Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości Alan 87

25 Wrz 2006 22:55 6168 19
  • Poziom 12  
    Witam Wszystkich, jestem tu nowy...

Kupiłem układ miernika uniwersalnego częstotliwości MC31 (prducent MJM), podłączyłem do wyjścia miernika w moim Alanie 87.
    Zworkami ustawiłem pośrednie na 10,695 i 455. Na AM i FM wskazuje idealnie, natomiast na USB i LSB przesuwa się o około 2,7 kHz w górę lub w dół, a chyba nie powinien !?!?

Sprawdzałem w archiwalnych postach, jeden z Kolegów napisał, że Alan ma inny sposób formowania sygnału na wstęgach i poprawka jest inna niż 10,695.

Czyli jednym słowem, jak zaczarować, aby wskazywał tę samą częstotliwość na AM-ie i wstędze?

Będę wdzięczny!

Pozdrowienia!

Łukasz
  • Poziom 40  
    Ustaw zworki tak aby w USB i LSB cudak od MJM uwzględniał przesunięcie +/- 2,5kHz od 10,695MHz
  • Poziom 12  
    sq6ade napisał:
    Ustaw zworki tak aby w USB i LSB cudak od MJM uwzględniał przesunięcie +/- 2,5kHz od 10,695MHz

Cześć

No to do bani, bo nie ma takich wprogramowanych poprawek... Najbliższe temu co mówisz jest 10,6965 i 10,6935 ale to nie jest po 2,5 kHz w górę lub w dół...

Czyli cudaka od MJM na śmietnik? A może da się to "doprogramować"?

I jeszcze jedno: czy po wprowadzeniu dwóch poprawek po + i - 2,5 kHz w AM-ie nie będzie bzdur? Przecież tam jest poprawka 10,695 MHz

Dzięki i pozdrowienia :)

Łukasz
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Miałem taki miernik i pokazywał AM i SSB bez problemów. Jak to zrobiłem - nie pamiętam, to było ze 12 lat temu. Poćwicz ustawienia.
    Michał
  • Poziom 12  
    Witam!

Nie bardzo mam już co ćwiczyć, dlatego do Was się zwracam o radę.

Miernik nie ma wprogramowanej poprawki 10,695 MHz - 0,0025 MHz dla USB i 10,695 MHz + 0,0025 MHz dla LSB.

Ma 10,695, czyli pokazuje OK w AM i FM.

Poza tym, na dobrą sprawę potrzeba w Alanie 87 wprowadzać 3 wielkości poprawek, a ten miernik pozwala przełączać się szybko pomiędzy dwoma, opisanymi jako USB/LSB (a gdzie AM ??? ;) )

Poprawki są wprowadzone w jakimś EPROMie chyba, albo EEPROMie, więc może da się ja zmienić?

Pozdrówki!

Łukasz
    Ups, popatrzyłem na zdjęcia mierników, mój był MC56.
    Michał
  • Poziom 12  
    SP5IT napisał:
    Ups, popatrzyłem na zdjęcia mierników, mój był MC56.
    Michał

A właśnie, obawiam się, że jeśli da się wprogramować inną poprawkę, to będzie pokazywać ok na AM-FM i jednej wstędze...

Powalczymy! Gdybyście mieli jakieś koncepcje, będę wdzięczny!

Pozdrówki!

Łukasz
    [/url][/GVideo]
  • Poziom 40  
    Mam koncepcję. Po prostu należy dociągać kwarc - wzorzec w górę lub w dół aby miernik z fałszem +- 2k5 pokazywał. :idea:
  • Poziom 12  
    sq6ade napisał:
    Mam koncepcję. Po prostu należy dociągać kwarc - wzorzec w górę lub w dół aby miernik z fałszem +- 2k5 pokazywał. :idea:

Przepraszam, na tyle zaawansowany nie jestem, być może pytanie jest prozaiczne.

Chodzi o podciągnięcie wskazania w mierniku, aby fałszował o 2,5 kHz, dobrze rozumiem ???

Ł.
  • Poziom 40  
    Tak. Aby to uzyskać trzeba odpowiednio rozstroić częstotliwość kwarcu-wzorca.
  • Poziom 12  
    sq6ade napisał:
    Tak. Aby to uzyskać trzeba odpowiednio rozstroić częstotliwość kwarcu-wzorca.

Stroi się to jednym z elementów w mierniku, czy poprzez jego wymianę?

