Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Zanussi 22/6R sprężarka nie może wystartować

gier85 24 Wrz 2006 14:01 10730 12
  • #1 24 Wrz 2006 14:01
    gier85
    Poziom 13  

Lodówka Zanussi 22/6R 1 sprężarka

Lodówka ma ok 2,5 roku, na 90% uskodził się termostat ( działał raz na 10 prób), termostat wymieniłem, gdy wszystko byo podłaczone, sprężarka nie mogła ruszyć z miejsca (może działo się to już wcześniej, razem z uszkodzonym termostatem ale dopiero teraz to zauważyłem).
    Gdy ją podłaczyłem do prądu sprężarka bardzo bardzo cichutko zaczeła buczeć i się nagrzewać, nie mogła zacząć tłoczyć czynnika chłodzącego, parę razy wyłaczyłem i włączyłem i nic, po paru sekundach gdy sprężarka się nagrzewa wyłacza się sama.
    Po prau godzinach gdy ostygła, zadziałała, chłodziła normalnie przez ok 12 godzin, aż rano znowu była rozmrożona, wyłaczyłem i właczyłem lodówkę i działała normalnie. i tak parę razy średnio raz dziennie stawała przez 3 dni.
    Teraz znowu nie mogę jej uruchomić, delikatnie buczy aż do momentu nagrzania i się wyłacza.

Co się dzieje? Układ elektroniczny sprężarki? a może jakieś zanieczyszczenie? wilgoć w układzie? co robić?

Dodam że przez ostatni rok były takie 3 przypadki że lodówka staneła, wystarczyło wyłaczyć i włączyć, i było ok, wiec nie wiem czy to była wina termostatu czy sprężarki.

Błagam o pomoc bo lodówka stoi i cieknie

1 12
  • Pomocny post
    #2 24 Wrz 2006 15:16
    any56
    Poziom 39  

Sprawdź, czy nie ma niekontaktów na kondensatorze umieszczonym obok silnika sprężarki(przesuwnik fazowy). A może sam kondensator stracił pojemność? (na to właśnie wygląda, że w uzwojeniu pomocniczym płynie zbyt mały prąd)

1
  • #3 24 Wrz 2006 15:59
    eeban
    Specjalista AGD

do wymiany sprężarka wołaj fachmana

0
  • #4 24 Wrz 2006 17:57
    gier85
    Poziom 13  

Sprężarka?? ulala to ile może kosztować taki interes, i to oczywiście z nabiciem freonem :/ kurde noo, ona niby działa, tylko czasem jak stanie, nie ma siły ruszyć :(

Już się ucieszyłem że to może ten kondensator, tylko nie wiem który to.. tu są foty:

chodzi o ten element oznaczony A9E1? jest możliwość żeby to sprawdzić? mam miernik z pomiarem pojemności, ale to mi wygląda na jakąś cefkę.. no nie wiem, nie znam się.
    A gdyby kupić taki cały moduł? jaka może być tego cena? (tak orientacyjnie)

Czy jednak raczej sprężarka do wymiany?? :(

Kurde lodówka znowu ruszyła, węc zapchana napewno nie jest, i chłodzi normalnie, tak jak powinna.
    Jutro chyba spróbuje kupić ten nowy moduł.

0
  • Pomocny post
    #5 24 Wrz 2006 23:27
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Witam
    To jest przekażnik rozruchowy.

0
  • #6 25 Wrz 2006 00:29
    any56
    Poziom 39  

Sprawdź jeszcze ten przekaźnik. Może coś ze stykami...
    W każdym bądź razie idea jest taka, że przekaźnik powinien przez chwilę podać napięcie rozuchowe na uzwojenie pomocnicze. Jeżeli tego nie zrobi, popłynie tylko prąd przez uzwojenie główne i pomoa nie ruszy (będzie się grzać).

0
  • #7 25 Wrz 2006 12:43
    gier85
    Poziom 13  

Na 99% to właśnie wina tego przekaźnika i/lub cewki, tylko że nigdzie nie można go kupić :/

Miałem w garażu starą sprężarkę, tylko bez tego przekaźnika, ona była dobra, miała być do pompowania kół w samochodzie, gdy ją podłaczyłem na tym przekaźniku z lodówki, ruszyła normalnie, gdy wyłaczyłem i właczyłem, miała problemy z wystartowaniem, po jeszcze jednej próbie stała w miejscu i delikatnie buczała, tak jak ta z lodówki. Zauważyłem że ta biała cewka (czy co kolwiek to jest) nagrzewa się, i jej biała obudowa jest w niektórych miejscach żółta.

