Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Awaria partycji NTFS, prawdopodobienstwo odzyskania danych

valarian 25 Sep 2006 14:02 2676 4
 • #1
  valarian
  Level 22  
  Witam,

  Mam pytanie czysto terorytyczne. Zalozmy, ze posiadam 2 partycje [systemowa i z danymi] w NTFS. Obie sa szyfrowane i zabezpieczone przed dostepem [nie posiadam partycji NTFS, dlatego nie znam szczegolow tych zabezpieczen i jak sie je ustawia, ale przyjmijmy, ze sa zabezpieczone na tyle, ile tylko pozwala ten system plikow]. Maxymalna ochrona :-)

  Ktoregos pieknego dnia powaznie pada mi system [WinXP] i konieczna jest jego reinstalka [i format calej pierwszej partycji]. I teraz ciekawi mnie, czy po ponownym postawieniu Windy bede mial dostep do tej drugiej partycji z danymi? Czy jednak nie bedzie mozna odzyskac z niej danych? Ew. co musialbym zrobic, zeby moc korzystac z tej partycji po reinstalce [system za drugim razem juz nie musialby byc koniecznie na NTFS, a np. na FAT32].
  Pozdrawiam,

  Val
 • #2
  Stanisław2003
  Level 28  
  Korzystanie z zaszyfrowanych danych uzależnione jest od warunków szyfrowania czyli np. hasło lub inne wymagania.Po spełnieniu warunków odblokowania decryptażu nie powinno być problemów z dostępem do danych.jeden z rodzajów szyfrowania jest to szyfrowanie nieodwracalne i tu nie wiem jak sytuacja wygląda.
 • #3
  valarian
  Level 22  
  Wlasnie to mnie najbardziej interesuje. Jakie mozliwosci zabezpieczania posiada system plikow NTFS i jak jest potem z ich zmiana np. po zmianie systemu?
 • #4
  agatorn
  Level 19  
  Miałem kiedyś taki problem po odinstalowaniu pingwina, że uszkodzony został boot sektor i nie miałem dostępu do partycji NTFS. Na szczęcie nie cały dysk miałem sformatowany pod NTFS-em i był również FAT32. Istnieje taki program do podglądu partycji NTFS z poziomu DOSa. Podglądu z opcją kopiowania i przenoszenia w dowolne miejsce na partycji FAT16 lub FAT32. Przy pomocy tego programu przekopiowałem sobie wszystkie interesujące mnie pliki (również te zaszyfrowane przy pomocy Top Secret) na FATa, zrobiłem format partycji NTFS, zainstalowałem ponownie Top Secret i używając dyskietki deszyfrującej odzyskałem wszystko. Wniosek jest taki jak przedstawił Staszek-jeśli spełnisz warunki dekryptażu (np. będziesz miał dyskietkę deszyfrującą), to nie ma problemu z odzyskaniem danych.
 • #5
  paweliw
  IT specialist
  Polecam na początek poczytać ogólnie o systemie szyfrowania plików http://www.microsoft.com/poland/technet/article/art018.mspx

  Potem wypadałoby skorzystać z pomocy wbudowanej w XP.
  Jest tam szczegółowo opisane jak szyfrować pliki/katalogi, jak usuwać szyfrowanie, jak tworzyć kopię zapasową klucza prywatnego agenta odzyskiwania itp. itd. np:
  http://support.microsoft.com/kb/307877/PL/
  http://support.microsoft.com/kb/308989/PL/
  http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb%3Bpl%3B241201
  ...