Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inwersja krzywej strojenia PLL

25 Wrz 2006 22:39 1109 2
  • Poziom 40  
    Mam teoretyczno-praktyczne pytanie...
    Dotyczy zewnętrznej "pompy" napięcia strojącego tradycyjną PLL.
    Muszę odwrócić charakterystykę strojenia nie zmieniając polaryzacji diody pojemnościowej .
    Czy zamieniając wyjścia ΦR z ΦV uzyska się to czego potrzebuję? Zazwyczaj korzystam z wbudowanej "pompy" w układzie scalonym PLL i jak to "cyfrowo" zmienić nie mam problemu natomiast ten MC145155 tego nie oferuje.
    Rysunek:
    Inwersja krzywej strojenia PLL
  • Poziom 38  
    Nie jest tak prosto, ponieważ synteza porównuje podzielony sygnał ze wzorcem i w zależności od różnicy wzorzec podział detektor fazy podaje na pompę impulsy które pompa przekłada na napięcie aby sprowadzić różnicę algebraiczną częstotliwości = 0. Jeśli zamienisz w sposób sztuczny kierunek zmian to detektor fazy odczyta zmianę w przeciwnym kierunku i poda na pompę impulsy które powiększą różnicę zmiany te będą zachodzić aż do końca zakresu przestrajania generatora. Synteza się rozjedzie i nie będzie w stanie utrzymać częstotliwości. Powiedzmy że na katodzie diody jest napięcie +2,5 V przy zwiększaniu sie częstotliwości powinno ono ulegać zmniejszaniu rośnie pojemność diody a częstotliwość maleje do mometu zrównania się częstotliwości ze wzorcem, przy odwróceniu napięcie na diodzie zaczyna rosnąć pojemność diody się zmniejsza czestotliwość rośnie, rożnica częstotliwości powiększa się a detekor fazy podaje imulsy, które tą rożnicę powiększają. Zatem podłączenie wzmacniacza operacyjnego powinno być takie aby kierunek zmian napięcia na wyjsciu wzmacniacza operacyjnego był zgodny z kierunkiem zmian napięcia na pompie czy wyjściach ΦR, ΦV. Ten MC145155 nie ma wzmacniacza tylko bezposrednia wyjścia z detektora fazy. W zależności od kierunku podłączenia diody wzgledem masy układu, zmienia się tylko znak napiecia jej polaryzacji, natomiast wzrost (obniżanie) napiecia pompy powinien powodować wzrost (obniżanie) napięcia na diodzie niezależnie jaki będzi kierunek napięcia polaryzacji diody. Ozywiście trzeba wziąść pod uwagę całość układu, np mieszanie częstotliwości VCO celem jej obniżenia (sumacyjne, różnicowe) może powodować że zmiany te będą przeciwne lub zbieżne do zmian pompy czy wyjść ΦR ΦV. Czyli zamianiając miejscami wejścia + i - WO z ΦR i ΦV zmieniasz kierunek zmian napiecia na wyściu WO, przy nie zmienionym znaku napiecia polaryzacji diody. Po za tym pamiętaj że powiększenie wzmocnienia za pomocą wzmacniacza, wzmacnia również wszelkiego rodzaju szumy, jeśli ukad jest włączony w punkcie gdzie pompa steruje bezpośrednio pojemnością diody (tak na marginesie). Nie wiem czy moje wyjaśniena są czytelne ale starałem się wytłumaczyć w miarę przystępnie :)
  • Poziom 40  
    Chodzi właśnie o układ ze wstępnym zmieszaniem częstotliwości VCO z pomocniczym sygnałem z generatora kwarcowego. Mam radio UHF które chcę przestroić na 70cm a tu zonk! Częstotliwością pomocniczego XO jest 440MHz (radio pracuje teraz powyżej 440). Więc aby uruchomić je na pasmo poniżej 440MHz musze odwrócić krzywą strojenia - tak właśnie pomyślałem że zamienie ΦR z ΦV . Dzięki za potwierdzenie pomysłu.