Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak 'efekty' w stereo się przerodziły:)

different 26 Wrz 2006 12:26 3440 9
  • Kolejne kolumny , dla niektórych zapewne niestety;)

Początkowym zamysłem było stworzenie małych i niedrogich zestawów efektownych do KD . Jako ,że lubię dobry ( przestrzenny , naturalny , zrównoważony) dźwięk - postanowiłem sklecić coś co będzie cieszyć uszy ,ale i odstraszać wyglądem nie będzie. Poszukiwania zacząłem od głośników - po długiej lekturze wybór padł na ARN 188-04-8 oraz ARV-104-64-8. Obudowa jest zamknięta - ok 42 litry ( dobre ch-ki impulsowe i względne zejście). Teraz czas na zwrotnicę - tu było trochę więcej problemów i właściwie sprawa jest wciąż otwarta. Po dłuższych odsłuchach będę mógł coś przerobić , póki co dzisiaj jest ich debiut. W chwili obecnej zwrotnica jest następująca:
    -dla głośnika niskośredniotonowego - II rzędu z częst. podziału przy 3kHz , do tego korektor impedancji
    -dla wysokotonowego - III rzędu z częstotliwością podziału przy 3,4 kHz z tłumikiem 6 dB ( różnica efektywności to teoretycznie 5 dB ,ale z doświadczenia wiem ,że zazwyczaj daje się więcej )
    Wszystkie cewki są powietrzne, kondensatory Jantzen oraz SCR ( co widać na zdjęciach )

. Zwrotnice wykonane na płytach drewnianych - elementy przymocowane opaskami , czasem przytwierdzone drutem ,a do tego zalane silikonem.

Co do obudów : wykonane przez znajomego stolarza ( jakoś nie mam ręki do stolarki;) ) - świadomie nie są wykonane jako lustrzane odbicie. Pozycja wysokotonowego dobrana również po 'symulacji' w programie Edge. Kolumny wykonane są z naturalnego drewna sosnowego . Ścianki mocowane na kołki oraz klejone. Od wewnątrz - jedno wzmocnienie ok 10 cm poniżej głośnika niskotonowego - pod kątem około 45 stopni.

Kolumny grają z amplitunerem ONKYO TX DS575, odtwarzaczem DVD 1920 Denona , przednie kolumny to Technicsy SB M500M2 , centralny to Eltax ( wiem ,że to rozrzut spory ,ale center kiedyś pójdzie do wymiany). Do tego subwoofer na STX GDN32-300-4 i napędzający go wzmacniacz (wst400 z zasilaczem wykonanym we własnym zakresie ) - moc ok 400 W przy 4 ohm ( sub jest jeszcze nie wykończony , to też wygląda średnio ciekawie póki co)

Pierwsze wrażenia - sporo średnicy, basu nie za dużo ,ale jest dobrze kontrolowany i swoje zamruczeć też potrafi. Oczarowała mnie przestrzeń - naprawdę w porównaniu do kolumn Technicsa robi wrażenie. Po dłuższym osłuchaniu i wykończeniu ( gniazda głośnikowe, uszczelki pod głośniki i ewentualne modyfikacje zwrotnicy ) - napiszę coś więcej:-)

Fajne!
  • #2 26 Wrz 2006 13:13
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Niestety prowizja za foty.
    Nie jestem zwolennikiem arvałki, ale całość może ciekawie brzmieć (z tym tłumieniem).
    Moim zdaniem arn lepiej brzmi w closed, ale aż 42l? Chyba lekka przesada :D
    Dla czego nie lustrzane odbicie? Program wyliczył tylko położenie głośników w obudowie.

• #3 26 Wrz 2006 13:20
    different
    Poziom 15  

Do kolumny dojdzie jeszcze wyłumienie oraz dociążenie (prawdopodobnie piasek) to też objętość efektywna się zmniejszy. Kolumny będą stały dość 'dziwnie' ustawione - to 1 powód braku symetrii , po 2 taki zabieg stosuje np. ProAc ( o wadach i zaletach naczytałem się sporo - a jednak zdecydowałem się zaryzykować;)).
    Wygrzewają się jeszcze;)
    Z prowizji zrezygnowałem ,ale automatycznie ją narzuca za transfer chyba:/

• #4 26 Wrz 2006 18:01
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

different napisał:
    Do kolumny dojdzie jeszcze wyłumienie oraz dociążenie (prawdopodobnie piasek) to też objętość efektywna się zmniejszy.

he,he, no to tego piasku to z 37literków :D
    wytłumienie akustycznie zwiększa obiętość.
    Na amplionie takie sugerują obiętości:
    http://amplion.wz.cz/tp-navrhy.htm

• #5 26 Wrz 2006 22:39
    different
    Poziom 15  

Zawsze można co nieco zmienić;) Póki co na dolne rejestry nie mogę marudzić..- szybko, zwarcie i odpowiednio nisko.

