Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera cofania - odwracanie obrazu

Lukrecjusz 25 Sep 2006 01:07 24164 5
 • #1
  Lukrecjusz
  Level 11  
  Witam
  Ojciec prosił mnie, żebym rozejrzał się za takim wynalazkiem jak kamera cofania. Urządzenie ma zostać zamontowane na przyczepie campingowej a monitor zastąpi lusterko wsteczne podczas jazdy z przyczepą. Ceny takich zestawów (kamera+monitor) to około 850 złotych więc zacząłem kombinować jakby tu rozwiązać problem trochę taniej.
  Przeciętną kamerę przemysłową w wodoszczelnej obudowie można kupić za 120-200 złotych. Jako monitor można zastosować maleńki 2" telewizorek LCD Casio, choć ja myślałem o zastosowaniu przenośnego odtwarzacza DVD z ekranem o przekątnej około 6". No i w zasadzie układ jest kompletny, ale ma jeden problem. Jeżdżąc autem osobowym jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że obraz w lusterku wstecznym jest "odwrócony", a w układzie kamera+monitor będzie "prosty". Jak się to może skończyć chyba nie muszę opisywać.
  Stąd moje pytanie - w jaki sposób odwrócić obraz ze zwykłej analogowej kamery video w osi poziomej?

  Właśnie namierzyłem kamerę z funkcją odwracania obrazu:
  http://allegro.pl/item126985315_kamera_kolorowa_samochodowa_cofania_wodoszczelna_.html
  zastanawiam się jednak, czy nie byłoby lepiej gdyby ta kamera miała dodatkowy reflektor podczerwieni - często podróżujemy nocą i podejrzewam że dodatkowe źródło światła mogłoby się przydać.
 • #2
  -RoMan-
  Level 42  
  Przecież masz białe światła cofania...
 • #3
  Lukrecjusz
  Level 11  
  Quote:
  Przecież masz białe światła cofania...

  1. W przyczepie nie mam :-(
  2. Myślałem o doświetleniu również podczas jazdy w przód i na postoju - chciałbym, aby układ działał stale (zastępując lusterko) a nie tylko podczas cofania. Teoretycznie auta jadące w nocy powinny mieć włączone światła, ale już np. rowerzysty albo pieszego (np. złodziejaszka który skrada się do przyczepy od tyłu :-) ) można nie zauważyć.
 • #4
  -RoMan-
  Level 42  
  O ile mnie skleroza nie myli, na złączu przyczepy, nawet najuboższym jest przewidziany styk dla światła cofania - jaki problem dodać światło, jeśli fabrycznie nie było?
  Podczas jazdy masz włączone światła co najmniej 2*5W pozycyjne + oświetlenie tablicy rejestracyjnej. I emitują one znacznie więcej w podczerwieni niż w zakresie widzialnym. LEDami IR lepiej nie oświetlisz.
  Co do złodziejaszka - będziesz całą noc patrzył w monitor?
 • #5
  qrdel
  Level 28  
  Co do odwracania proponuję kamerę skierować w bok (płasko na tylnej ścianie) i małe lusterko pod kątem 45°, albo pryzmat z lornetki. Wyjdzie coś jak pół peryskopu.
 • #6
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Już widzę, jak dumnym posiadaczom nowej S-klasy wysiada system Night Assist od takiej lampy podczerwieni ;)

  Rowerzyste jak zauważysz z tyłu to już nie ma co się przyglądać, można się jedynie martwić czy jego kolega z przodu nie jedzie. Światła samochodowe będą oślepiały kamerkę do tego stopnia że nie zobaczysz nic poza białymi punktami/pasami/ekranem, zależnie od jakości kamery.

  Złodziejaszka skradającego się w czasie jazdy jakbym zobaczył to bym zahamował - powinien zabić się o przyczepę (chyba że ma ABS w trampkach).

  Innymi słowy, nie ma praktycznego zastosowania oświetlania tyłu przyczepy w czasie jazdy, przy cofaniu zdecydowanie łatwiej niż knuć z lampami podczerwieni wyjdzie zainstalować zwykłą lampe, a na postoju, może i byłby jakiś sens, ale tak samo sprawdziłaby się zwykła lampa, która na dodatek odstrasza złodzieja.