten układ , przecież budowa stabilizatora na tranzystorach jest w dzisiejszych czasach nie opłacalna tym bardziej do typowych napieć jakim jest 5V
    jeżeli tak bardzo chcesz robić na tranzystorach to tu masz podstawowe informacje http://www.goldhand.com.pl/elektronika/podstawy/stab.html
    AZWE
    Level 16  
    W każdym,tylko nie w moim.No to jeśli tak wygląda sprawa wszystkie części kupie w sklepie internetowym, a zatem i LM7805.