• #6 08 Paź 2006 12:28
    different
    Poziom 15  

Kolumny doczekały się już swojej ostatecznej wersji. Zmiany ( po odsłuchach długich ) dotyczyły toru zwrotnicy głośnika wysokotonowego. Nawet naciągana wcześniej różnica w efektywności okazała się zbyt mała i 'małego' trzeba było jeszcze trochę stłumić :wink: Czekam jeszcze na odpowiednie gniazda głośnikowe i kolce.. Wrażenia póki co przerosły moje oczekiwania:D
    Przestrzeń rysowana zarówno wgłąb jak i na szerokość powala.. Do naturalności głosu też nie mogę się przyczepić..,ale największe wrażenie zrobił na mnie dźwięk bongosów i skrzypiec w piosence 'To wish the impossible things' - The Cure. Polecam repertuar swoją drogą;)

• #7 12 Paź 2006 12:38
    noggero
    Poziom 11  

Hmm jakoś mi nie paszą. Odstępy między głośnikami za duze, no i brak lustrzanego odbicia :/ troche dziwinie to wygląda a i stereo napewno na tym uciarpiało. Jak juz robiles u stolarza to mogl ci zrobic frezy, w zakłądzie to powinien byc zaden problem. Ogulnie tak na "odwal sie", ocena 2/10

• #8 12 Paź 2006 15:28
    different
    Poziom 15  

Otóz gdyby kolega nie doczytał pozycja i rozmieszczenie głośników było sprawą przemyślaną od początku do końca i nie ma mowy tu o sztuce dla sztuki. Zanim cokolwiek zacząłem robić zasięgnąłem literatury odpowiedniej i symulacji w róznych programach. Jeśli chodzi o frezy to niestety okazało się to problemem jako ,że jest to naturalne drewno i odstęp krawędzi kolumny od otworu wewnętrznego jest bardzo niewielka. Co do wyglądu - kwestia gustu , póki co mi się podobają i to jest najważniejsze;)

• #9 13 Paź 2006 23:57
    noggero
    Poziom 11  

To chyba drogi kolego zaczerpnoles literatury z ksiązek dla dzieci z klasy 1-3 albo jakies w stylu "za czasow PRL nic niebylo - czyli zrob to sam". Chyba niechcesz się osmieszyc na forum mowiąc ze robienie 2 kolumn blizniaczych a nie lustrzanych jest lepszym rozwiązaniem, juz niewspominając o odstępach głośników. Dobze ze ci sie podobają twoje kolumny ale zrobiles 2 lewe kolumny, cos chyba niedobze doczytales. Zgadzam sie ze dawanie wysokotonowca "na bok" polepsza w jakis sposob jakosc (juz niepamietam gdzie to czytalem) ale jesli robisz kolumny jako lustrzane odbicie. Heh podziel się z nami w jakie to programy zasymulowaly ci robienie takich kolumn i jaka literatura, jestem bardzo ciekwa co tam piszą

• #10 14 Paź 2006 10:02
    different
    Poziom 15  

Widzę ,że nikła Twoja wiedza w tym względzie i dyskusji pogłębiać na tym poziomie nie mam zamiaru. Nie wiem czy doczytałeś moją dyskusję poprzednią ,ale wspominałem tam akurat o firmie ProAc , która promuje własnie kolumny , nie będące bliźniaczym odbiciem. Słuchałem już w życiu trochę sprzętu audio i powiem szczerze ,że w moim subiektywnym odczuciu kolumny te tworzą naprawdę dobrą scenę także do stereofonii nie mogę się przyczepić . Ty nie słuchałeś - więc możesz teoretyzować. Program jakiego użyłem do symulacji ( zarówno odstępu od głośników jak i ich położenia) to prosta aplikacja 'edge'. Poza tym rozsunięcie ( nie wiem jak to się na zdjęciu prezentuje ) to zaledwie 2,5 cm między głosnikiem wysoko i niskośredniotonowym.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME