Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CW1002C subwoofer. Czy skrzynia na 90 litrów będzie się nadawać?

KristoF82 25 Wrz 2006 14:05 1094 5
  • #1 25 Wrz 2006 14:05
    KristoF82
    Poziom 13  

Witam
    Wpadł mi w ręce głośnik jak w temacie (4Ω).
    Mam w domu skrzynie zamkniętą z mdf-u co ma 90 litrów w środku bez wygłuszenia (troche miejsca zajmuje ale mi to nie przeszkadza) :D. Będzie sie nadawać do tego głośnika czy lepiej ją przerobić ?
    Chciałbym zrobić jeszcze do tego głośnika zwrotnice i nie wiem jaką zastosować aby to grało najlepiej. Czytałem że ten głośnik potrzebuje dużo mocy żeby dobrze zagrać posiadam wzmacniacz ALPHARDA RB-4s czy taki jest wystaraczający?
    Prosze o pomoc i jakieś sugestie. Z góry dziekuje.

• #2 25 Wrz 2006 14:16
    crazy_88
    Poziom 42  

ten wzmacniacz jest za slaby zmien go najszybciej jak sie da :)

• #3 25 Wrz 2006 15:18
    pawel.ccc
    Poziom 13  

To sa dane tego głośnika dla obliczenia objętości skrzyni za pomocą programu WinISDbeta. :
    Name=Alphard CW1002C
    [Parameters]
    Z=4
    Fs=28
    Pe=350
    SPL=87
    Re=0
    Le=0
    BL=0
    Xmax=0
    Cms=0
    Qms=3,22
    Qes=0,69
    Qts=0,56
    Rms=0
    Mms=0
    Sd=0
    Vas=75
    Dia=0
    DualVC=0
    Type=0

Mam podobnego Alpharda CW1002K o mocy 100W RMS i całkiem poprawnie. gra, bez wzmacniacza, wmontowany w półkę Citroena Saxo.
    Ja użyłem do obliczenia skrzyni programu boxcalc 11b (możesz go ściągnąć z tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic579895.html)
    Otrzymasz pojemność skrzyni rzędu 29 do 40 litrów w zależności od preferowanego rodzaju muzyki.
    Na razie głośnik chodzi i da się go słuchać (radio JVC 4x50 W) całkiem poprawnie.
    Jasne, że wzmacniacz i skrzynia poprawią wszystkie parametry odsłuchu, ale i bez tego da się Twój głośnik również wykorzystać.

Znalazłem parametry wzmacniacza Alphard RB-4s :
    Dane Techniczne
    Moc Max. 2ohm : 4 x 200 (800) W
    Moc Max. 4ohm : 4 x 125 (500) , 2 x 200 (400) W
    Impedancja : 2, 4, 8 ohm
    Zakres częstot. : 10 - 30 000 Hz
    Bezpieczniki : 2 x 15 Amp
    Rozmiar : 325 x 247 x 59 mm

Funkcje
    - 2 Filtry wyższych częstotliwości, regulowane 120 - 1200 Hz, wyłączalne
    - 2 Filtry niskich częstotliwości, regulowane 40 - 150 Hz, wyłączalne
    - 4 Wejścia niskopoziomowe
    - 4 Wejścia wysokopoziomowe
    - Regulacja natężenia dźwięku 0 - 40 dB
    - Regulacja niskich tonów 0, +6, +12 dB
    - Możliwość zmostkowania
    - Układ zabezpieczający z diodą ostrzegawczą

Do głośnika 175W RMS (350W max) powinien wystarczyć.. Zwykle dobiera się głośnik o 40-100 procent większej mocy RMS niż wzmacniacz. Więc ten może być zastosowany bez zagrożenia dla głośnika, nawet jak go "podkręcisz" na maxa..

• #4 25 Wrz 2006 15:41
    micho_m
    Poziom 17  

Wzmacniacz powinien byc mocniejszy dla lepszej kontroli nad glosnikiem.

