Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domofon ELTCRAC - Nie słychać drugiej osoby

gsmphone 26 Wrz 2006 13:16 11960 22
  • #1 26 Wrz 2006 13:16
    gsmphone
    Poziom 13  

Witam,

Posiadam Domofon firmy EltCrac z zasilaczem EWD10 oraz dwona słuchawkami. Niewiem co sie stało ale niedziała to że jak ktoś jest na polu to go nie słychać w żadnym z 2ch słuchawek a natomiast gdy sie mówi do słuchawki to na polu słychać(czyli jest tylko możliwa komunikacja w jedną strone). Próbowałem juz wymieinić mikrofon oraz podłączyć wszystko od nowa(podłączenia są dobre)ale to i tak niezadziałało. Może macie jakies propozycje albo u was też tak było?? Dajcie znac.

Dziękuje

0 22
  • Sklep HeluKabel
  • #2 26 Wrz 2006 15:10
    PSR650
    Poziom 11  

Uszkodzony może być zasilacz EWD-10 lub wzmacniacz mikrofonu w kasecie domofonowej, są tam zwykle 2 tranzystory może któryś albo obydwa są uszkodzone. Sprawdź najpierw wzmacniacz kasety. Można to sprawdzić podpinając wkładkę węglową (np. ze starego ap.telefonicznego) do masy i przewodu MK.

0
  • #3 26 Wrz 2006 22:05
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Może być uszkodzony taki mały kondensator ceramiczny, równoległy do mikrofonu (w kasecie przy furtce). Ostatnio miałem identyczny objaw i po sprawdzeniu obu tranzystorów, podmianie mikrofonu na inny, dopiero doszedłem, że to wina takiego właśnie kondensatora.

0
  • #4 26 Wrz 2006 22:15
    gsmphone
    Poziom 13  

ok, dzięki za odpowiedz... Jutro sprawdze co i jak przy furtce i dam znac:D

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 26 Wrz 2006 22:38
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Jeżeli chodzi o ten "kierunek" rozmowy, to przy furtce (drzwiach wejściowych) jest przeważnie w układzie za mikrofonem wzmacniacz dwutranzystorowy i to idzie do tej skrzynki (nazywanej zasilaczem), gdzie przez szeregowo włączony kondensator rzędu 47-100uF, idzie do słuchawki (słuchawek)unifonu. Tak więc ten obwód mozna łatwo sprawdzić. W tym zasilaczu jeszcze nigdy nie miałem uszkodzonego wspomnianego kondensatora. Jak masz jakąś wkładkę słuchawkową, to włączając ją przez kondensator, łatwo znajdziesz uszkodzenie bedąc tylko samemu przy furtce. Pomocnym jest pomiar napięcia na mikrofonie. Jeżeli jest niskie, rzędu 0,2V (ja tak miałem), to podmień mikrofon, lub sprawdź, albo po prostu odłącz ten kondensator ceramiczny (u mnie 103, czyli 10nF). Bez niego od razu miałem czysty, wyraźny głos z mikrofonu. Później wstawiłem inny (sprawny) taki kondensator, niekoniecznie nowy.

Dziś z kolei, miałem brak masy przy mikrofonie, ale tu sprawa była oczywista, bo było słychać głośne buczenie zamiast głosu rozmówcy przy furtce.[/url][/b]

0
  • #6 27 Wrz 2006 07:30
    gsmphone
    Poziom 13  

zybex napisał:
    Jeżeli chodzi o ten "kierunek" rozmowy, to przy furtce (drzwiach wejściowych) jest przeważnie w układzie za mikrofonem wzmacniacz dwutranzystorowy i to idzie do tej skrzynki (nazywanej zasilaczem), gdzie przez szeregowo włączony kondensator rzędu 47-100uF, idzie do słuchawki (słuchawek)unifonu. Tak więc ten obwód mozna łatwo sprawdzić. W tym zasilaczu jeszcze nigdy nie miałem uszkodzonego wspomnianego kondensatora. Jak masz jakąś wkładkę słuchawkową, to włączając ją przez kondensator, łatwo znajdziesz uszkodzenie bedąc tylko samemu przy furtce. Pomocnym jest pomiar napięcia na mikrofonie. Jeżeli jest niskie, rzędu 0,2V (ja tak miałem), to podmień mikrofon, lub sprawdź, albo po prostu odłącz ten kondensator ceramiczny (u mnie 103, czyli 10nF). [/url][/b]

O co ci chodzi z tą wkładką?? Co co jest i jak mam to podłączyc??

0
  • #7 27 Wrz 2006 10:24
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Po prostu chciałem ci podpowiedzieć jak łatwo jest zlokalizować uszkodzenie samemu, bo ja nie mam pomocnika i zawsze radzę sobie sam w naprawach domofonów. Jednak, skoro ty naprawiasz tylko raz, to nie warto tobie tłumaczyć wszystkiego po kolei. Sprawdź więc tylko to, o czym napisałem wcześniej.
    Ps. Używam wkładki W66 (bo jest najbardziej popularna w starych telefonach), ale może to być każda inna o zbliżonych parametrach. Można także wziąć cały unifon i znim też lokalizować uszkodzenie, bo tam przecież jest słuchwka załączona po podniesienu z "widełek".

0
  • #8 29 Wrz 2006 17:28
    gsmphone
    Poziom 13  

Dobra... więc tak... rozebrałem i wyieniłem niebieski kondensator(100ηF 25V) na kondensator 100ηF 16V
    I myslałem ze bedzie działało a tu nic.. dalej tylko buczenie w słuchawce:/
    Sprawdziłem napięcie na mikrofonie przy włączonym zasilaczu i czasem było 0,09V a czasem 0. Co innego moge zrobic zeby to działało??