Ł.
  • Poziom 40  
    Poczytaj na forum o przeciąganiu kwarców np aby radio CB w zera przerobić - podobna sprawa.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    A może da się zmienić wartości dodawane i odejmowane? Skontaktuj się z producentem, z tego co pamiętam są przyjaźnie do klienta nastawieni.
    Michał
  • Poziom 12  
    SP5IT napisał:
    A może da się zmienić wartości dodawane i odejmowane? Skontaktuj się z producentem, z tego co pamiętam są przyjaźnie do klienta nastawieni.
    Michał

Tak zrobię, może po prostu podmienią mi scalaka na podstawce albo go przeprogramują.

Dzięki!

Łukasz

Dodano po 57 [minuty]:

Na koniec już chyba... skąd wiadomo, że o 2,5 kHz? Taką poprawkę na wstęgach ma Alan 87-my???

Łukasz

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

Najnowsze wieści od wieloletniego serwisanta z Jawczyc: Alan 87-my MUSI pokazywać to samo niezależnie od modulacji!

Jeśli pokazuje inne wskazania, oznacza to, że ma rozjechane generatory i trzeba go podstroić. Co niniejszym uczynię :)

Dzięki wszystkim za rady !

Pozdrowienia!

Łukasz
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witaj! Pan z Jawczyc chyba nie do końca Cię zrozumiał. To co powinien miernik pokazywać a to gdzie się to mierzy to dwie różne sprawy. Zanim zaczniesz kręcić spójrz np. tutaj: http://www.cbsite.nl/modif/midland/alan87/alan-87.htm ( takich stron jest oczywiście więcej). Schemat blokowy pokazuje Ci syntezowanie częstotliwości. W tabeli masz procedurę strojenia.
    Poza tym ALAN 87 "płynie" ( żeby było sprawiedliwie to JACKSON i inne radia też) zaraz po włączeniu więc pomiary nie będą adekwatne do rzeczywistości. Musisz go przed strojeniem wygrzać - czyli włączyć przynajmniej na pół godziny może trochę dłużej aż wyniki pomiarów ustabilizują się. A firma MJM jest rzeczywiście przyjazna dla klienta i prawdopodobnie bez żadnych problemów dodadzą poprawki które są potrzebne. Mierniki MC 56 i 57 mają możliwość wprowadzania do programu dowolnych poprawek. Zastanawia mnie tylko dlaczego nazywacie je "cudakami". Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Witam!

Czy chodzi Ci o to:

TP5 TX AM L26 10.6950MHz
    TP6 RX USB L27 10.6925MHz
    TP6 RX LSB L28 10.6975MHz

:?:

Czy dobrze Cię rozumiem? Oznacza to, że 10, 695 jest dla AM/FM (tu mój miernik wskazuje poprawnie), ale dla wstęg pomiar należy korygować odpowiednio o 2,5 kHz w górę lub w dół?

Czy o to chodzi?

Nie zmienia to faktu, że wskazywana przez miernik częstotliwość (po odpowiedniej korekcie) powinna być identyczna dla AM/FM i obu wstęg na tym samym kanale ???

Pozdrowienia

Łukasz

Dodano po 6 [minuty]:

sq6ade napisał:
    Technik z Jawczyc rzeczywiście musiał Cię źle zrozumieć.
    Zobacz podobny temat w którym są fotki co powinien wyświetlać częstościomierz przy braku sygnału wejściowego przy różnych modulacjach:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=575040

REWELACJA!!!! No teraz mnie upewniłeś! DZIĘKI STOKROTNE! Uderzam do MJM z prośbą o wprowadzenie poprawek!!!!

Jeszcze raz WIEEELKIE dzięki za link z fotkami skali! Super!

Pozdrowienia!

Łukasz
  • Poziom 12  
    Witam!
    Firma MJM zaskoczyła mnie niesamowicie. Zaprogramowali mi procesor z poprawkami do Alana 87, poinformowali o tym mailem, zaproponowali wysyłkę pocztą w celu sprawdzenia i nie chcą za to ani grosza!
    To dziś się już rzadko zdarza.... Polecam ich szczerze!
    Pozdrowienia
    Łukasz
    Czyli nic się u nich nie zmieniło :)
    Michał
  • Poziom 40  
    Szczęka mi opadła :D Albo czasy są ciężkie i wszyscy dbają o klienta albo MJM zawsze dbał nie tylko o przyszłych klientów. Odznaczam ich medalem z kartofla! :D