Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór zamienników tranzystora

25 Wrz 2006 18:51 9690 8
  • Poziom 12  
    Witam.
    Mam problem z doborem zamienników do tranzystorów BC556, BC546 i mpsa92. Cały dowcip polega na tym że potrebuje trochę mocniejszych sztuk żeby miały około 0,5W a nie 0,25W.
    Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc.
    W załącznikacz daję odrazu noty katalogowe
    Załączniki:
  • Poziom 39  
    Witam
    Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi, przecież w rubryce noty katalogowej „Collector Power Dissipation” stoi jak byk 500mW, więc o jakie mocniejsze ci chodzi.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    BC546=npn-zamiennik=BC639-100V-1A-1Wat.
    uwaga na wyprowadzenia.Patrząc na przód tranzystora
    BC546 nóżki C-B-E
    BC639 nóżki E-C-B

BC556=pnp-zamiennik=BC640-100V-1A-1Wat.
    uwaga na wyprowadzenia.
    BC556 nóżki C-B-E
    BC640 nóżki E-C-B

MPSA92=pnp-zamiennik=MPSW92-300V-0,5A-1Wat nóżki tak samo E-B-C
  • Poziom 12  
    O to mi włąsnie chodziło. Dzięki
  • Poziom 24  
    Dorzucę tu moje teoretyczne pytanie. Kiedyś naprawiałem wzmacniacz SP3015 potrzebowałem tranzystor jak dobrze pamiętam BD137 albo BD138, w sklepie mieli tylko BD 137-16 i BD138-16. Jak dobrze się dowiedziałem te 16 to są jakieś grupy. Sprawdzając miernikiem rezystancje poszczególnych złącz są różnice w stosunku do oryginałów. Czy takie tranzystory można stosować zamiennie ? W sklepie nie potrafili wyjaśnić, na szczęście znajomy elektronik poratował kilkoma właściwymi i mój dylemat się skończyl, ale pytanie pozostało.
  • Poziom 11  
    WITAM.

Jeżeli potrzebowałeś nie-parowanych BD-137 i BD-138, to możesz jak
    najbardziej używać tych z grupy 16. Jeżeli natomiast potrzebujesz
    sparowane tranzystory, to musisz je odpowiednio dobrać na
    charakterografie. Również te z grupy 16 jak i z każdej innej
    nadają się do tego.

POZDRAWIAM.
  • Poziom 24  
    To była naprawa jednego kanału we wzmacniaczu. Rozumiem, że gdybym wymienił w obu kanałach tranzystory na grupe 16 to byłoby ok.
  • Specjalista elektronik
    Po prostu producent selekcjonuje tranzystory pod względem wzmocnienia prądowego (bety) i umieszcza potem to na obudowie abyśmy wiedzieli z jakimi wzmocnieniami mamy do czynienia.
    Np. Tranzystory BC547 są grupowane w trzy klasy A = beta w przedziale 110-200
    B =200 do 450 i C = 420 do 800

A jeśli chodzi o tranzystory BD135 to tranzystory z grupy 16 będą miały bete w przedziale 100 do 250
    Można to zobaczyć w katalogu na pierwszej stronie (Hfe Classification)
    http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Fairchild/bd139.pdf