Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Belinea 105076 - problem z zasilaniem

26 Wrz 2006 10:55 743 5
  • Poziom 27  
    Witam!

Przygarnąłem niedawno monitor wymieniony w temacie. Postanowiłem po wielu latach "zabaw" zająć się czymś konkretniejszym.Problem jego polega na tym, że po podłaczeniu do sieci i włączeniu, najpierw świeci zieloną kontrolką przy czym piszczy trafopowielaczem. Gdy przechodzi do standby, cichnie. Podłączyłem go więc pod włączony już komputer i uruchomiłem. Zero obrazu, pisk z trafa jak wcześniej, z tym, że narastający. Jak wykluczyć trafopowielacz i inne poważniejsze usterki? Gdzie zacząć pomiary. Chciałbym wspólnymi siłami z wami użytkownicy naprawić ten monitor dla siebie. Jednak jeśli to coś poważniejszego z logicznych powodów idzie na śmietnik. Osobe pomocną w rozwiązaniu problemu wynagrodze punktami.

EDIT
    Witam ponownie, właśnie zmierzyłem HOTa. Jest martwy. Co mogło być tego przyczyną? Nie chce uwalić kolejnego. Co z ogólnie dostępnych zamienników moge podstawić w miejsce BU2520AF? Mam BU2508DF ale wydaje mi się nieco za słaby.
  • Poziom 31  
    Witaj!
    Najlepiej wstaw taki sam jak był i zobacz czy monitor ruszy prawidłowo. Zdarza się, że HOTy padają bo się poprostu przegrzewają. W czasie pracy możesz sprawdzić napięcia wychodzące z przetwornicy (może są opisane na płycie).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Co można by ewentualnie do kompletu z HOTem sprawdzić, żeby zabezpieczyć nowego przed padem?
  • Poziom 31  
    Witaj!
    W zasilaniu HOTa powinien być MOSFET, tu chyba Q301 (mam bardzo niewyraźny schemat). Trzeba go sprawdzić ale to już na zasadzie podmiany niestety. Sprawdź też kondensatory impulsowe w kolektorze HOTa.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Wiytam wszystkie tranzystory z serii F izolowane mają katalogowo mniejsza moc pozatym AF nie mozesz zamienic DF literka D oznacza diodę rwersyjna w obudowie razem z tranzystorem podmień na BU 2520A z zastosowaniem izolacji oraz pasty oczywiscie po sprawdzeniu prawidłowosci zasilania pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Witam!

Temat chwilowo podupadnie ponieważ Miły Pan z jednego z większych sklepów u mnie w Lubinie zażyczył sobie za tego HOTa 12 zł, to stwierdziłem że poszukam sobie w sklepach internetowych i kupie już kilka/kilkanaście sztuk, jako że HOTy to jedne z częściej padających elementów. Też mam więc w takiej kwestii pytanie. Czy jest wśród HOTów tego typu jakaś alternatywa, którą można by stosować w większej ilości płyt monitorów? Chodzi mi dokładniej o to, że chciałbym kupić kilka HOTów, ale też mieć możliwość stosowania ich w szerszej gamie sprzętu. Oczywiście biore pod uwage fakt, że charakterystyki będą w stosunku do części płyt monitorów nadmiarowe, ale zapas nigdy chyba jeszcze nie zaszkodził;). Odnośnie diody rewersyjnej - tak, widziałem ją w datasheecie od tego BU ale wolałem zapytać.

Pozdrawiam.