0
  • #9 29 Wrz 2006 18:09
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

To nie ten kondensator, ale mniejszy 10nF ceramiczny. Być może u ciebie był inny, w każdym razie równoległy do mikrofonu. Proponuje podmienić na próbe ten mikrofon na inny. Napiecie musi być zdecydowanie wyższe niż 0,09V! Musi ono wynosić minimum 1,5V.

0
  • #10 30 Wrz 2006 08:37
    gsmphone
    Poziom 13  

hmmm własnie wymieniłem tego małego kondensatorka i nic. Jezeli chodzi o mikrofon to tez juz kiedys go wymieniałem i tez nic. Tylko słychac szum. Moze to cos innego jest zepsute??

0
  • #11 30 Wrz 2006 10:41
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Na mikrofonie musisz mieć napięcie. Czy do kasety dociera jakieś zasilanie na tej żyle mikrofonowej?

0
  • #12 30 Wrz 2006 10:48
    gsmphone
    Poziom 13  

No tam przy furtce jest zasilanie ale czy na miktofonie jest to tego niewiem. Jak to sprawdzic??

0
  • #13 30 Wrz 2006 11:03
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Na furte jest też często napięcie do podświetlenia. Na samym mikrofonie (ten w gumce) powinno być napięcie, ale możesz zobaczyć gdzie jest on przyłączony i tam zmierzyć to napięcie. W każdym razie masz na pewno coś uszkodzone lub jakieś zwarcie na płytce, np. od wilgoci.

0
  • #14 30 Wrz 2006 14:37
    gsmphone
    Poziom 13  

Hmmm na wogóle w okolicach mikrofonu nie ma napięcia albo jest 0,09V.. Czyli co mam teraz zrobic??

0
  • #15 30 Wrz 2006 14:54
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Masz schemat instalacji tego domofonu? Jeżeli tak, to zobacz w kasecie, na jaki zacisk przychodzi zasilanie mikrofonu i zmierz to napiecie względem przewodu masowego (0). Bo jak tam już go nie masz to po odłączeniu tej zyły, okaże się, czy obciąża kaseta, czy uszkodzenie jest w "zasilaczu" lub instalacji.

0
  • #16 02 Paź 2006 09:33
    MacKR
    Poziom 15  

Witam,
    Próbowałeś może podmienić tory rozmówne w zasilaczu EWD10 (są takie same w obie strony) tzn. zamień "MK" z "MU" i "GK" z "SU" i bedziesz wiedział czy to uszkodzenie w kasecie czy w zasilaczu.

0
  • #17 19 Paź 2006 10:20
    polibuda320
    Poziom 9  

Witam, u mnie identyczna sytuacja z tym domofonem ELTRAC, komunikacja tylko w jedną stronę, a wszystkie elementy niby ok. Po zamnianie torów rozmównych jak podpowiada "MacKR", po niewielkiej regulacji potencjometrami wszystko ok, słychać wyraźnie w obie strony. Co wy na to ?

0
  • #18 17 Lip 2007 15:06
    Kdar
    Poziom 1  

Witam mam identyczny problem i stwierdziłem już , że uszkodzony jaest zasilacz EWD10IN. Czy wiadomo co w nim wymienić.

0
  • #19 01 Lip 2008 19:06
    hodzio
    Poziom 10  

U mnie po zmianie torówMU MK i GK SU słychać wielkie buczenie po podniesieniu słuchawki unifonu. O czym to może świadczyć (też mam komunikację tylko w jedną stronę)

0
  • #20 19 Sie 2008 14:34
    darmir1
    Poziom 20  

Proponuje zadzwonic do serwisu producenta 012 292 48 70 w.22 i tam wszystko powiedzą...

0
  • #21 09 Maj 2010 16:44
    kumbot
    Poziom 9  

witam stary odgrzewany temat ale nie zakładam nowego
    Mam taki problem !!!!:
    mam ten domofon Eltcrac z zailaczem EWD 10 i jedną zyłę za mało w kablu z domu do furtki wciągnąc nie mam zabardzo jak dodatkowej !!!! co robić którą zyłę moge wykozystać wspólnie???? wydaje mi sie ze może EZ 1 z masą po podpieciu w kasecie furtki diody M7 co wy na to ?? pomocy bo laik jestem w tym temacie.

0
  • #22 01 Lip 2010 12:08
    Robert_99
    Poziom 10  

Witam,
    W przypadku zbyt małej ilości żył nie polecam zwierania w zasilaczu masy i EZ ponieważ ulegnie awarii mostek greca lub transformatorek.
    Zwyczajnie zwierając EZ i GND powodujemy zwarcie 2 diod (pominięcie diod) w mostku i kaszana gotowa.
    W takim przypadku sugerował bym rezygnację z zasilania diody podświetlenia kasety..
    wydaje mi się że nie jest to tak istotne (bo i tak w nocy wygląda mizernie), a niczym nie przeszkadza poprawnej komunikacji, wywołania, i sterowania zaczepem.
    Pozdrawiam

0
  • #23 19 Kwi 2011 18:25
    odi1979
    Poziom 9  

witam
    czy mógłby ktoś podesłać mi schemat podłączenia takiego domofonu, gdyż mam takie urządzenie i chciałbym je podłączyć. może na maila: odi1979(malpa)o2.pl
    z góry dziękuje.

0