Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić najprostrzyregulator głośności głośnika?

26 Wrz 2006 15:06 1607 5
 • Poziom 17  
  Mam tekie pytanko. Jak zrobić najprostrzyregulator głośności głośnika.
  Mile widziany schemat. Za dobrą i gruntowną pomoc <punkty>
 • Poziom 28  
  Jeżeli masz sam moduł wzmacniacza to musisz dorobic prze wzmacniacz a jeżeli chcesz ściszyć sam głośnik to musisz zrobić coś typu tłumik tylko że na potencjometrze ale wydaje mi sie że to nie przejdzie.
 • Poziom 17  
  ale chodzi mio to żeby zrobić po między głośnikiem a wzmacniaczem regulacje
 • Poziom 21  
  Jaka jest moc wzmacniacza ?
 • Poziom 17  
  Pomiędzy głośnikiem a końcówka mocy nie jest dobrze wstawiać potencjometru.Na tym odcinku występuje moc i zwykły potencjometr ulegnie spaleniu.Poza tym wprowadzi szumy.Taki potencjometr musiałby być dużej mocy,to są koszty jeżeli w ogóle takie produkują.Potencjometr do regulacji głośności podłącza sie na wejsciu wzmacniacza mocy.Przeważnie jest to potencjometr sprzężony 2x47kΩ.(dla stereo).

  Potencjometr łączy się zawsze tak samo:

  Jak zrobić najprostrzyregulator głośności głośnika?
 • Poziom 43  
  Wypalisz nawet starym radiem wszsytkie potencjometry, nawet 5 Watowe jesli wstawisz je na wyjscie. Potencjometr wstawia się na wejście.

  Temat zamykam, nie dośc że zły dział to jeszcze jaki poziom...

  Na wyjściu wzmacniacza masz moce od 0,5W wzwyż, potencjometry własciwie nie znajdują zastosowania, chyba że takie na 250Volt, drutowe. natomiast na wejściu moc to kilka mW. 1000x mniej niekiedy niz na wyjsciu, i nie ma prawa nawet potencjometr z kąsku drutu się upalić od prądu.

  Po za tym potencjometr to jakby polączenie dwóch oporników... z jednej strony miałbys powiedzmy 47 om z z drugiej 8 om. Przy minimalnym ustawieniu cały prąd i napięcie i napięcie by weszło na potencjometr. Z aduży potencjometr z kolei niezbyt dobrze by wspólpracował z wyjsciem wzmacniacza, nawet, jesli by go nic nie podjarało, wzmacniacze nie lubia wysokich oporności na wyjsciu.