• #5 26 Wrz 2006 09:16
    KristoF82
    Poziom 13  

Witam
    Wzmacniacza nie mam zamiaru zmieniać bo sobie nieźle pomyka z innymi głośnikami.
    Dzieki pawel.ccc za parametry.
    Parametry głosnika wstukałem do WinISD no i tak wyszło jak na załączonym obrazku (troche kiepskie kolorki ale chciałem żeby mało zajmowało), charakterystyki są dla 4 przypadków:
    1 - jak wpisze parametry to automtycznie mi robi obudowe na 126 litrów - żółty, czy to znaczy że taka jest najbardziej odpowiednia ?
    2 - moja obudowa 91 litrów - czerwony
    3 - obudowa 30 litrów - zielony ( jak dam 40l to wykres jest przesunięty delikatnie w lewo i na dół - nie dodałem bo i tak mało widać na obrazku)
    4 - do mojej obudowy dodałem basreflex - niebieski

I moje kolejne pytanie : czy z tego wykresu nie wynika że najlepiej żebym zrobił BR w mojej skrzyni bo chyba wtedy niższe częstotliwości te poniżej 50 HZ będą grane głośniej, czy to dziwne załamanie poniżej 20 Hz nie wpłynie negeatywnie na odsłuch ? Prosze pomóc mi to zinterpretować.

• #6 26 Wrz 2006 10:57
    pawel.ccc
    Poziom 13  

Zwróć uwagę na wypowiedzi gscgu w linku, który podałem we wcześniejszej wypowiedzi. WinISD podaje maksymalne pojemności skrzyni, zwykle do głośników średnicy 25 cm daje się dużo mniejsze 30-50litrów.
    Pozwolisz, że zacytuję ostatnią wypowiedź gscgu w tamtym temacie:"
    nawet jeśli jakies glosnik 25 potrzebuje dużej obudowy, niezależnie od parametrow będzie ciężko chodzil w obudowie np 70L... powiększy sie odpowiedz impulsowa i dramatycznie spadne wytrzymalosc mocowa, wiec jesli uzyjemy duzej obudowy bedzie slychac Buuuuu buuuuu zamiast szybkiego basu... na wielu glosnikach sie przekonalem i budowanie duzej obudowy mija sie z celem tym bardziej ze to do auta ma isc"
    ... koniec cytatu.
    Zwróć uwagę, że gscgu "siedzi w temacie" Car Audio od 15 lat i ma coś do powiedzenia.

Jeżeli chodzi o bass reflex, to popatrz, co pisza w poradnikach:
    Sprawdzić trzeba współczynnik EBP, który określa sposób zabudowy głośnika. Biorąc pod uwagę podawane przez producenta podstawowe parametry głośnika - Fs (częstotliwość rezonansowa) oraz Qes (tłumienie elektryczne) można wartość EBP obliczyć wg wzoru EBP=Fs/Qes. Jeśli nie znany jest parametr Qes można posłużyć się ostatecznie wartością Qts.
    1. EBP< 100 im bardziej poniżej tej wartości tym lepiej głośnik nadaje się do obudowy zamkniętej
    2. EBP< 60 i Qts > 0.5 głośnik nadaje się do zabudowy free-air (w tylną półkę lub w oparcie siedzenia)
    3. EBP< 80 i Fs < 30Hz możliwość zastosowania konstrukcji w muldzie koła zapasowego
    4. 50 <EBP< 100 optymalne parametry do obudowy bass reflex
    5. 60 <EBP< 100 możliwość zastosowania głośnika do obudowy pasmowo przepustowej pojedyńczo wentylowanej
    6. EBP> 100 obudowa pasmowo-przepustowa podwójnie wentylowana

Z obliczenia Fs/Qes wychodzi ok. 40, wiec ten głośnik nie za bardzo nadaje sie do Bass Reflexu.

Spróbuj obliczyć parametry obudowy programem boxcalc dla odpowiedniego rodzaju samochodu. Skrzynię możesz zmniejszyć obcinając np. tylną ścianę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME