Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy moge naładować te akumulatorki tą ładowarka?

eMCe71 26 Wrz 2006 14:16 3054 13
  • #1 26 Wrz 2006 14:16
    eMCe71
    Poziom 9  

Bardzo prosze o rzetelną odpowiedź. Kupilem dzis akumulatorki, nie bacząc wczesniej na to jaką mam ładowarke ... proszę tylko o pewne odpowiedzi, bo nie chcialbym zepsuć tych akumulatorków :(

Dane:

Ładowarka:
    Philips PNC 251
    Prim. : AC230V~/ 50Hz
    Power: 4.8 W
    Sec: 1-4 X 1.2Vdc 90-140mA
    1 X 8.4Vdc 8.5- 13mA

+ niestety taki zapis "Use rechargable nickel cadmium batteries only !!!"

Bateria: NH 15-A A, 2500mAh
    1,2V NiMH HR 6

Będę niezmiernie wdzięczny za odpowiedź!

PS. znalazlem na tym forum bardzo podobny temat, ale odpowiedzi nie bylo:(

0 13
  • #2 26 Wrz 2006 14:24
    rado_
    Poziom 22  

sprawdz na ladowarce jaki typ ogniw obsluguje czy NiMH rowniez jak obsluguje smialo mozna ladowac

0
  • #3 26 Wrz 2006 14:27
    eMCe71
    Poziom 9  

Use rechargable nickel cadmium batteries only !!! <- niestety widnieje taki zapis :( co wskazywałoby ze wyłącznie NiCd-owe akumulatorki ... w ogole nie przyszlo mi do glowy sprawdzenie takiej info przed zakupem ;x

0
  • #4 26 Wrz 2006 14:28
    rado_
    Poziom 22  

no wiec problem rozwiazany nie obsluguje ogniw wiec warto nie ryzykowac tylko zmienic ladowarke lub akumulatorki

0
  • #5 26 Wrz 2006 14:33
    eMCe71
    Poziom 9  

Czytalem w poprzednich postach na tym forum, ze przy odpowiednich parametrach, nawet niewlasciwej ładowarki, można naładować takie akumulatorki - wiec moze jednak? Moze ktos jeszcze ma jakies sugestie?

0
  • #6 26 Wrz 2006 14:55
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Poczytaj troszeczke o obu typach akumulatorach, zwłaszcza zalecanych parametrach ładowania.
    Gdyby to były moje akumulatory - ładowłbym bez obaw.

0
  • #7 26 Wrz 2006 15:06
    eMCe71
    Poziom 9  

Znalazłem na innym forum, dla mnie niestety złą wiadomość, z ktorej wynika, ze ładowanie tą ładowarką, ze wzgledu na inny proces ładowania będzie niszczyło moją baterie:

Cytat:
    NiCd - ich zaletą jest możliwość pobierania z nich dużych prądów, długi czas życia i duża liczba cykli ładowanie-rozładowanie. Zbudowane są z elektrody ujemnej z kadmu i dodatniej z niklu. Elektrolitem jest wodny roztwór wodorotlenku potasu. Akumulatory NiCd ładuje się stałym prądem (z reguły) - w trakcie ładowania należy.................................................,...........

NiMH - charakteryzuje się największą gęstością energii z ogniw znajdujących się na rynku (tzn. że można obciążać je dużymi prądami). Ograniczeniem jest natomiast wyższa niż dla NiCd cena. Zasada działania opiera się na magazynowaniu gazowego wodoru w stopie metalu. Płyta niklowa stanowi elektrodę dodatnia, a elektrodą ujemną jest specjalny stop metali (niklu, manganu, magnezu, aluminium, kobaltu). Elektrolit jest zasadowy. Akumulatory NIM muszą być ładowane wolniej niż NiCd że względu na .....................................................................

Sumując:

- tryb odświeżania w ładowarkach NiCd niszczy akumulatory NiMh (dlatego w ładowarkach uniwersalnych o długim czasie ładowania, jest przełącznik wyłączający ten tryb w pozycji NiMh)

- szybkie ładowarki NiCd zniszczą ogniwa NiMh zbyt dużym prądem w krótkim czasie i zbyt wysoką temperaturą

- akumulkatorki NiMh mają zupełnie inną charakterystykę ładowania.

Więc chyba pokusze się o zakup nowej ładowarki :(

0
  • #8 26 Wrz 2006 15:41
    forestx

Decyzja jak najbardziej słuszna, tylko nie kupuj super hiper byper shitu z allegro za 19zł bo w srodku znajdziesz pół transformatora, diodę i ćwierć LED'a.
    Powyzsze uwagi sa jak najbardziej słuszne ale w odniesieniu do szybkiego ładowania pradami rzędu 1C (czyli w godzinę). Przy małych pradach ponizej 0,1C (a tak byłoby w tym przypadku - 140mA i 2500mAh) oba typy aku ładuja się identycznie.

0
  • #9 26 Wrz 2006 15:43
    eMCe71
    Poziom 9  

Forestx napisales, ze decyzja sluszna (czyli, ze lepiej kupic ładowarke NiMH), a nastepnie, ze przy ladowaniu małym pradem ladowanie jest identyczne - no to ... co ja mam biedny zrobic?:D

0
  • #10 27 Wrz 2006 09:26
    forestx

Odpowiem tak: mam 4 akumulatorki ni-mh 2,1Ah , których używam w aparacie. Ładowarki jako takiej nie kupowałem, ładuje to zasilaczam ATX :D, przez rezystor i stabilizator szeregowy (na jednym tranzystorze - w sumie układ zapewnia max prąd 210mA i max napięcia 3V (ładuje dwa aku szeregowo). Pierwsze ładowania kontrolowałem poprzez organoleptyczną (palcem) kontrolę temperatury i prądu. Akumulatory kupiłem w maju, ładuje je raz, dwa razy tygodniowo i jak na razie żyją :D (ilość fotek jakie mogę zrobić po naładowaniu nie zmienia się).

Akumulatorom najbardziej szkodza trzy rzeczy: przeładowanie, przegrzanie przy ładowaniu oraz rozładowanie do "zera" a zwłaszcza pozostawienie ich w stanie roaładowanym. Tzw szybkie ładowanie czyli traktowanie aku sporym prądem może im "skrócić" życie. (żywotność aku określa sie w ilości cykli ładuj-rozładuj)
    Zauważ teraz że na twojej ładowarce piusz-napisane jest "90-140mA". Warto byłoby zmierzyć miernikiem ile tego prądu faktycznie płynie. Bo jeśli jest to max 140mA, to oznacza, że po pierwsze twoje aku musisz ładować 24 godziny, a po drugie tak mały prąd nie ma szans "podgrzać" akumulatorka i jeśli go z ładowarki po 24h wyjmiesz to go nie "przeładuje".
    Moim skromnym wszystkie uwagi dotyczace "odpowiednich" ładowarek dotyczą "szybkiego" ładowania.

0
  • #12 27 Wrz 2006 11:56
    forestx

dwpl napisał:
    Ładowanie stałym prądem skutecznie niszczy aku NiMH.
    - :D. Sprawdziłeś, czy tylko "gdzieś" wyczytałeś? Widocznie u mnie wystarczą impulsy 60kHz "wylatające" z ATX, których nie wyfiltruje stabilizator :D. Jak na razie po pi razy oko trzydziestu ładowaniach moich aku zbytnio ich nie zniszczyłem.
    Identyczną "hipotezę" stawiają zwolennicy transformatorowych prostowników do aku kwasowych :D.
    Absolutnie się zgadzam, ze ładowanie "impulsowe" może mieć wpływ na żywotność aku, ale nie można twierdzić, że ładowanie stałym prądem je "zniszczy". Gwaran ci tuje, ze przeciętny user aku pradzej je zarżnie niewłaściwym użytkowaniem, niż dożyją do starości naturalnej (czyli po kilkuset cyklach ładowanie-rozładowanie) nawet obniżonej przez ładowanie stałoprądowe..
    Zresztą sprawa jest prosta: policz ile będziesz używał akumulatora, ładując go dwa razy tygodniowo, przy gwarantowanych przez producenta 1000 cyklach. :D

0
  • #13 27 Wrz 2006 12:25
    dwpl
    Poziom 23  

Masz w dużej mierze racje, ale takie ładowanie niszczy i znalazłem to w wielu miejscach w internecie (to nie jest wyssane z palca). Ilość cykli i pojemność poleci ci w dół, sam się przekonasz.
    I co ciekawe ładowanie stałym prądem najgorzej znoszą NiMH.

0
  • #14 27 Wrz 2006 14:12
    mietek59
    Poziom 11  

WITAM.
    Swoje akumulatorki 2500mAh Ni-Mh ładuję ładowarką impulsową
    FOREVER od NOKI 6610i. Robię tak od ponad pół roku, i nie mam
    z akumulatorkami żadnych problemów. Wcześniej używałem tradycyjnej
    ładowarki transformatorowej w której akumulatorki ładowały się ponad
    20 godzin. Obecnie wystarczy 8-10 godzin i akumulatorki są naładowane.
    Mogę nimi zrobić więcej zdjęć niż ładowanymi ładowarką konwencjonalną.
    POZDRAWIAM.

0