Dzwoniłem po serwisach i hurtowniach sprzętu, w niektórych byłem osobiście, wszyscy mówią że nie mają czegoś takiego :/ i to mnie bardzo dziwi. Gdzie moge to kupić?? błagam o pomoc, chętnie podziele się punktami. Jestem z Lublina

A czy można by zamiast tamtego startera zastosować coś takiego...
    http://sklep.aswo.pl/szukaj/szukaj.php?grupa=472&idgrupy=1

jak ta pozycja : 376341 376341 STARTER SPREZARKI 1/6PS 130W

bo moja sprężarka chyba właśnie tyle ma to na kleja z wnętrza:

Może taki startet był by bardziej dostępny. Do czego jest Klixon?

0
  • Pomocny post
    #8 25 Wrz 2006 12:55
    jmk
    Poziom 28  

Ten przekażnik MUSI po zatrzymaniu spreżarki ostygnąć wieć to OZNACZA POSTÓJ około 10-12 minut i NIE WOLNO ZAŁĄCZAĆ wcześniej - tak on działa i tego wymaga>!!!!!

0
  • #9 25 Wrz 2006 13:17
    Topolski Mirosław

jmk napisał:
    Ten przekażnik MUSI po zatrzymaniu spreżarki ostygnąć wieć to OZNACZA POSTÓJ około 10-12 minut i NIE WOLNO ZAŁĄCZAĆ wcześniej - tak on działa i tego wymaga>!!!!!

Witam
    Piszesz o przekażniku czy termiku?Jeśli termik to ok.1 do 2 min,a jeśli o przekażniku to piszesz bzdury-rozbierz go i zobacz zasadę działania, a to że w chłodziarce nie możesz od razu po wyłączeniu sprężarki z powrotem jej załączyć to nie wina termika-on w tej sytuacji musi rozłączyć,a dlaczego?Jak zajmujesz sie chlodnictwem to powinieneś to wiedzieć.Pozdrawiam.

0
  • #10 25 Wrz 2006 14:12
    gier85
    Poziom 13  

No OK, ale on nie działa nawet jak jest zimny, Lodówka gdy schłodzi, gdy temp w środku się już podniesie, nie może ruszyć z miejsca, wtedy właśnie grzeje się ta cewka/starter nie wiem już jak na to mówić :(

"nie możesz od razu po wyłączeniu sprężarki z powrotem jej załączyć to nie wina termika-on w tej sytuacji musi rozłączyć"

Możesz ze dwa zdania jeszcze o tym napisać? na chłodnictwie się tyle znam, ile sam się nauczę

Dodano po 54 [minuty]:

Postąpiłem wbrew sobie i wezwałem FACHOWCA. Podumał podumał i stwierdził że wszystko jest ok, i że to normalne jeśli w chłodziarce czasem szron cieknie :/ mam obserwować czy gdy żekomo stanie, rozmrozi się też zamrażalnik.

0
  • #11 25 Wrz 2006 17:56
    Topolski Mirosław

Post mój był do kol.jmk,chyba zauważyłeś cytat jego wypowiedzi.
    Czy fachowcowi,którego zawołałeś,powiedziałeś o próbach z przekażnikiem i spreżarką w garażu?

0
  • #12 25 Wrz 2006 18:51
    gier85
    Poziom 13  

Tak wiem, ale i ja się chciałem dowiedzieć :) nie, o tych próbach nie wspominałem, bo... gdy podłaczyłem tą starą sprężarkę to ruszyła, gdy wyłączyłem i włączyłem już nie, a to normalne prawda?? podobno trzeba odczekać parę minut, a ja podłączałm odrazu raz za razem.

Faktycznie lodówka chodzi tak jak powinna, teraz nie widać żeby ciekło po jej tylnej ściance, jest łafny szron. Nawet w instrukci wyczytałem że że jeśli cieknie woda to jest to normalne.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie, i przepraszam za kłopot.
    Beę obserwował, gdy mi się zamrażalnik rozmrozi, będe prosił o pomoc :)

0
  • Pomocny post
    #13 25 Wrz 2006 19:05
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów