Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica na układzie lm5030. Nie działa jak należy.

26 Sep 2006 00:23 2389 16
  • Level 10  
    Witam złożyłem przetwornicę na układzie lm5030 o napięciu wejściowym od 11 do 30 V i napięciu wyjściowym 20V i prądzie wyjściowym 10A .Wszystko jest oki jeżeli napięcie wejściowe jest od 11 do14V a, napięcie wyjściowe jest
    20V ,przebieg na tranzystorach kluczujących jest prawie idealny z malutkimi wahnięciami.
    W momencie gdy przestrajam ją na napięcie wyjściowe np.15V przy napięciu wejściowym od 11 do 14V,lub przy napięciu wyjściowym 20V i napięciu wejściowym 24V na tranzystorach kluczujących z przebiegu prostokątnego robi mi się "makaron" nie wiem czego to może być przyczyna.
  • Level 42  
    1. Nie załączyłeś schematu oraz danych transformatora i dławika wyjściowego.

2. Pytasz w sposób mało zrozumiały.

3. Nie podajesz, czy kłopoty występuja pod obciążeniem ani jakim.

4. Co to jest 'makaron'?
  • Level 40  
    Witam
    Za mało dokładnie. Podaj jakie obciążenie i jak nawinięte trafo. Ale wychodzi na to że coś się nasyca, za mało zwoi na wolt na trafie albo za słaby dławik jeśli dzieje się to przy 10A na wyjściu.
  • Level 10  
    Witam sytuacja wygląda następująco:
    Rdzeń wykonany jest z materiału 3F3,wymiary podałem w załączniku.
    Uzwojenia wykonane są z cienkiego laminatu o stosunku zwoi n1/n2=2/4.
    Jeżeli zasilę układ napięciem od 11 do 14V i ustawię napięcie wyjściowe na 15V to przebieg na tranzystorach kluczujących jest pofalowany i prostuje się dopiero przy obciążeniu 8A,jeżeli zasilę układ napięciem 24V to przebieg na tranzystorach kluczujących jest cały czas pofalowany nawet przy obciążeniu 10A.

Zmieniłem PDF na obrazek
    [R]
  • Level 10  
    Witam :> podsyłam schemat

Zmieniłem PDF na obrazek
    [R]
  • Level 40  
    Jeszcze potrzebna jest częstotliwość na jakiej ta przetwornica pracuje. Trafo składa się z dwóch takich połówek?
  • Level 10  
    Witam:> trafo składa się z czterech połówek natomiast częstotliwość pracy wynosi 180kHz
  • Helpful post
    Level 40  
    Trafo jest OK, błąd w schemacie polega na tym że w przetwornicach przepustowych po prostowniku musi być dławik. Wywal kondensatory C10 i C11 i sprawdź jak wtedy zachowuje się przetwornica. Dławik L3 nie powinien się nasycać dla maksymalnych prądów chwilowych i mieć wystarczającą indukcyjność aby stłumić zbyt szybkie narastanie prądu w kluczach.
  • Helpful post
    Level 42  
    1. Transformatory na rdzeniach EP mają dość dużą indukcyjność rozproszenia.

2. W tym układzie nie ma szans na jakąkolwiek poprawną regulację napięcia wyjściowego. Powód podał Dar.El wyżej.

3. Używasz kontrolera przeznaczonego do pracy w trybie prądowym jako napięciowego.

4. Zasilasz kontroler od strony układu startowego. Ten układ ma prawo się wyłączać po nagrzaniu kontrolera. Zasilanie przez R3 z diodą Zenera D10 może sprawiać kłopoty w zakresie, gdy układ startowy już chce się wyłączyć a prąd płynący przez R3 jest za mały dla poprawnej pracy. Zdecydowanie lepiej zewrzeć Vin z Vcc i zasilić ten punkt poprzez stabilizator 78L08 (strona 7 LM5030.PDF) bezpośrednio z napięcia wejściowego.

5. Dławik L2 jest podłączony dziwnie...
  • Level 10  
    Witam po dobraniu odpowiedniego dławika wszystko działa dobrze, ale przebiegi na tranzystorach kluczujących ma ją dziwny kształt mimo tego że impuls sterujący jest prostokatny.
    Załączone zdjęcia są z opisem napięci i prądu wyjściowego.
  • Level 40  
    Witam
    Musisz zwiększyć pojemność kondensatorów i zmniejszyć rezystancję R2,R4 w gasikach na drenach. Można zastosować też transile do obcinania przepięć.
    Miało być 180kHz a jest 71kHz. Transformator liczy się na konkretną częstotliwość :!: .
  • Level 10  
    Witam:>
    Wiem że częstotliwość miała być 180kHz, próbowałem wyciągnąć moc 200W przy jak najmniższej częstotliwości aby zmniejszyć moc wydzielaną na tranzystorach kluczujących.
    Nawet przy 180kHz przebieg na tranzystorach kluczujących ma "schodki" i nie wiem czego to jest przyczyna.
    Pozdrawiam:>
  • Level 40  
    Witam
    Jakie tranzystory zastosowałeś? Zmniejszanie częstotliwości powoduje wzrost maksymalnego prądu i możliwość nasycania się rdzenia w trafie jak i w dławiku. Lepiej zostań przy 150kHz i poszukaj lepszych tranzystorów. Szpilki na tranzystorach są spowodowane długimi połączeniami jak i indukcją rozproszenia, może załóż na transformator zwój blachy zwierającej to pole. Ma być nawinięty na zewnątrz transformatora, chyba widziałeś już tak zrobione transformatory?
  • Level 10  
    Witam
    Zastosowane tranzystory to IPP35CN10N.
    Nie wiem dlaczego przebieg na tranzystorze kluczującym nie jest prostokątny tylko ma "schodki".
  • Helpful post
    Level 40  
    Tranzystory grzeją się bardziej od prądu przewodzenia niż od przełączania. Przy 12V na wejściu i 200W na wyjściu, tranzystory muszą przewodzić 19A a to daje 19²*0,03Ω*0,5=5,4W i do tego dochodzi trochę z przełączania. Jeśli zastosowałeś za mały dławik wyjściowy to ilość ciepła wydzielanego na tranzystorach będzie jeszcze większa. Nie wiem o jakie schodki ci chodzi, te przepięcia to normalna rzecz i możesz je zmniejszyć.
    Chyba wiem o jakie schodki ci chodzi. Wszystko jest w porządku, dołek to wtedy gdy przewodzi tranzystor, środek to oba tranzystory wyłączone i napięcie jest takie jak zasilanie a górka to przewodzi tranzystor po przeciwnej stronie co powoduje na uzwojeniu zaindukowanie się napięcia i dodanie do zasilającego, więc mamy 2x tyle.
  • Level 18  
    jeśli chodzi Ci o szpilki i dzwonienie przy włączaniu mos'ów to spróbuj zwiększyć r1 i r3

a co do jakby 'przerwy' między 'prostokątem' to jest to normalne, Dar.El to opisał powyżej
  • Level 10  
    Po dobraniu odpowiedniego dławika i usunięciu kondensatorów c10 i c 11 na wyjściu oraz zwiększeniu rezystorów r2 i r4, wszystko zaczęło działać.
    Jedynie tranzystory kluczujące trochę się grzeją i nie wiem czy uda mi się je
    chłodzić ?