Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik częstotliwości Alan 87

Luke1 25 Sep 2006 22:55 6468 19
IGE-XAO
    Luke1
    Level 12  
    Witam Wszystkich, jestem tu nowy...

Kupiłem układ miernika uniwersalnego częstotliwości MC31 (prducent MJM), podłączyłem do wyjścia miernika w moim Alanie 87.
    Zworkami ustawiłem pośrednie na 10,695 i 455. Na AM i FM wskazuje idealnie, natomiast na USB i LSB przesuwa się o około 2,7 kHz w górę lub w dół, a chyba nie powinien !?!?

Sprawdzałem w archiwalnych postach, jeden z Kolegów napisał, że Alan ma inny sposób formowania sygnału na wstęgach i poprawka jest inna niż 10,695.

Czyli jednym słowem, jak zaczarować, aby wskazywał tę samą częstotliwość na AM-ie i wstędze?

Będę wdzięczny!

Pozdrowienia!

Łukasz
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
    Luke1
    Level 12  
    sq6ade wrote:
    Ustaw zworki tak aby w USB i LSB cudak od MJM uwzględniał przesunięcie +/- 2,5kHz od 10,695MHz

Cześć

No to do bani, bo nie ma takich wprogramowanych poprawek... Najbliższe temu co mówisz jest 10,6965 i 10,6935 ale to nie jest po 2,5 kHz w górę lub w dół...

Czyli cudaka od MJM na śmietnik? A może da się to "doprogramować"?

I jeszcze jedno: czy po wprowadzeniu dwóch poprawek po + i - 2,5 kHz w AM-ie nie będzie bzdur? Przecież tam jest poprawka 10,695 MHz

Dzięki i pozdrowienia :)

Łukasz
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Miałem taki miernik i pokazywał AM i SSB bez problemów. Jak to zrobiłem - nie pamiętam, to było ze 12 lat temu. Poćwicz ustawienia.
    Michał
    Luke1
    Level 12  
    Witam!

Nie bardzo mam już co ćwiczyć, dlatego do Was się zwracam o radę.

Miernik nie ma wprogramowanej poprawki 10,695 MHz - 0,0025 MHz dla USB i 10,695 MHz + 0,0025 MHz dla LSB.

Ma 10,695, czyli pokazuje OK w AM i FM.

Poza tym, na dobrą sprawę potrzeba w Alanie 87 wprowadzać 3 wielkości poprawek, a ten miernik pozwala przełączać się szybko pomiędzy dwoma, opisanymi jako USB/LSB (a gdzie AM ??? ;) )

Poprawki są wprowadzone w jakimś EPROMie chyba, albo EEPROMie, więc może da się ja zmienić?

Pozdrówki!

Łukasz
    SP5IT
    Ups, popatrzyłem na zdjęcia mierników, mój był MC56.
    Michał
    Luke1
    Level 12  
    SP5IT wrote:
    Ups, popatrzyłem na zdjęcia mierników, mój był MC56.
    Michał

A właśnie, obawiam się, że jeśli da się wprogramować inną poprawkę, to będzie pokazywać ok na AM-FM i jednej wstędze...

Powalczymy! Gdybyście mieli jakieś koncepcje, będę wdzięczny!

Pozdrówki!

Łukasz
    [/url][/GVideo]
    sq6ade
    Level 40  
    Mam koncepcję. Po prostu należy dociągać kwarc - wzorzec w górę lub w dół aby miernik z fałszem +- 2k5 pokazywał. :idea:
    Luke1
    Level 12  
    sq6ade wrote:
    Mam koncepcję. Po prostu należy dociągać kwarc - wzorzec w górę lub w dół aby miernik z fałszem +- 2k5 pokazywał. :idea:

Przepraszam, na tyle zaawansowany nie jestem, być może pytanie jest prozaiczne.

Chodzi o podciągnięcie wskazania w mierniku, aby fałszował o 2,5 kHz, dobrze rozumiem ???

Ł.
    Luke1
    Level 12  
    sq6ade wrote:
    Tak. Aby to uzyskać trzeba odpowiednio rozstroić częstotliwość kwarcu-wzorca.

Stroi się to jednym z elementów w mierniku, czy poprzez jego wymianę?

Ł.
  • Helpful post
    SP5IT
    A może da się zmienić wartości dodawane i odejmowane? Skontaktuj się z producentem, z tego co pamiętam są przyjaźnie do klienta nastawieni.
    Michał
    Luke1
    Level 12  
    SP5IT wrote:
    A może da się zmienić wartości dodawane i odejmowane? Skontaktuj się z producentem, z tego co pamiętam są przyjaźnie do klienta nastawieni.
    Michał

Tak zrobię, może po prostu podmienią mi scalaka na podstawce albo go przeprogramują.

Dzięki!

Łukasz

Dodano po 57 [minuty]:

Na koniec już chyba... skąd wiadomo, że o 2,5 kHz? Taką poprawkę na wstęgach ma Alan 87-my???

Łukasz

Dodano po 1 [godziny] 29 [minuty]:

Najnowsze wieści od wieloletniego serwisanta z Jawczyc: Alan 87-my MUSI pokazywać to samo niezależnie od modulacji!

Jeśli pokazuje inne wskazania, oznacza to, że ma rozjechane generatory i trzeba go podstroić. Co niniejszym uczynię :)

Dzięki wszystkim za rady !

Pozdrowienia!

Łukasz
  • Helpful post
    Marek Matysek
    Level 19  
    Witaj! Pan z Jawczyc chyba nie do końca Cię zrozumiał. To co powinien miernik pokazywać a to gdzie się to mierzy to dwie różne sprawy. Zanim zaczniesz kręcić spójrz np. tutaj: http://www.cbsite.nl/modif/midland/alan87/alan-87.htm ( takich stron jest oczywiście więcej). Schemat blokowy pokazuje Ci syntezowanie częstotliwości. W tabeli masz procedurę strojenia.
    Poza tym ALAN 87 "płynie" ( żeby było sprawiedliwie to JACKSON i inne radia też) zaraz po włączeniu więc pomiary nie będą adekwatne do rzeczywistości. Musisz go przed strojeniem wygrzać - czyli włączyć przynajmniej na pół godziny może trochę dłużej aż wyniki pomiarów ustabilizują się. A firma MJM jest rzeczywiście przyjazna dla klienta i prawdopodobnie bez żadnych problemów dodadzą poprawki które są potrzebne. Mierniki MC 56 i 57 mają możliwość wprowadzania do programu dowolnych poprawek. Zastanawia mnie tylko dlaczego nazywacie je "cudakami". Pozdrawiam.
    Luke1
    Level 12  
    Witam!

Czy chodzi Ci o to:

TP5 TX AM L26 10.6950MHz
    TP6 RX USB L27 10.6925MHz
    TP6 RX LSB L28 10.6975MHz

:?:

Czy dobrze Cię rozumiem? Oznacza to, że 10, 695 jest dla AM/FM (tu mój miernik wskazuje poprawnie), ale dla wstęg pomiar należy korygować odpowiednio o 2,5 kHz w górę lub w dół?

Czy o to chodzi?

Nie zmienia to faktu, że wskazywana przez miernik częstotliwość (po odpowiedniej korekcie) powinna być identyczna dla AM/FM i obu wstęg na tym samym kanale ???

Pozdrowienia

Łukasz

Dodano po 6 [minuty]:

sq6ade wrote:
    Technik z Jawczyc rzeczywiście musiał Cię źle zrozumieć.
    Zobacz podobny temat w którym są fotki co powinien wyświetlać częstościomierz przy braku sygnału wejściowego przy różnych modulacjach:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic575040.html

REWELACJA!!!! No teraz mnie upewniłeś! DZIĘKI STOKROTNE! Uderzam do MJM z prośbą o wprowadzenie poprawek!!!!

Jeszcze raz WIEEELKIE dzięki za link z fotkami skali! Super!

Pozdrowienia!

Łukasz
    Luke1
    Level 12  
    Witam!
    Firma MJM zaskoczyła mnie niesamowicie. Zaprogramowali mi procesor z poprawkami do Alana 87, poinformowali o tym mailem, zaproponowali wysyłkę pocztą w celu sprawdzenia i nie chcą za to ani grosza!
    To dziś się już rzadko zdarza.... Polecam ich szczerze!
    Pozdrowienia
    Łukasz
    SP5IT
    Czyli nic się u nich nie zmieniło :)
    Michał
    sq6ade
    Level 40  
    Szczęka mi opadła :D Albo czasy są ciężkie i wszyscy dbają o klienta albo MJM zawsze dbał nie tylko o przyszłych klientów. Odznaczam ich medalem z kartofla! :D